Simptomet e pash në gratë


Performanca aktive, ngarkesa të mëdha, të ushqyerit e dobët, mjedisi i varfër - e gjithë kjo çon në është se trupi ynë është i lëkundur dhe fillon të funksionojë si duhet. Çdo sëmundje që kërkon trajtim të menjëhershëm, dhe si kapjeve goditje, nuk është të ndihmojë një i huaj është një domosdoshmëri. Simptomet e pash në gratë mund të identifikohet më herët dhe të sigurojë çdo ndihmë të mundshme për viktimat.
Shkaqet e goditja
Shkaqet kryesore apo faktorë duhet të shfaqjes së pash në gratë përfshijnë: • hipertensionit (tensioni i lartë i gjakut);

 • mbipeshë, dietë të varfër, kolesterolit të tepërt në trup;

 • diabeti;

 • pirja e duhanit;

 • Sëmundjet e trashëgueshme trombozë vaskulare.


 • Simptomet kryesore të goditje dhe goditje mini
  Sëmundja fillon si më poshtë:

 • Njëra anë e fytyrës, trungu, krahun ose këmbën papritmas humbet ndjeshmëri, "onemevaet." Kur vjen puna për krahun ose këmbën, atëherë personi humbet aftësinë për të kontrolluar atë.

 • Marramendje mundur të rënda apo marramendje, humbje të ndjenjave orientimit në hapësirë, mungesa e koordinimit puna në skuadër.

 • Ndërgjegja është e paqartë, të përziera, njeriu nuk mund të përgjigjet pyetjeve të thjeshta ose humbet aftësinë për të folur.

 • Ajo mund të jetë e vështirë me frymëmarrje konvencionale, shikimit, dhimbje koke akute.


 • Goditje mini, ndryshe nga një goditje në tru, duke ndikuar vetëm anije të vogla të trurit, kështu që qelizat përreth indeve prekur shëruar. Nëse ju pash një person përgjithmonë mund të humbasin aftësinë për të kryer funksione të caktuara me anë të dëmtimit të trurit, ajo mund të marrë një goditje mini plotësisht pa u vërejtur nga pacienti. Megjithatë, kjo nuk e pakëson seriozitetin e sëmundjes, ajo është e mirë për 6 orë pas simptome pash mini për të parë një mjek për të eliminuar të gjitha pasojat negative.

  Ndodhin në të njëjtën kohë kërcejnë presion, humbje të vetëdijes ose marramendje papritur, mpirje e fytyrës, një ndjenjë të intolerancës së mykroynsulte të ndritshme të lehta duke folur rreth.
  Pash hemorragjike - simptomat
  Goditje hemorragjike ndryshon në ashpërsi të trupit. Muret e enëve të gjakut në tru ia plas qarkullimin e gjakut, dhe nuk ka gjakderdhje në tru.
  Në shenjat e zakonshme goditje hemorragjike është simptoma akute:

 • Dhimbje koke duket mprehtë dhe gjithashtu rrit në mënyrë dramatike, toshnoy shoqëruar, të vjella, humbja e vetëdijes

 • Pacienti ndjen dhimbje në sytë, nuk mund të tolerojë dritë të ndritshme, nxënësi mund të rrotullohen ose të drejtuar drejt hemorragji

 • Epilepsi papritur midis funksionimit normal shëndetshëm të trupit të njeriut.


 • Spinal pash - simptomat
  Kurrizore pash - është qarkullimi i dobët në të palcës kurrizore, e cila mund të çojë në sëmundje vaskulare, hernia intervertebral aortës ose tumoreve.
  Kjo formë e pash dalluar simptomat e mëposhtme:

 • Pamja e mprehtë si në qoftë se grabs dhimbje prapa, qafë dhe gjoks.

 • Shfaqja e papritur e dobësi në këmbë dhe mungesën e një ndjenjë të tokës të ngurta nën këmbët e tyre.

 • Pacienti nuk ndihet temperaturën e trupit.


 • Simptomet e lacunar pash
  Goditje Lakunarnыy karakterizohet nga kursin e saj dhe lokalizimin. Hemorragji miokardi akumulon në dëmtimit të dhëmbëve të caktuara të trurit - lacunae.
  Lakunarnыy akumulon simptoma goditje brenda 3-5 ditë para sulmit:

 • Presionin e lartë të gjakut, dhe gjaku mund të ndryshojnë, dhe venoz mbetet i lartë

 • Muskujt e anën e djathtë të trupit fillojnë të mos punojnë, ka mpirje, fundore në muskuj, simptomat paralizë

 • Koordinimi i përgjithshëm i dobët i lëvizjeve të gjuhës.


 • Migrenë pash - simptomat
  Migrenë goditje është shumë më rrallë, ai i ekspozuar njerëzit me migrenë konfirmuar klinike me atmosferë. Simptomat migrenë dhimbje përfshijnë goditje, neurologjike, Valium.