Komplikime tronditje, trajtimi dhe simptomat e goditjes
Përçarje e funksionimit normal të trurit, e cila ndodh pas lëndimit mekanik dhe ka kafkë në bazë të lezioneve vaskulare, e quajti një tronditje. Ky çrregullim ndodh në 60-70% e njerëzve disi travmyrovavshyh kokë.
Tronditje kategorizohen llojet e lëndimit të trurit traumatik butë (dëmtimin e kockave kafkës dhe / ose indeve të buta, e quajti një dëmtimi traumatik i trurit), më të zakonshme në praktikën mjekësore. Ajo karakterizohet nga zhvillimi i simptomave cerebrale dhe / ose të paqëndrueshme fokale neurologjike zakonisht shpejt kalon.Shenjat e goditjes: Diagnoza


Diagnoza e tronditje bazuar në simptomat karakteristike klinike, më e zakonshme e cila është humbja e vetëdijes për një kohë të shkurtër (të vërejtur në 75-80% të rasteve). Në mënyrë tipike, kohëzgjatja e humbjes së vetëdijes është një të dytë apo një minutë, por jo më shumë se një orë. Gjithashtu, simptomat më të shënuara të plagosur ndërgjegjen dëmtuar.
Në qoftë se personi i dëmtuar humb vetëdijen për më shumë se 30 minuta, ju duhet të kontrolloni trupin e viktimës në praninë e alkoolit apo të dyshuar lloji të rënda e TBI.

Simptoma të tjera të goditjes shpesh vërehet menjëherë pas lëndimit - një ndjenjë e përzier, të vjella të vetme (70%). Kur vetëdija bëhet e qartë, viktima mund të ankohen për dobësi të gjithë trupin, marramendje, dhimbje koke, rritja e djersitjes, efektet shuyazytsi në veshët, çrregullime të gjumit normale.
Gjithashtu për diagnozën e "goditjes" është e karakterizuar nga mosfunksionim autonom; Çrregullime okoruhovi: melkorazmashystыe luhatjet spontane të syrit (nistagmus), vështirësi ose paaftësia për të ecin dhe të shikojmë në anën (parezë e parë); të rrisë intensitetin e dhimbje koke kur ju hapni sytë dhe lëvizjet e syrit (simptomë Gurevich - Mana). Funksion ndërprerë Built akset vizuale (konvergjencës), duke shkaktuar një vëngër apo një simptomë e një sedan, dhe pacienti nuk është në gjendje për të lexuar tekstin e mirë me shkrim. Në disa raste, për shkak të innervation dëmtuar të vë në dukje të vogla brenda 1-2mm, diferenca në diametër prej nxënësve (anisocoria).

Neurolog studim mund të jenë shenja të goditjes:
Zona ndijor në pjesën e përparme;
zbutjen e rrudhave, drejtimin nga hunda në qoshet e gojës (nasolabial);
porosi gjuha;
dallime të vogla në intensitetin e reflekset, lëkurës dhe pjezë në të djathtë dhe anën e majtë të trupit (anizorefleksiya);
regjistruar gjatë testeve Panchenko BARRE dhe dobësi në muskuj.
Për diagnozën e duhur dhe trajtimin pasues të goditjes reflekset jashtëzakonisht të rëndësishme të shkaktuara nga trazirat në zona nen-kortikale (nen-kortikale). Refleksi Hand-Chin (Marinescu-Radoviç), gjendet në 9 e 10 pacientëve në moshë të re, lejon të themi me besim të madh në lidhje me simptomat e tronditje në raste të butë e NMP butë. Dinamika e refleksit tepër karakteristike: ajo është e humbur menjëherë pas lëndimit, 6-8 orë është manifestuar në formë të dobët, 3-4 ditë bëhet e theksuar. Përveç kësaj, pikat refleks asimetri ashpërsia dorë Chin në anën e lëndimit më të madhe personale. Nëse simptomë e qartë dypalësh, duhet të dyshohet kërkesë traumatike fuqi në linjë e mesme, ballin dhe qafën, ose goditjet e përsëritura të kokës. Reflex shprehet per nje kohe te gjate, deri 7-14 ditë; Zhdukja e tij vë në dinamikën pozitive të sëmundjes - restaurimin e funksionimit të lëvore cerebrale dhe krijimin e lidhjes në mes të funksioneve lëvore dhe rajonin nen-kortikale. Në mënyrë tipike, kjo periudhë pacienti ndihet mirë dhe nuk është ankuar për ndonjë simptoma jo normale.


