Simptomet e pezmatim nervi i nervore fytyrës


Humbja e paraliza fytyrës nervore duket parezë njëanshme apo muskujt e fytyrës, nervore fytyrës quhet pezmatim nervi. Kjo humbje është formuar në nerva kafkës, përkatësisht në palë e tyre e shtatë. Kjo sëmundje manifestohet në pamundësinë e pacientit për të kontrolluar shprehjet e fytyrës në zonën e prekur, dhe si rezultat çon në asimetrie personi. Pezmatim nervi i nervore fytyrës mund të jetë ishemike apo infektive në natyrë. Zgjedhja e trajtimit varet nga shkaku dhe pezmatim nervi zgjedhur individualisht.Shkaqet e pezmatim nervi i nervore fytyrës

Fytyrës nervore i përket një grupi të nervave çiftëzohet kafkës. Këto nerva sigurojnë veprimtarinë motorike të muskujve të fytyrës dhe ndjeshmërinë e tyre. Në raste të rralla, pezmatim nervi i nervore fytyrës mund të jetë infektive, pra të shkaktuar nga plagë virusi herpes. Lezione tilla të nervore fytyrës quhet "pezmatim nervi të mesëm." Megjithatë, në shumicën e rasteve, kjo sëmundje ka shkaqe të tjera dhe quhet pezmatim nervi kryesor. Më poshtë është një listë e shkaqeve më të shpeshta të pezmatim nervi i nervore fytyrës.

Stresi emocional, depresioni i shpeshtë, paqëndrueshmërinë e sistemit nervor dhe kushte të ndryshme stresit.
Imuniteti ulur.
Dehje.
Lëndimet e natyrës të ndryshme në fushën e veshit, ose në ndonjë prej individit.
Hipotermi. Arsyeja mund të jetë draftet, përdorimi i pavend i ajrit të kondicionuar, era e fortë, etj
Pasojat e trajtimit të pasuksesshëm të sëmundjeve të dhëmbëve apo nxjerrjes së dhëmbit.
Shkelje e proceseve metabolike në trup.
Diabetes.
Atherosclerosis, shkelje shoqëruese e rrjedhjes së gjakut.

Otitis. Kjo sëmundje është shkaku i pezmatim nervi i nervore fytyrës për shkak të afërsisë së nervore fytyrës dhe veshët.
Tumoret.
Shtatzënia. Në tremujorin e parë të shtatzënisë shpesh shihet në zhvillimin e pezmatim nervi. Ajo gjithashtu mund të ndodhë pas lindjes për shkak të tronditjes transpozohen dhimbje.
Dhunim i sistemit vaskular.


Hipertensionit.

Faktor më i zakonshëm i neurit të nervit fytyrës është shtet emocionale dhe çrregullimet e ndryshme të paqëndrueshme të sistemit nervor. Në shumicën e rasteve, shkaku është faktori të natyrave të ndryshme dhe hipotermi.

Simptomet e pezmatim nervi i nervore fytyrës

Simptomë kryesore është një nervore pezmatim nervi paralizë të fytyrës e muskujve, e cila kontribuon në paraqitjen e shenjave të pezmatim nervi:

Personi asimetri;
fryrë kokërdhok;
qepallë gjithmonë të hapur në pjesën e prekur të personit;
humbja e aftësisë për të ndjehen shijen e ushqimit;
jargëzim tepruar apo goja e thatë;
ndijor dhe mpirje;
marramendës ose thatësi në sy;
ndjeshmëri të fortë për tingujt me zë të lartë.


Personi në plagë nervore humbet aftësinë për të lëvizur, duke çuar në shtrembërim dhe asimetri, megjithatë, bie cep të gojës numbed nga personi fillon cik vidvysaty ulët. Një simptomë e shpeshtë është një shkelje e shije, ose një humbje e plotë e ndjeshmërisë për shijet e ndryshme në dy të tretat e përparme të gjuhës. Kur ju buzëqeshje apo qesh gojën me palët e prekura zvarritur në një pjesë të shëndetshme të fytyrës dhe formon një zbardhje dhëmbësh.


Kur ju përpiqeni për të mbyllur qepallat, ajo mbylli një gjysmë apo një hendek të vogël mbetet si njeri squinted. Slot Me kohë të plotë me zgjerimin, dhe fryrë kokërdhok back up. Ky ilaç simptomë quajtur lagophthalmos. Ajo shoqërohet shpesh me pezmatim nervi i dhimbjes fytyrës nervore mprehtë ose ngrirë në natyrën e përkohshme të kokës.

