Shenjat dhe simptomat e osteoarthritis e shpinë qafës së mitrës


Përmbajtja e artikullit:
Simptomat Klasifikimi i sëmundjes
Dhimbje
Të përzier
Mungesa e ajrit
Zhurma dhe tingëllim në veshët
Simptomat e faringut
Shkelja e
Humbja e vetëdijes
Presion i paqëndrueshëm
Marramendje
Temperaturë
Osteokondroza - një ndryshim patologjike në sistemin muskulor, në të cilën shkatërrimin e disqeve intervertebral dhe nyjeve. Kjo sëmundje është aq e përhapur që disa nga karakteristikat e tij janë vërejtur në 75% të njerëzve mbi tridhjetë vjet.
Ndoshta goditi si një, dhe disa shpinë, në varësi të kësaj sëmundjeje klinikë (vendosur dmth e sëmundjes) do të jenë të ndryshme. Barra më e madhe bie mbi mesit, sepse ajo vuan më. Megjithatë, shenjat e osteoarthritis qafës së mitrës të ofruar, zakonisht shumë më shumë probleme. Kjo është për shkak të faktit se në këtë zonë ka një numër të madh të fibrave nervore dhe mbaresa, dhe janë anijet që ushqejnë trurin.Simptomat Klasifikimi i sëmundjes


Osteoarthritis Klinika e shpinë qafës së mitrës mund të jetë i lidhur me shkeljen e të tre sistemeve të trupit:
Compression drejtpërdrejtë dhe shkelje e integritetit të palcës kurrizore që është në kanalin kurrizor. Këto shenja janë të rralla, vetëm në raste shumë të avancuara.
Ndikimi i procesit patologjike në sistemin nervor periferik: Rrënjët dmth, bronkial jashtë nga të palcës kurrizore, të cilat janë të vendosura në afërsi të foci e shkatërrimit të kockave dhe kërc.

Shkelja e rrjedhës së gjakut në arteriet vertebrale, të cilat janë të përfshira në mënyrë aktive në ofrimin e ushqyesve dhe oksigjen të qelizave të trurit.
Kurriz në kontekst, qëllim të lartë
Le të flasim për simptomat më të zakonshme në më shumë detaje.

Dhimbje


Dhimbje në osteokondroza në shpinë qafës së mitrës - simptomë më e zakonshme. Ata mund të jenë të lokalizuara direkt në qafë dhe u përhap në supet dhe qafën, dhe i shoqëruar nga dhimbje koke. Në rastin e fundit nuk janë kushte si migrenë, ku painkillers konvencionale janë të paefektshme.

Të përzier


Neveri dhe belching osteokondroza ajrit në shpinë qafës së mitrës lidhur me rrjedhjen e dëmtuar të gjakut nëpër enët e trurit. Kjo simptomë shpesh çon në një reduktim të ndjeshëm të oreksit dhe peshës së trupit, dhe trupi mund të jetë mungesa e ushqyesve. Nganjëherë pacienti festohet jo vetëm të përzier të vjella, por pathyeshëm, të cilat mund të shkaktojnë kthyer kokën, lakimi dhe madje edhe në këmbë të zakonshëm. Kjo është për shkak të rrjedhës së dëmtuar të gjakut në arteriet vertebrale dhe furnizim të pamjaftueshëm të oksigjenit në veshin e brendshëm, ku qendra e bilancit.

Mungesa e ajrit


Ndjenja e shkurtër fryma që zhvillon në lezione të shpinë qafës së mitrës, është një simptomë e acarim të nervore phrenic (pjesa nervore të pleksus qafës së mitrës dhe është i përfshirë në rregullimin e thellë dhe frekuencën e frymëmarrjes). Në pacientët kanë gulçim, paaftësia për të marrë frymë në thellë - të gjitha të çon në faktin se një person fillon të përjetojnë mungesën e oksigjenit dhe gulçim deri asfiksi.
Në të njëjtën kohë mund të shënohen periudhave të shkurtra natës të dështimit të frymëmarrjes, e cila është e shoqëruar zakonisht nga gërhitës. Më shpesh ata lindin në pozitë të vështirë e kokës gjatë gjumit. Në qoftë se dhoma nuk është ajri i freskët, i ngopur me oksigjen, personi përjeton hipoksi (dmth oksigjen uria - përmbajtje të ulët të oksigjenit në inde). Për shkak të gjithë kësaj, ai shpesh zgjohet lodhur gjatë gjithë ditës dhe të mbahen dobësi dhe gjendja e keqe. Mungesë kronike e oksigjenit mund të zhvillojnë ndryshime të pakthyeshme në indet e trurit, duke çuar në humbjen e kujtesës dhe vëmendje.