Tronditje Trajtimi

Efektet Trajtimi i lëndim në kokë duhet vetëm të kryejë një specialist mjekësor! Qasja në një mjek është një domosdoshmëri si simptome tronditje të trurit janë simptomat shpesh të ngjashme me një lëndim shumë më të rënda në kokë, shembje të trurit, hemmorahycheskoe qarkullim të dobët në tru (hemorragji intracranial), etj Përcaktoni se çfarë lloj të lëndimit ndodh në rast, mund vetëm mjeku. Në raste të dyshimta pacientit emëruar metodat e provimit ray për të përcaktuar praninë / mungesën e frakturave të eshtrave kafkës.

Në rast të ndonjë simptomat e listuara më poshtë concussions në fëmijët dhe të rriturit, duhet të kërkojë ndihmë mjekësore në klinikën:
pas goditur kokën e tij kundër një sipërfaqe të fortë apo objekt (si bie në vaskë, goditi anë derës apo bateri, etj), edhe në qoftë se një person nuk e humb vetëdijen në të njëjtën kohë;
në kuptimin e përzier, marramendje (edhe pse jo e rëndë), pas lëndimit kryesor;
në amnezi afatshkurtër, e cila pasoi grevë;
në qoftë se dhimbje koke nuk janë të shoqëruara me trazirat vizuale që u shfaq pas lëndim në kokë.

Express (urgjente) ndihmë mjekësore është e nevojshme nëse:
Dyshohet lëndime të rënda e kafkës: një rënie nga një lartësi në një avion të ngurta ose objekt;
Ka shenja të goditjes në fëmijë si humbja e vetëdijes për çdo periudhë kohore;
Njeriu plagosur vjen një më shumë se 2 minuta pas lëndimit;
nuk është një humbje e vetëdijes për llojin e vonuar: periudha ndërprerje interspersed me periudhat e syçeltësi;
Shkaqet plagosje kokë periudhave të shkurtra të vjella të përsëritura;
Vetëdije ka dëmtuar, perceptimi pomutnennoe e realitetit;

Të drejtat e fort pas lëndimit ka tendencë për të fjetur, ai e ndjen dobësi të përgjithshme, në gjendje të ecin;
shumë një dhimbje koke;
simptomat e goditjes në fëmijët dhe të rriturit të përfshijë amnezi - një dështim ose një humbje të plotë të kujtesës;
plagosur vazhdimisht mban njëjta fjalë përsërit gjest (perseveratsyy fenomen).
Në rastet kur shenjat e një tronditje përfshijnë humbjen e viktimave të ndërgjegjes për më shumë se 2 minuta, nuk përpiqet për të lëvizur viktimën, të përpiqet për të rregulluar qafën, për të parandaluar dëme varg e levizjes dhe menjëherë quajnë "të shpejtë".

