Sy Sipayetsya - çfarë duhet të bëjmë


Twitching qepallat - pothuajse të padukshme për të tjerët, por shumë e rëndësishme për ju të shpeshta? Ajo duket si kjo - hyperkynez, thjesht vënë - një TIC nervor. Pavarësisht nga emri frikshëm, sëmundja nuk është aq e rrezikshme. Ashtu si trupi juaj është duke sinjalizuar disa probleme, e cila është një punë e lehtë për të rregulluar. Le të hetuar.

Pse sipayetsya sy?Arsyet janë disa. Shumica e tyre qëndron në gjendjen psikologjike. Stresi të rënda ose të zgjatur mund të shkaktojë tensione në faktin se muskujt e fytyrës të fillojë të bjerë ndjeshëm në pjesën e sipërme të cheeks. Shpesh, ajo është treguar se sy sipayetsya, qepallë më të ulët e cila pulsates ose lëvizin pakontrolluar. Tkurrje zgjatur e muskujve çon në formimin e acidit laktik, si pas tendosje të fortë fizike. Nga kjo dhemb dhe sy sipayetsya. Por jo i shoqëruar gjithmonë nga twitching dhimbje. Nëse ndjenjat pa dhimbje, ne mund të supozojmë arsyet e mëposhtme:


 • Sytë joadekuate njomje - ndodh gjatë operacionit të vazhdueshëm në kompjuter ose shikuar televizor gjatë.

 • Mangësi vitaminë, të tilla si mungesa e vitaminave B6, B12 dhe minerale (magnezi).

 • Një reaksion alergjik.


 • Edhe një përçarje të vogël të sistemit nervor mund të shkaktojë një myyazytsilne reduktimin ndonjëherë se syri twitching nervore ose nën ballin. Është e rëndësishme të përmendim të gjithë dëmtimin e mundshme apo sëmundjeve që lidhen me SNQ. Për shembull, një tronditje në meningjit fëmijërisë së hershme ose lëvizur mund të ndikojnë në sistemin nervor dhe të ndodhin në të ardhmen në këtë mënyrë. Si rezultat i kësaj, edhe disa dekada më pas sëmundjes papritmas sipayetsya sy, qepallë e sipërme të cilat lënë jashtë pa dashje.

  Sipayetsya sy - trajtim


  Pas analizimit shkakun dhe qepallat sistematike posmykuvan sipërme apo të poshtme, ju duhet për të filluar trajtimin. Ata që syri vazhdimisht sipayetsya, mos hezitoni për të vizituar një neurolog. Ndoshta kjo është një sinjal nga nervore clamped. Specialist për të gjetur arsyen e saktë sy pse sipayetsya. Si për të trajtuar sëmundje në këtë rast, gjithashtu rekomandojmë një mjek. Nëse një gjë e tillë ndodh herë pas here të ndihmojë terapi qetësues dhe futje të rregullt të vitaminës dhe minerale komplekse. Përjashtim është alergjik. Antihistamines janë të dizajnuara allergist, nga pritja e parë të eliminuar problemin. Pra, çfarë nëse syri sipayetsya:

  Hapi i parë - eliminuar të gjithë faktorët që ndikojnë në gjendjen psikologjike. Orari intensive e punës duhet të reduktohet në minimum, dhe në mënyrë ideale - dhe ka marrë një javë pushim të merituar.
  Hapi i dytë . Shumë theksojnë në rastet e tyre, kur pas disa netë pa gjumë qepallë sy twitching, por çfarë do të bëni në këtë situatë? Sigurisht, fle. Për më tepër, është e rëndësishme për të rritur dhe të normalizuar gjumin. Gjumi merr rreth dy ose tre orë më shumë se zakonisht, duke vendosur një rimëkëmbje të qartë orarin dhe zonën. Kjo - Masa e dytë dhe shumë efektive trajtimi.

  Hapi i tretë . Sytë nevojë për relaksim. Nëse është e mundur, nuk përpiqet për të shikojnë TV, se si të shpenzojnë më pak kohë në kompjuter.
  Hapi i katërt do të forcojë muskujt e syve ushtrime. Fort sytë e mbyllur, ju numërimin në 60 dhe pastaj sytë të gjerë. Për të kryer këto ushtrime mund të jetë disa herë në ditë.
  Hapi i pestë . Ajo duhet të fillojë të marrë qetësuesve me bazë bimore. Ekstrakt Valerian, supë kamomil, nenexhik dhe balsam limon në një javë do të tregojë botës një pamje të qetë, pa qepallat bezdisshëm twitching.