Sklerozë cerebrale


Ashtu si çdo organ tjetër, truri është furnizuar me gjak - burimi kryesor i oksigjenit për funksionimin e tij normal. Për shkak të venave të ndryshme shkelje e kapaciteteve dhe arterieve zvogëlohet, duke e bërë të vështirë biologjike shkaqet fluide sklerozë aktuale dhe cerebrale (encefalopati dystsyrkulyatornuyu). Sëmundja zhvillohet gradualisht dhe shumë ngadalë, duke e bërë të vështirë për të diagnostikuar në fazat e hershme dhe për të parandaluar trajtimin në kohë.
Vaskular sklerozë të trurit - shkaqet
Lipidet e tepërt e trupit dhe kolesterolit të çon në faktin se sipërfaqja e brendshme të enëve të gjakut formuar të ashtuquajturat pllaka në formën e njollave yndyrë. Me kalimin e kohës, ata janë bashkuar fibrinoze, trombocitet dhe kalcium, dhe fillon përhapja e indeve lidhës. Për shkak të proceseve të përshkruara lumen ngushton, ndonjëherë deri në zhdukje (mbivendosen plotë), dhe gjaku nuk është në gjendje të hyjë në indet e trurit.


Sklerozë cerebrale është më e zakonshme në të moshuarit, por edhe gjeti një popullsi të re me këto arsye të mundshme:

 • pirja e duhanit;

 • marrjes të ushqimit, i ngopur yndyrë dhe kolesterol;

 • mbipeshë;

 • stresi;

 • çrregullime hormonale;

 • Patologjia vaskulare;

 • hipertension;

 • diabeti;

 • varësia e alkoolit;

 • mungesa e ushtrimit;

 • predispozicion gjenetik.


 • Cerebrale sklerozë - simptomat
  Manifestimet tipike klinike të sëmundjes janë dhimbje koke dhe kujtesës dëmtuar. Simptomë e fundit është shquar se vështirësitë lindin vetëm kur kujtimet e ngjarjeve të fundit, ndërsa përshkrimi i parë i së kaluarës nuk shkakton vështirësi.

  Shenja të tjera të sklerozë të enëve cerebrale:

 • lodhje;

 • gjendja e keqe;

 • skuqje e lëkurës fytyrës;

 • rritur djersitje;

 • zhurma dhe presioni në veshët;

 • hallucinations vizuale periodike në formë të pikave ndezje para syve të mi;

 • çrregullime të gjumit;

 • ndryshimi i ritmit;

 • sensibilitet për depresion;

 • përkeqësimi i ndjeshmërisë dhe koordinimit;

 • ulur vëmendjen.


 • Cerebrale sklerozë - trajtim
  Në mënyrë tipike, sëmundja është subjekt i drogës terapi të drogës që normalizuar metabolizmin lipidet, dilates enët e gjakut, parandalojnë thithjen e kolesterolit në gjak, të përshpejtojë metabolizmin.

  Lista themelore:

 • Pentoxifylline;

 • Halydor;

 • Sermion;

 • Evryzam;

 • Cardiomagnyl;

 • Vestybol;

 • Piracetam;

 • Trental.


 • Para se të trajtuar sklerozë vaskulare, dhe Doppler rëndësishme që të konsultoheni me një specialist për të përcaktuar peshën e sëmundjes, indet e trurit dëme pafundësi dhe sasinë e kolesterolit në gjak.
  Në raste të rënda, kirurgji është e rekomanduar - stenyrovanye, endarterektomi dhe kirurgjia endovaskulare.
  Parandalimi i sklerozë të enëve cerebrale

  Të parandaluar zhvillimin e sëmundjes duke përdorur konceptin e respektit për një mënyrë jetese të shëndetshme, normalizimin e gjumit, zakonet vidyazyka këqija. Përveç kësaj, prirja për hipertension asnjë të keqe do të anketuar çdo vit një endokrinolog dhe një kardiolog. Është gjithashtu e rëndësishme për të rregulluar dietë.
  Dietë për sklerozë të enëve të gjakut
  Para së gjithash, ju duhet të përjashtojë produktet e mëposhtme:

 • yndyrna shtazore;

 • turshi;

 • prodhimet e qumështit me përqindje të lartë të yndyrës;

 • derri, qengji.


 • Preferencë është e dëshirueshme për të dhënë mish diete, pulave dhe dietë peshku të plotësoj bimëve të freskëta, perime, manaferrat dhe fruta. Shumë i dobishëm për parandalimin e arra Multiple skleroza dhe bishtajore.