Inspektimi fillestar zonën e prekur për të plotësuar domosdoshmërisht neurolog. Shmangen provimit neurologjike në çdo rast nuk duhet, madje edhe në shëndetin e normale të përgjithshëm, si dhe një specialist të aftë për të kapur të padukshme për simptomat laik e tronditje, për shembull, çrregullimet e kujtesës, perceptimit paaftë të realitetit, ndryshime të personalitetit.
Ekzaminimi fizik për të përcaktuar nivelin e funksionit neurologjike, prania / mungesa e lëndimeve të tjera, për të identifikuar të mundshme hundës dhe veshit gjakderdhje dhe simptoma të tjera janë tronditje të dukshme të trurit. Qëllimi kryesor i shqyrtimit është diagnoza në kohë e lëndimeve të rënda në kokë, plagosje qafë dhe pjesë të tjera të trupit. Foto më të plotë që ju lejon të caktojë trajtim efektiv për tronditje, trauma të kokës jep një tomography llogaritur.

Në disa raste, tronditje truri i shoqëruar nga thyerje të kockave të kafkës. Ky lëndim, i cili në shumicën e rasteve me sukses dhe pa pasoja të shëruar; Perdorimi i ymmobylyzuyuschyh goma në trajtimin e frakturave të kafkës është e nevojshme. Si komplikime në fushën e thyerje mund të jetë progresiv fryrë membranat dhe kockat - leptomenynhealnaya kist; mjekësia moderne ende nuk mund të sigurojë cysts arsimit dhe për të parandaluar formimin e saj.
Efektet afatshkurtra të goditjes
Në disa pacientë që kanë pësuar një tronditje, nuk mund të ashtuquajtura çrregullime poststressovыe:

dhimbje koke të vazhdueshme që zgjasin 7-14 ditë, intensiteti i të cilave zvogëlohet kur të marrë analgesics ose qetësues, ju lutem grupeve të tjera;
periudhave të shkurtra të marramendje, përqendrimit të vështirë, vështirësia kryer aktivitete të zakonshme (lexim, shkrim, etj);
Të vjella periodike për asnjë arsye të dukshme, ndjenja e përzier.
Simptomat më të zakonshme anësore të një tronditje pas një kohë zhduken pa trajtim; në qoftë se ata shqetësojë pacientin për disa muaj, ju duhet të vizitoni një mjek dhe për të marrë një takim për një konsultim me një neurolog ose trurit Imazhe (rezonancë magnetike, llogaritur) për diagnozën.

Komplikimet të goditjes
Ndër pasojat e goditjes janë të shumta dhe të ndryshme manifestimeve në komplikime. Kështu, të shumta (të përsëritura) dridhje të shkaktojë një gjendje të referuara si pugilistica çmenduri, encefalopati Boxer; Sëmundja e Parkinsonit është një formë e natyrës traumatike, karakteristike për njerëzit e angazhuar profesionalisht në boks dhe periodike përjetuar trauma të mëdha. Në veprat e R. Martlenda, i cili e përshkroi këtë sindrom janë raportuar simptomat tipike të encefalopati post-traumatik, një vonesë të vogël në lëvizjen e një këmbë ose "flip-flops" këmbë në fazat e hershme, ndonjëherë probleme me bilancin, ritëm; në disa pacientë nuk është e qartë se ngadalësia e dukshme e veprimit, konfuzion periodik. Ndonjëherë simptomat e sëmundjes janë të shprehur keq, në raste të tjera nuk është e qartë zvarritjen, lëvizjet letargji në çrregullime të caktuara mentale (p.sh., reduktimi i fjalorit të përdorura), lëkundje të kokës dhe gjymtyrëve.

Komplikimet e një lëndim në kokë mund të jetë më e vështirë, sepse pyetja - çfarë duhet të bëjmë me një tronditje - përgjigja është e qartë: të shkoni te mjeku; pas lëndimit të trurit traumatik të çdo lloji dhe ashpërsia mund të ndryshojë komponent mendore e identitetit dhe / ose çrregullime fizike. Këto komplikime përfshijnë:
Shfaqja e një reagim të veçantë për konsum të alkoolit apo infeksion i Trupit: i dehur, grip apo një tjetër sëmundje infektive, pacienti vërejtur marramendje (jerm), shpërthime overexcited dhe çrregullime të tjera mendore.

