Simptomat dhe trajtimi i osteomielit tek fëmijët


Osteomielit - është një sëmundje komplekse dhe e vështirë që përfshin inflamacion të palca e eshtrave dhe nuk është i kufizuar në këtë, dhe ndikon në substancë cortical kockave dhe periosteum. Osteomielit është ekzemë dhe ekzemë nga ana e tij të ndarë në akute dhe kronike.
Njerëzit e të gjitha moshave, duke përfshirë edhe të sapolindur të prirur për këtë sëmundje. Sidomos periudha e rrezikshme për zhvillimin e sëmundjes është konsideruar të jetë mosha 13 deri 17 vjeç, një periudhë e rritjes aktive të eshtrave. Burrat kanë tendencë të më shumë gra osteomielit. Përveç kësaj, sëmundja shpesh regjistrohen në qytetet gjatë shirave të shpeshta.


Shkaqet e sëmundjesNorma e sëmundjes, kursin e saj dhe ashpërsia varet nga faktorë të tillë si natyra e infeksionit dhe nivelin rezistencës së pacientit.
Ekzemë piogjen osteomielit shkaktuar mikroorganizmave, veçanërisht llojet e ndryshme të Staphylococcus, Streptococcus pak, shkopinj obschekyshechnыe, diplococci dhe të tjerët të ndryshme.
Shkaku i sëmundjes dhe mund të jenë procese të ndryshme infektive në trupin e njeriut, siç janë dhëmbët e prekur nga kariesi, inflamacion purulent i nyjave, disa inflamacion i hundës dhe veshëve, inflamacion të lëkurës, dhimbje fyti, një numër i sëmundjeve infektive. Midis sëmundjeve infektive duhet të trembet nga fruthi, li, tifos, difterisë.

Në të sapolindur dhe foshnjave osteomielit mund të zhvillohet si pasojë e sëmundjeve të ndryshme nënës obstetrike, si dhe problemet me shërimin e kordonin e kërthizës.
Infeksioni, duke sjellë osteomielit mund të depërtojnë në palcën e eshtrave të lëndimit gjatë operacionit ose të shkojnë në kockë e purulent fokus, e cila është në afërsi.

SimptomatSimptomet kryesore të osteomielit në një fazë të hershme janë:

 • pafuqi

 • gjymtyrë dhemb

 • dhimbje të muskujve

 • dhimbje koke


 • Simptomat e mëposhtme:

 • të dridhura

 • ethe të rënda

 • dhimbje koke

 • gjuha e thatë dhe të veshura

 • të vjella

 • humbja e vetëdijes

 • ënjtje fushat me probleme dhe ënjtje e saj


 • Me zhvillimin e lëkurës osteomielit bëhet e kuqe, ënjtje shënuar, venat zgjerohet, zona e zgjeruar prekur gjëndra limfatike
  Nëse ju nuk marrin masat e duhura, abscesi do të përpiqet të rritet nga. Nëse ai arrin, qelb jashtë, dhe simptomat gradualisht zbehet. Në thelb trupi i pacientëve të përballuar me sëmundje, por sëmundja regjistruar vdekje.

  Trajtimi i metodave popullore osteomielit


  Sapun dhe qepë


  Për të eliminuar sëmundjen, ju mund të përdorni një metodë të thjeshtë, duhet të marrë qepë të mesme dhe një copë sapun, të barabartë me rreth spychechnomu kuti. Rub këto dy përbërësit në rende dhe përzierje tërësisht. Masë që rezulton është vënë në leckë dhe të bashkangjisë në zonën e prekur çdo ditë, ndreqim këtë fashë compress.

  Jargavan


  Nuk është një metodë e trajtimit osteomielit buds zakonshëm dhe lule jargavan purple. Ata duhet të fillojnë të thatë, pastaj të vënë në një kavanoz kuart dhe pour vodka. Presin 10 ditë, deri në nastoyitsya përzierje, pastaj tendosje. Kjo tretësirë ​​duhet të bëhet fasha fusha. Gjithashtu, të marrë ilaçe me gojë, dy pika në ditë.

  Brumë


  Kjo metodë e trajtimit është që të osteomielit zbatohet për ëmbëlsira vend i lënduar veçanta.
  Brumë për këto ëmbëlsira janë bërë nga:

 • mjaltë

 • miell thekre

 • Vaj

 • yolks vezë


 • Të gjithë përbërësit duhet të jenë të natyrshme.
  Shkrihet kilogram mjaltë në një banjë me ujë, temperatura optimale e ujit - 40 gradë. Pastaj përziejnë atë me miell thekre shkrirë kilogram mjaltë, vajra gjalpë dhe dhjetë yolks. Yolks vezë duhet së pari të sjellë poshtë brumë me përzierje dhe të bëjë atë një tortë të madhe. Në natën kjo tortë vend në zonën e prekur, dhe të lartë lidhet film. Nëse jeni të përsëritur procedurën çdo ditë, pleh organik fillon.

  Ajo mund të jetë e përdorimit të dobishme dhe të përditshme të një lugë gjelle me vaj mëlçie merluci dhe një vezë, i cili duhet të pini yndyrë. Procedura duhet të përsëritet mëngjes dhe në mbrëmje. Nëse ju doni të pini një lugë me vaj mëlçie merluci herë - të fillojë me më pak. Favorizuar do të ekstrakt dhe xhensen, e cila mund të përdoret edhe me numrin e fillimit të ulët.
  Me këtë sëmundje të keqe është e dobishme për të bëj banja dielli. Por sunbathing është e nevojshme për 10 orë kohëzgjatja e seancës duhet të fillojë me 10 minuta dhe gradualisht të rritur kohën që duhet të jetë.

  Efekti i dobishëm dhe të bëjë procedurën e mëposhtme: bluaj shell e një vezë pule, dhe pastaj të marrë atë në një stomak bosh, duke pirë ujë të thjeshtë. Por në këtë rast lëng limoni përshtatje më të mirë.

  Parandalim


  Për të parandaluar qëndrimit osteomielit pastërtinë e lëkurës tuaj, tërësisht dhe menjëherë të trajtuar plagët.