Simptomat dhe trajtimi i presionit intracranial


Presioni Fluid (lykvorы), të vendosura në ventricles e trurit, e quajtur presion intracranial (ICP). Duke zvogëluar sasinë e lëngjeve ul ICP, në rritje, anasjelltas, për të rritur. Lëngut cerebrospinal përreth trurin nga të gjitha anët, e mbrojtur atë nga të gjitha llojet e lëndimeve.

Përmbajtje
 • Presionin e lartë të intracranial

 • Presioni reduktohet intracranial

 • Trajtim

 • Receta tradicionale


 • Çdo person ka një presion normal intracranial në mënyra të ndryshme, dhe shmangie nga norma mund të jetë dy llojesh: të ulët dhe të lartë ICP.


  Presionin e lartë të intracranial  Rritja e presionit intracranial mund të shkaktohet nga grumbullimi i tepërt i lëngut cerebrospinal, e cila fillon të ushtrojë presion mbi trurin. Kjo nuk është një sëmundje e pavarur, kjo është një shenjë e sëmundjeve të tjera.

  Shkaqet e mundshme të rritjes së presionit intracranial • lëndimet, bruises, tronditje. Çfarëdo kufizimet e tyre (edhe trauma e lindjes);

 • encefaliti dhe meningjiti;

 • anomali të lindura;

 • helmimit (ndër të tjera, alkoolit dhe drogës);

 • në enët e trurit mund të ndikohen furnizimin me gjak;

 • hipoksi;

 • Proceset intracranial: tumoret e meninges ose trurit vetë, hematoma intracranial dhe hemorragji.


 • Simptomat • dhimbje koke veçanërisht të forta në mëngjes;

 • djersitje;

 • të vjella, vjellje;

 • palpitations;

 • peredneprytomnyy kusht të mundshëm;

 • nën sytë shfaqen "nxirë": shtrihen e lëkurës në këto vende bruises dukshme të vogla;

 • vizion të paqartë, vizion të dyfishtë, dhimbje të ngrirë.


 • Intensiteti i manifestimit të një simptomë që prek ndryshimet e motit, ndryshimet në presion atmosferik (në më të ulët atmosferik, në rritje ICP).

  Presioni reduktohet intracranial  Presioni intracranial mund të bjerë për shkak të rrjedhjes së lëngut cerebrospinal.

  Reduktimin e mundur shkaqet e presionit intracranial • ngushtimin e arterieve të trurit për një kohë të gjatë;

 • sëmundje tumor.


 • Simptomat • dhimbje koke, e cila intensifikuar në pozitë të ulur;

 • të qenët i përgjumur;

 • nervozizëm;

 • përzier, të vjella.


 • Trajtim


  Para së gjithash, trajtimi i ICP, të përcaktuar dhe të kuruar sëmundje themelor që ishte arsyeja e tij është presioni trajtohen në të njëjtën kohë. Mjekët rekomandojnë:


 • Dietë me kufizimin e kripë;

 • zgjidhni mënyrën dozë dhe futje fluide;

 • diuretics;

 • gjimnastikë speciale, ndihmon në normalizimin e tensionit të gjakut, që e bën pacientin të vetëm.


 • Nëse gjendja e pacientit është veçanërisht e rëndë, operacioni mund të imponohet.
  Diagnoza bazohet në rezultatet e inspektimeve;

 • neurolog vizuale inspektimit;

 • ekzaminojë fundus okulare;

 • bëjnë MRI;

 • REG;

 • X-rrezet e kockave të kafkës.


 • Disa rekomandime për të ndihmuar të përmirësuar gjendjen e shkeljeve të ICP:

 • Vidyazykatysya Pacientët më të mirë të sauna dhe banjot.

 • Ne rekomandojmë notuar në lumë apo pishinë - kjo zvogëlon presionin intracranial.

 • Fle më mirë në jastëk të lartë për kokë u ngrit, zgjohen menjëherë.

 • Vizitojnë rregullisht masazh: masazh paraqitur "neckline.

 • Shmangni ushqimin yndyror dhe i kripur.

 • Nuk rekomandohet stërvitje të madhe, mos heqë rëndë.

 • Pacienti duhet të marrë barëra dhe TEAS që kanë një efekt diuretik.

 • Shmangni udhëtojnë me transportin ajror.

 • Përkeqësohet gjendja e pacientit mund të ndryshojë në mënyrë dramatike të klimës, zonat kohore.

 • Përmirëson produktet e përdorimit shëndetësore që përmbajnë kalium, patate, kajsi të thata, frutave agrume, perimet jeshile.


 • Receta tradicionale


  Lemon dhe hudhër.

  Përbërësit: 3 papërpunuar të mëdha (në lëkurë) të një limoni, 3 krerët e mëdha të hudhër (peeled).

  Metoda: kaluar përmes një mulli mishit, elementet shtohet 125 litra ujë. Përzierje të përziera infused 24 orë në terr. Pas kësaj filtër dhe të pastër frigorifer.

  Metoda e aplikimit: për mëngjes çdo ditë për 1 st. lugë. Sigurisht - 3 javë.

  Vezë pule. Trajtimi në këtë mënyrë gjatë (një vit), por efektive, në përputhje me mjekët popullorë. Nga 1 deri në 10 të çdo muaji një pije pule vezë, nga 11 deri në fund të muajit - pushim, dhe kështu 12 muaj.