Çrregullime lloj vasomotor, lidhur me ndryshimet në ton enëve të gjakut. Zakonisht ato ndodhin:
vazhdueshme, e dhimbje koke të përhershme, intensiteti i cili rrit ndjeshëm gjatë tendosje fizike në trupin apo të papritur lëvizjet;
ndodhin gjatë përpjekjeve fizike dhe trupit tilted marrje mendsh;
alternuara rrjedhjen e gjakut në kokë dhe zbehje të mëvonshëm mprehtë e djersitje të tepërt (shpesh shprehje të tilla janë asimetrike dhe kapur çdo gjysmën një të kokës);
fillimin e shpejtë të lodhjes së përgjithshme, mungesa e përqendrimit.

Breshëri të pakontrolluara të emocioneve, nervozizëm, një njeri i ngacmuar tendencë shpejt, lehtë të bien në një tërbim, shpesh me agresion ndaj të tjerëve. Shumë shpesh agresive periudhë shpërthime të pendohen dhe sinqerisht apologizes pacientin për sjelljen e tyre.
Simptomat e goditjes në formën e konfiskimeve ngjashme me krizat epileptike.
Blerje pacientit tiparet e personalitetit paranojak dhe shtetet neurotike, kur një person tepër i shqetësuar për çfarëdo arsye, trazuar, ndjen frikë. Pacientët humbasin aftësinë për t'u përqëndruar, duke u ankuar për dhimbje koke, çrregullime të gjumit; Ka vasomotor trazirat.

Për më shumë komplikime të rralla përfshijnë çrregullime psikotike (psikozë) kur hallyutsynyruet pacienti, kllapi, i sëmurë e percepton realitetin. Në disa raste çrregullime mendore mund të çojë në çmenduri - çmenduri fituar, e karakterizuar nga zhvendosje e madhe e të menduarit, kujtesës, humbja e qëndrimit kritik dhe aftësinë për të lundruar mjedisin e vërtetë, shtetet apatik.
Shumica e të tjerë, sipas ekspertëve, gjeti efekte të tilla tronditje të trurit, si postkommotsionnyy specifike sindromi (emri rrjedh nga fjalët latine postoni - «pas» dhe commotio - «tërmet»). Kjo mund të ndodhë dhe një muaj, dhe një vit pas traumave në formën e mprehtë, dhimbje koke trudnoperenosymыh, marramendje, konfiskimet, shteti i shqetësuar dhe shkelje e gjumit, probleme me koncentrim në disa zakonshme. Trajtimi psikoterapeutike i tronditje (ose më mirë, pasojat e tij) në këtë rast është e rrallë në fuqi; Trajtim simptomatik është i rekomanduar, por mos harroni se duke marrë ilaçe të forta dhimbje mund të jenë të rrezikshme dhe të shkaktojë sëmundje zhvillimin e varësisë të drogës.


Masat parandaluese

Sipas statistikave, numri më i madh i dëmtime në kokë njerëzve të marrë disa mësime në sporte dhe në kushte të përditshme. Pra, për të parandaluar tronditje e trurit;
mos harroni të veshin një helmetë ose mjete të tjera të mbrojtjes së kokës, duke luajtur hokej, futboll, baseball, regbi, hipur patina një biçikletë, skateboard ose rul;
mbrojtur kokën gjatë pushtetit klasë artet marciale të boks dhe xhudo në karate;
në makinën udhëtime gjithmonë kapem rrip sigurimi;

të krijojë një mjedis të sigurt në shtëpinë tuaj që përjashton goditur mobilje ose bie;
në kohë fshij lëngshme, derdh mbi linoleum, laminat, tjegull dhe veshje të ngjashme;
Mbani korridore të lira e brendshme dhe korridoreve, veçanërisht ato të cilat nganjëherë kanë për të lundruar në errësirë;
Identifikimi kujdes të arsyeshëm në të gjitha situatat që kërcënojnë rrezikun e lëndimit të kokës.