Për shkak të faktit se nervore prekur ndodhet pranë gjëndër pranë veshit pranë nervore auditory dhe kanalin e veshit të brendshëm, shpesh zhvillon hiperakuziya - një perceptim të rritur të tingujve. Kjo simptomë është manifestuar në gumëzhimë pamjen në veshët dhe dhimbje në veshët. Shpesh nuk është një shkelje e funksionit sekretor i mukozës së gojës dhe syve, e cila manifestohet në ndarje të tepërt ose të pamjaftueshëm të pështymës dhe lot.


Pezmatim nervi i nervore fytyrës është një sëmundje me natyrën e njëanshme, që i paralizuar çdo pjesë një e fytyrës. Megjithatë, në raste shumë të rralla ka dashuri në të dy anët e muskujve të fytyrës. Ky rast statistikat merr rreth 2% të të gjitha sëmundjeve. Simptomet e pezmatim nervi i nervore fytyrës janë nga fillimi dhe të japë siklet të madh për të pacientit. Përveç kësaj, shenjat e pezmatim nervi i shoqëruar nga sindromi dhimbje që në masë të madhe zvogëlon cilësinë e jetës.

Duke folur e simptomave ose komplikime në fazën në raste të avancuara, pezmatim nervi i nervore fytyrës mund të çojë në kriteret e mëposhtme:


reduktimin myyazytsilne e muskujve të fytyrës. Kjo është për shkak të proceseve të gabuara procesin e fibrave nervore;
dëme të pakthyeshme për nervore fytyrës;
atrofi e qepallat;
shkelje, apo humbja e pjesshme ose e plotë e vizionit. Pasojat e tilla rezultojnë thatësi e tepërt e syrit për shkak të pamundësisë së mbylljes qepallat.


Këto simptome mund të shmanget nëse në kohë për të parë një mjek dhe për të kryer trajtimin e nevojshëm.

Diagnoza e pezmatim nervi i nervore fytyrës

Diagnoza e pezmatim nervi i nervore fytyrës është kryer në disa faza dhe ka për qëllim për të konfirmuar diagnozën dhe të përjashtuar sëmundjet tjera të mundshme të trurit. Për të filluar, pacienti është caktuar EMG - electromyography, me anë të cilave diagnoza dhe shkalla e sëmundjes. Përveç kësaj, studimet e përçueshmëri fytyrës nervore.


Më vonë i emëruar nga tomography llogaritur dhe rezonancë magnetike, që synon përcaktimin dëmtime të mundshme të trurit. Gjithashtu, ky hulumtim është kryer në rastin e simptomave pezmatim nervi mesme të nervore fytyrës.

Trajtimi i pezmatim nervi i nervore fytyrës

Se sa të suksesshëm trajtimi do të varet nga afatet kohore të fillimit të saj. Mjekët rekomandojnë marrjen e masave në orët e para të fillimit të simptomave. Nëse trajtimi i menjëhershëm nuk është një pacient i punës, pasi diagnoza pezmatim nervi i nervore fytyrës nuk është e gjatë dhe e vështirë. Rreth 70 për qind llogari për mundësinë e eliminimit të plotë të simptomeve, kur të përdorë për ndihmë mjekësore menjëherë.


Trajtimi i pezmatim nervi i nervore natyrës infektuese fytyrës për qëllim kryesisht në eliminimin e inflamacion. Për të filluar për të shëruar sëmundje shkakësore se qëllimi i caktuar antiviralë, duke përfshirë aciklovir. Efikasitetit më të madh kanë droga të kortikosteroidet, domethënë prednisone. Ky medikament është marrë për të lehtësuar inflamacion i nervore fytyrës.

Në neurit primar të nervit fytyrës në fazën akute e sëmundjes përcakton droga e mëposhtme:

diuretike - droga që të lehtësojë ënjtje;
analgesics - për lehtësim të dhimbjes pranuar;
Vitamina B (aktivizon metabolizmin në indet);
droga Anticholinergic;
droga metabolike.

Ilaçe dy grupe fundit janë emëruar në rastin e regresionit të ngadaltë të aktivitetit motorike të muskujve të fytyrës.

Në kombinim me terapi të drogës përdorur në vijim trajtimet pezmatim nervi të nervore fytyrës:
akupunkturë;
lazer terapi;
ngrohje;
fizioterapi;
fizioterapi;

Masazh Spot (reflexology);
Phytotherapy.


Këto trajtime janë përdorur për të përshpejtuar rigjenerimin e fibrave nervore të dëmtuara, rivendosjen e lëvizjen e muskujve të fytyrës, të rritur imunitetin dhe heqjen e inflamacionit.

Duhet të theksohet se simptomat e pezmatim nervi i nervore fytyrës janë hequr menjëherë, por vetëm pas një në dy javë pas fillimit të trajtimit. Megjithatë, çelësi për rimëkëmbjen - diagnozën e hershme dhe zbatimin në kohë të metodave komplekse terapeutike.