Simptomet e osteokondroza i qafës së mitrës, kraharorit


Tani disa njerëz anashkalon sëmundje të tilla si cervikal-kraharorit osteokondroza, e cila konsiderohet shkaku kryesor i një mënyrë jetese i ulur, domethënë aktivitetet operative që lidhen me ngarkesë të vazhdueshme dhe të ngjeshur në supet dhe gjoks muskujt e shpinë. Për fat të keq, jo të gjithë i japim rëndësi të madhe për këtë sëmundje, sepse nuk ka trajtim osteokondroza qafës së mitrës-kraharorit mund të çojë në pasoja serioze dhe madje edhe aftësia e kufizuar.

Osteokondroza zhvillohet shumë ngadalë dhe përparon me kalimin e viteve, kështu që intensiteti i simptomave dhe sëmundja mund të shihet menjëherë. Për të ruajtur shëndetin e shpinë, simptomat e para të osteoarthritis rekomanduar sëmundje serioze, dhe kërkojnë diagnostikimin dhe trajtimin e osteokondroza qafës së mitrës-kraharorit një specialist me përvojë.



Çfarë është qafës së mitrës, kraharorit osteokondroza

Në vitet e fundit, dhimbje të ulët mbrapa fillon të zhvillohet në njerëz të moshës gjithnjë e më të rinj. Nëse më parë Kategoritë kryesore gatshëm të sëmundjes ishin burra të moshës 30-40 vjet, dhimbje të ulët mbrapa është gjetur shpesh në rininë 25-vjeçar. Kjo është për shkak të punës ulur, aktiviteti i ulët, dhe ardhjen e kompjuterëve në pothuajse çdo shtëpi. Por kjo është vetëm një faktor kontribues, e rëndësishme për të sqaruar shkaqet anatomike dhe fiziologjike të osteokondroza qafës së mitrës-kraharorit.


Osteokondroza - një proces i deformimit të kockave dhe kërc kyçeve dhe disqe intervertebral e shtyllës kurrizore. Deformimi është reflektuar në uljen e lartësisë së kolonës vertebrale në disfatë. Disqe intervertebral janë bërthama elastike dendura të rrethuar nga ind lidhës. Objektivi kryesor është për të forcuar disqe e shpinë.

Kur osteokondroza në inde metabolike dhe kurrizore disqe ekspozuar deformim lidhës indeve dhe dëme. Si rezultat disqe humbasin forcën dhe elasticitetin e tyre, dhe shpinë humbet elasticitetin e tij dhe fillon të bëj. Progresi i osteokondroza qafës së mitrës-kraharorit mund të çojë në faktin se disk intervertebral ia plas dhe formoi një hernie.


Shkaqet osteokondroza qafës së mitrës-kraharorit

Shkaku kryesor i mjekëve i qafës së mitrës-torakal osteokondroza quajtur:
Shpërndarja e pabarabartë e ngarkesës në shpinë;
Faktori moshë - procesin e plakjes çon në një reduktim në elasticitetin e kërc, duke rezultuar në të rënda ngarkesës disqet deformimeve, dhe ata nuk mund të restaurohen;
ekspozimi i shpeshtë zgjatur e trupit në një pozicion, jastëkët përdorimi i pavend, dyshekët;
çrregullime metabolike në indet e shtyllës kurrizore;
lëndimet e shtyllës kurrizore;
shpesh të veshur këpucë të pakëndshme, Heels, dhe strukturën e pahijshme e këmbë (këmbët e sheshtë);

ngarkesës fortë në shpinë për shkak të peshë të tepërt.


Shkakton formimin e osteokondroza qafës së mitrës-kraharorit është një mënyrë jetese i ulur dhe të punojnë në lidhje me peshë të rëndë fizike dhe pesha vazhdueshme heqjen. Shkaqet e osteoarthritis janë mbivendosur mbi njëri-tjetrin, dhe një faktor të rrallë të sëmundjes.

