Simptomat dhe trajtimi i përdhes


Çfarë shpesh ankohen e të moshuarve - natyrisht, në nyje. Në shumicën e rasteve, shkaku i dhimbje të përbashkët është përdhes - një sëmundje e lidhur me një rritje depozitimin e kripërave. Kjo është për shkak të rritjes së nivelit të acidit urinës në trup, duke përfshirë urinë dhe gjak, e cila nga ana çon në akumulimin e sodiumit në joints.
Përdhes është një sëmundje që shpejt rrjedh nga akute në formën kronike, dhe i cili më shpesh ndikon popullsisë mashkullore. Pas dyzet vjet, shumë njerëz fillojnë të përjetojnë siklet në nyjet e duarve dhe këmbëve. Femrat janë më pak të prirur për sëmundje, ata kanë simptomat e përdhes në shumicën e rasteve të ndodhë pas 60 vitesh. Është gjithashtu me vlerë duke vënë në dukje se të kontribuojnë në shfaqjen e faktorëve përdhes të tilla si obeziteti, diabeti, arteriosklerozës dhe presionit të lartë të gjakut.


Përdhes më e rrezikshmeInflamacion i nyjave të çon në deformimin e tyre, e cila komplikon lëvizjen dhe zbatimin e funksioneve industriale dhe të brendshme të njeriut. Pa një trajtim sistematik i përdhes është i shpejt duke u bërë një sëmundje kronike në të cilën prekur jo vetëm nyje, por edhe sistemet vitale të trupit, kryesisht urinar. Pothuajse një e treta e njerëzve me formë kronike e përdhes zhvillon urolithiasis dhe ka probleme serioze në veshkat, madje edhe për dështimin e veshkave.

Shenjat dhe simptomatPërdhes - një sëmundje e cila sulmet karakteristike të mprehta në intervale të rregullta. Shumica inflamacion të përbashkët ose siç quhet artrit podager ju lejon të dini rreth vetes papritur gjatë natës. Pacienti zgjohet nga dhimbje në nyje. Përbashkët, e cila zhvillon inflamacion shtohet lëkurën nga djegiet si të kuqe, të ngritura temperaturë. Çdo kontakt të përbashkët dhimbshme shkakton një dhimbje të mprehtë. Një sulm i tillë përdhes mund të zgjasë për 7-10 ditë. Sulmi i artritit podager mund të jetë shkaktuar nga stresi fizik, stresi nervor, trauma, hipotermi, futje të pijeve alkoolike, i kripur ushqim, vaj dhe erëza.

Fillimisht, sulmet sëmundje nuk ndodhin shpesh, por në fund, në qoftë se nuk bëhet një trajtim gjithëpërfshirës, ​​frekuenca e tyre është në rritje. Në sëmundje e re përfshirë nyje, përdhes dhe merr një kronike të theksuar.

Shkak përdhes


Shkaku kryesor i përdhes është e tepërt në trup, kryesisht në urate e gjakut, që kripëra urinës. Për shkak të përqendrimit të lartë të urate ata fillojnë të grumbullohen në qese dhe kyçeve indet përreth joints. Urate në trup janë të formuar kryesisht nga metabolizmi pahijshme që ndodh për shkak të jetesës sëmurë, stërvitje lënë pas dore, overeating, alkoolit, sidomos birrë. Përveç kësaj, mekanizmi i përdhes rolin e rëndësishëm që ka luajtur me predispozicion gjenetik.

Gjithashtu përdhes mund të shkaktohet nga administrimin kronike e drogës diuretik ose abuzimit të pasura me vitamina, në veçanti vitaminë PP.

Ushqimi për përdhes


Që ka një numër të produkteve ushqimore, përdorimi i të cilave rrit përmbajtjen e urate në pacientit në gjak, përdhes duhet rreptësisht të ndjekin dietën e tyre dhe të kufizojnë veten në përdorimin e produkteve të caktuara dhe madje edhe disa produkte duhet të përjashtohen plotësisht nga dietën e tyre të përditshme. Përveç kësaj, trashje mund të jetë një faktor për shkak të cilat ka rëndim të përsëritura, dhe për këtë arsye duhet të zhvillojë një sërë masash që do të heqë kilogram panevojshme.

Pra, për të mos provokuar sulme të artritit podager duhet të përjashtohen nga dietën e përditshme të ushqimeve që përmbajnë purines në përbërjen e tij, substanca të cilat janë një burim i formimit të urinës. Këto produkte përfshijnë:

 • mishi i kafshëve të rinj;

 • mëlçisë dhe veshkave;

 • supë peshku;

 • Pula mishit.


 • Përveç kësaj ka një numër të ushqimeve që përmbajnë purines në më pak dhe duhet të kufizojnë futje e tyre. Këto përfshijnë:

 • Të gjitha bishtajore;

 • kërpudha;

 • lashtat bimore të tilla si lulelakër, spinaq, radishes, patëllxhan, asparagus;

 • Kaproll Peshku;

 • krustaceve.


 • Në mënyrë të ngjashme, të gjithë të prirur për manifestimin e përdhes duhet vidyazykatysya ose plotësisht nga alkooli ose së paku minimizuar futje alkoolit.
  Asnjë kufizim nuk mund të përdoret për të gjitha produktet e qumështit dhe enët përgatitur nga drithërat. Përqendrimet e ulëta të kokrra të urinës kuqe dhe blu, kështu që, për shembull, qershi, rrush pa fara dhe manaferrat të tjera mund të merren në sasi mjaft të mëdha.

  Përdhes Mjekimi


  Në një sulm akut të artritit podager është përshkruar drogë anti-inflamator. Këto përfshijnë steroide, të tilla si indometacine dhe hlyukortykoydы bazuar në hormonet e veshkave gjëndra. Përveç kësaj, një numër i madh i recetave mund të ofrojnë ilaçe efektive dhe popullore.


 • Infuzion i barberry. Merrni 25 gram thata leh barberry ose rrënjë derdh alkool (100 ml) dhe për të shpëtuar rreth dy javë në një vend të errët. Pastaj filtër përmbajtjen dhe për të marrë tri herë në ditë për tridhjetë pika.

 • Supë boronicë. Një çift i spoonfuls e lë boronicë Hidh ujë të zier në një banjë me ujë për të paktën 10 minuta. Përgatitur supë për të pirë gjatë ditës.

 • Pritja rrënjë barëra të këqia. Rrënjë grimcuar nga një numër katër teaspoons derdh një gotë me ujë të zier për dhjetë minuta. Pas lodhje Merrni gjysmë filxhan disa herë në ditë.