Zhurma dhe tingëllim në veshët


Aparati vestibular krovopostachayetsya vetëm sistemet arteriet vertebral, si në sëmundjet e qafës së mitrës simptomat që lidhen me mosfunksionim të brendshëm veshit, ka mjaft shpesh: ky zhurmës dhe tingëllim në veshët. Gjithashtu kuptim të shëndosha të përbashkët mund të bashkohet me humbjen e dëgjimit. Kolektivisht, këto simptoma janë quajtur koklear sindromi (kafkës).
Është e vështirë ndonjëherë për të përcaktuar marrëdhëniet e këtij sindromi me lezionet e shtyllës kurrizore. Por lezione qafës së mitrës dalluese tipar është se tringëllimë ndodh kur qëndrimi të gjatë në një pozicion të detyruar, ndërsa në sëmundje të tjera të tilla vërejtur.

Simptomat e faringut


Ndonjëherë vetëm manifestim i sëmundjeve degjenerative disk të shpinë qafës së mitrës quhet simptomat faringut. Ato përfshijnë ndjenja fyt gërvisht ose një trup të huaj në fyt dhe thatësi, kruajtje dhe vështirësi gëlltitjes. Këto simptome lidhur me çrregullime të trungjet nervor dhe enëve të gjakut nisen nga të palcës kurrizore. Është e rëndësishme të mbani mend se këto manifestime mund të ndodhë në sëmundje të tjera, p.sh., inflamatore apo kancer.

Shkelja e


Që analyzer vizuale është furnizuar me gjak jo vetëm i arteries vertebral, por i përgjumur, një shkelje e funksioneve të tij ndodh më rrallë. Para simptome vizuale priren të pacientëve me aterosklerozë të arterieve cerebrale apo presion të reduktuar.

Shumica e pacientëve ankohen për:
objekte paqartë ose ndjenja e velit para syve,
reduktuar mprehtësi vizuale,
ndezje dots ose not "smitynok"
shkelje të përqëndrohet në ndonjë objekt.
Në këtë periudhë të shkurtër që vizioni mund të bëhet më mirë, atëherë më keq.
Në këtë rast (osteokondroza) përdorin syze ose ushtrime sy për të eliminuar simptomat, ndërsa sëmundja gjatë trajtimit të gjendjes shpinë përmirësuar në masë të madhe.

Humbja e papritur e vetëdijes


Humbja e papritur e ndërgjegjes (gjendjen fike) ndodh në pacientët me osteokondroza e shpinë qafës së mitrës për shkak të ndërprerjes së përkohshme të rrjedhës së gjakut në arteriet e trurit. Baza e kësaj gjendje është theksuar vrull të arterieve, i cili ndodh në përgjigje të stimulimit të mbaresa nervore deformuara rruaza spikes kockëmadh.

Ky pacient shpejt vjen në jetë, në qoftë se ju përkthejnë atë në një pozicion horizontal me këmbët të ngritura. Kjo është bërë në mënyrë që të rrisë rrjedhjen e gjakut nga venat e këmbëve dhe në këtë mënyrë të përmirësojë furnizimin me gjak të trurit. Shumë rrallë, disa ditë pas sulmit mund të përjetojnë fjalim dhe dëmtim me motor, por arrestimi si kardiak ishte jetëshkurtër - të gjitha këto simptoma janë të kthyeshëm.

Presionin e paqëndrueshme të gjakut


Presionin e paqëndrueshme gjakut ndodh për shkak të çrregullimeve të qarkullimit të gjakut të oblongata palcë, ku në qendër vasomotor.


Marramendje


Osteoarthritis Klinika e shpinë qafës së mitrës shpesh fillon me marrje mendsh. Kjo ndodh për shkak të reduktimit të oksigjenit të kanaleve gjysmërrethor e tubthave brendshme të veshit që janë përgjegjës për bilancin dhe gjendet në tru. Kjo simptomë mund të shoqërohet me lëvizjet oscillatory nxënësit vertikalisht apo horizontalisht (nistagmus).

Temperaturat Ndryshimi


Temperatura osteokondroza në shpinë qafës së mitrës zakonisht nuk devijojnë nga norma. Çdo rritje e temperaturës së trupit tregon praninë e vatrave të infeksionit në trup apo faktorë të tjerë që çojnë në aktivizimin e sistemit imunitar (tumor, procesi autoimune). Kur osteokondroza mund të përjetojnë vetëm një rritje lokale në temperaturën e lëkurës (shtyer) në zonën e menjëhershëm të shkatërrimit (dmth qafës).

Është e rëndësishme të mbani mend se në qoftë se ju keni identifikuar në simptomet e tyre e osteoarthritis e shpinë qafës së mitrës - duhet të kërkoni ndihmë mjekësore. Diagnoza e hershme, trajtim, masazh dhe fizioterapi do të ngadalësojë ose të ndaluar procesin e shkatërrimit të kurrizit dhe për të eleminuar manifestimet pakëndshme të sëmundjes.