Simptomat e përbashkëta të osteokondroza qafës, kraharorit

Shpesh fazën fillestare mjekët i qafës së mitrës-kraharorit osteokondroza vënë diagnoza e gabuar paraprak bazuar në simptomat. Fakti se dhimbje të ulët mbrapa mund të ketë shumë karakteristika që i ngjajnë sëmundjeve të tjera. Për shembull, osteoporozën është ngatërruar shpesh me dystonia, sindromi hipertenzionnym ose angina. Shpesh japin dhimbje në gji, për shkak të asaj që dyshojnë praninë e mastitit etj Edhe në fazat e mëvonshme të ulët mbrapa dhimbje merr simptome të dukshme, e cila është e lehtë për të dalluar atë nga sëmundje të tjera.


Rrjedhimisht, simptomat e përgjithshme të osteokondroza qafës së mitrës-kraharorit përfshin shprehje e një ose më shumë atributet nga lista e meposhtme:

lodhje dhe aktiviteti i reduktuar në formë të përgjithshme janë quajtur "sindroma asthenic";
dhimbje në qafë dhe sup brez (përfshirë duarve);
marramendje;
ndjenja e ftohtë dhe mpirje në gishta;
dhimbje në gjoks;
dhimbje të zemrës;
Hedhur presionin e gjakut;
tringëllimë në veshët;
koordinimi i dobët i lëvizjeve, ecje i pasigurt;
dhimbje në zonën e brinjë dhe kuadratin e sipërm;

"Fluturon" para syve të tij.


Ekspertët në fushën e kërkimeve mjekësore sistemeve osteokondroza vertebrale kanë tendencë për të ndarë në dy grupe. Ajo osteokondroza qafës së mitrës kraharorit dhe osteokondroza. Këto çrregullime mund të zhvillohet në mënyrë të pavarur nga njëri-tjetri. Në këtë drejtim, është e përshtatshme që të marrin në konsideratë çdo lloj veçmas osteoarthritis.

Simptomet e sëmundjeve të qafës së mitrës degjenerative disk

Ky lloj i zhvillimit osteoarthritis në qafë, dhe kjo ndodh mjaft shpesh. Në vitet e fundit, ajo është e lidhur me aktivitet fizik gradualisht zamedlyayuscheesya njerëzit, aktivitetet më profesionale janë punë ulur. Për shkak të natyrës së strukturës anatomike të rruaza në qafë osteokondroza qafës së mitrës në disi e ndryshme në natyrë dhe manifestimet e llojeve të tjera të sëmundjeve degjenerative disk tyre. Fakti që rruaza qafa janë në distanca relativisht të shkurtër nga njëri-tjetri, me fjalë të tjera, janë të shtrënguar. Përveç kësaj, sistemi i muskujve që rrethojnë shpinë në qafë, është më pak i zhvilluar se në shpinë dhe gjoks.


E gjithë kjo provokon paragjykim të fortë rruaza dhe madje edhe me një peshë të vogël në këtë rajon. Kjo nga ana tjetër çon në ngjeshje e mbaresa nervore dhe enëve të gjakut që janë hoteli i qafës së mitrës është mjaft shumë, dhe shumica e tyre lidhur me aktivitetin e trurit. Rezultati i shkeljeve të tilla është zhvillimi i sëmundjeve të qafës së mitrës disk degjenerative, e cila manifeston simptomat e mëposhtme.
Dhimbje koke. Dhimbja në kokë zhvillon për shkak të çrregullimeve të qarkullimit të gjakut në një anije mbytur. Dhimbjet janë të shurdhër, dhemb karakter. Ato ndodhin vazhdimisht, ndonjëherë subvencioneve. Këto simptome të reduktojnë ndjeshëm performancën, duke pasur parasysh faktin se dhimbja nuk është marrë me analgesics, ndërsa lëvizja e tepruar ata janë të përforcohet vetëm.

Marramendje. Nuk janë në lëvizje të mprehta në kokë, veçanërisht në bends parti.
Dhimbje shpine. Pra, i quajtur sulmet mjaft e keqe dhimbje, në mënyrë dramatike të shtrihet në duar dhe gishtat. Dhimbje ndodh papritmas dhe është shumë aktive në gjymtyrëve, si një e shtënë - kështu emrin e simptomë.
Ndjenja e dhimbjes dhe ndjesi shpimi gjilpërash në duart dhe gishtat mpirë dhe muskujt e shpatullave.
Dhimbja në gjoks, i ngjan një dhimbje të pectoris. Këto simptome mund të zgjasë kohë të mjaftueshme deri në javën. Përfaqësojnë djegien e dhimbshme dhe presionin në zemër. Dhimbja mund të japë një brisk dhe parakrah.

