Cerebrale spastik


Më parë sëmundje e sistemit të enëve të gjakut u takuan në mënyrë tipike vetëm në të moshuarit për shkak të patologjive të lidhura tërhequr dhe mosha, kjo është një vrull i enëve cerebrale ndodh në 30-35 vjet. Ky është një problem shumë serioz që kërkon trajtim të menjëhershëm dhe parandalimin e mëtejshëm, pasi ajo mund të çojë në ndryshime të pakthyeshme në indet e trurit.

Shkaqet e vasospasm cerebralePër shkak të mungesës së të ushqyerit dhe të qarkullimit të gjakut në tru ka enët nën presion, i cili nuk lejon muret e tyre të pushojnë, e cila e bën të vështirë për të hyrë edhe më shumë oksigjen. Shkaqet e këtij procesi janë:


 • aneurysm;

 • osteokondroza;

 • sëmundje të zemrës, tiroide, veshkat;

 • distonia;

 • ngurtësi e mureve arteriale;

 • Tumoret e trurit;

 • fibrave arteriet e dëmtuara;

 • presionin e lartë të gjakut.


 • Sëmundjet që shkaktojnë vrull:

 • angina;

 • hipertension;

 • diabeti;

 • Tendenca për të formuar mpiksjen e gjakut apo sëmundje e lidhur me rritjen e koagulimit;

 • encefalopati;

 • alkoolizmi;

 • Varësia e duhanit.


 • Simptomat dhe pasojat vrull e enëve cerebrale


  Shenjat kryesore karakteristike patologji:

 • marramendje dhe të përzier;

 • dhimbje në qafë, tempuj, rreth ballit;

 • shmangie nga vlerat normale të presionit;

 • zhurmë, tingëllim në veshët;

 • aparat shkelje të folurit;

 • humbja e orientimit në hapësirë;

 • Problemet e kujtesës;

 • lodhje;

 • fasha dhimbje në gjysmën e trupit.


 • Një nga komplikimet më të rrezikshme të kësaj gjendje është këputje e enëve të gjakut dhe gjakderdhje konsekuent në tru. Ajo kërcënon çrregullime të rënda të ndërgjegjes, paaftësisë dhe kapacitetit, kështu që terapi vrull duhet të fillojë me shfaqjen e simptomave të para.

  Trajtimi i vasospasm cerebrale


  Për të zhvilluar regimens duhura dhe efektive të trajtimit duhet së pari të përcaktojë shkakun e saktë të sëmundjes dhe të përpiqen për të rregulluar atë. Më pas, mjeku duhet të rekomandojë ndryshime të jetesës, të ushqyerit e duhur, përshkruajnë seanca fizioterapi dhe aktivitete spa.
  Shpejt hiqni vrull e enëve cerebrale mund të përdorni në vijim:

 • Këmbët më të ulët në një tas me ujë të ftohtë dhe të lidhin kokën me një peshqir të lagur në një zgjidhje e uthull dhe ujë akull (1: 5).

 • Bëni një kompresë në ballin me një zierje e delli, Wort Shën Gjonit dhe luleradhiqe.

 • Në të njëjtën kohë për të pirë 2 tableta por-PS, Korinfara dhe 30 pika valokordin.

 • Gjatë ditës, pi çaj në vend të hips supë.


 • Nëse metodat e listuara nuk ndihmojnë, ju keni nevojë për trajtim më serioz mjekësor.

  Cerebrale spastik - ilaçe dhe droga


  Në mënyrë që në mënyrë efikase dhe të shpejtë të zgjidhur problemin, zbatohen 4 grupeve kryesore të aseteve.
  Pllakat spazma të enëve cerebrale:

 • ilaçe për të përmirësuar qarkullimin e gjakut në indet e trurit (Piracetam, nootropil);

 • droga antispasmodic;

 • droga vasodilator (aspirina, Cardiomagnyl);

 • ilaçe që përmirësojnë thithjen e oksigjenit nga qelizat e indeve të buta.


 • Në asnjë rast nuk do të përpiqet të emërojë një disa nga drogat. Substanca aktive dhe dozen e saj e saktë duhet të zgjidhen nga mjeku pas testeve laboratorike të gjakut dhe përbërjen e saj, anijet kërkimore rezonancë magnetike në tru, ultratinguj e shpinë qafës së mitrës dhe kraharorit.