Mpirje në gjuhën. Kjo simptomë është e rrallë, por një vendi që të jetë. Në të njëjtën kohë ka një ndryshim në zë.

Simptomet e osteokondroza kraharorit

Kraharorit osteokondroza - lloji më i rrallë e sëmundjes. Një nga shkaqet më të shpeshta të zhvillimit të saj është konsideruar si lakim të shpinë, ose scoliosis. Ky lloj i osteoarthritis është mjaft e ndryshme në simptomat e saj dhe patogjenezën e të tjerëve - i qafës së mitrës dhe të mesit. Më pak të lëvizshme kraharorit sepse dhimbja nuk është aq intensive dhe është një dhimbje e shurdhër dhemb. Në vijim janë karakteristikat kryesore të osteokondroza kraharorit.

Dhimbje në organet e brendshme - mëlçisë, stomakut, zemra.
Në gjysmën e fortë shpesh është ulur potencë.
Herpes dhimbje në gjoks, rënduar nga lëvizja apo frymëmarrje.
Mpirje dhe "milingonat" në gjoks.

Një rol shumë të rëndësishëm në parandalimin e osteokondroza gjirit luan një jetë të ulur dhe të mbështetur sjellje në fëmijëri dhe adoleshencë. Ajo ishte gjatë kësaj periudhe mund të formohet faktorët kryesore të këtij lloji të osteoarthritis.

Diagnoza e osteokondroza qafës, kraharorit


Në diagnozën e mjekut i qafës së mitrës-kraharorit osteokondroza duhet të përjashtojë praninë e sëmundjeve të tjera me simptoma të ngjashme. Kjo sëmundje kryesisht të zemrës dhe sistemit të enëve të gjakut. Për këtë qëllim caktuar sondazheve të ndryshme, duke përfshirë ultratinguj e zemrës dhe enët e mëdha trungje, Doppler, electrocardiography, electroencephalography dhe procedurat e tjera. Kjo është e detyrueshme në diagnozën e osteoarthritis emëruar teste të përgjithshme klinike dhe laboratorike, duke përfshirë testet mostrave.

Për të përcaktuar praninë e deformime të shtyllës kurrizore, si dhe natyrën dhe vendndodhjen e lezioneve të intervertebral disk dhe kockave radiografi është kryer. Kjo është praktikisht e vetmja mënyrë e besueshme për datën studimin e strukturës së shtyllës kurrizore. Por ka një mënyrë tjetër për të diagnostikuar qafës së mitrës-kraharorit osteokondroza - scan duke përdorur metodën bërthamore rezonancë magnetike. Kjo metodë gjithashtu lejon për të identifikuar shkeljet në të gjitha strukturat e sistemit vertebral.


Trajtimi i qafës së mitrës osteokondroza-kraharorit

Trajtimi kryesor për osteokondroza qafës së mitrës-kraharorit është ushtrime terapeutike. Pa stërvitje të bëhet i paefektshëm të gjitha metodat e tjera të trajtimin dhe parandalimin e osteoarthritis. Gjimnastikës synon të zhvillojë shpinë fleksibël, korrigjimi i korse muskujve dhe formimin zakonet mbajtur qëndrim të drejtë. Trajtim njëlloj të efektshme për të qafës së mitrës, kraharorit osteokondroza është chiropractic dhe fizioterapi.

Terapia e barnave në trajtimin e osteokondroza qafës së mitrës-kraharorit përfshin receta për reduktimin e dhimbjes, heqjen e inflamacionit në nyjeve dhe disqe intervertebral, dhe restaurimin e metabolizmit normal. Mjeku në varësi të shkallës dhe llojit të osteoarthritis emërojë pilula norma ose medikamente injectable.


Për parandalimin e osteokondroza qafës së mitrës-kraharorit të rëndësishme për të shpërndarë ngarkesën mbi shpinë, gjithmonë mbani drejt shpinën, shpesh të lëvizur dhe për të balancuar trupin në një pozicion ulur.