Llojet e kujdesit të lëkurës për të


Ka disa lloje themelore të lëkurës: lëkurë e thatë, normale, me vaj dhe kombinim. Lëkura mund të jetë e ndjeshme, puçrra fytyre të prirur ose plakjes. Ne gjithashtu e dimë termin "gjendjen e lëkurës". Kjo është - shteti i tij i çastit, në varësi të gjendjes fizike dhe emocionale, si dhe ndikimi mbi të e mjedisit. Llojet e ndryshme të lëkurës kërkojnë lloje të ndryshme të kujdesit. Konsideroni shumë lloje të lëkurës dhe të kujdesen për të.
Lloje të thatë dhe të ndjeshme të lëkurës
E thatë e lëkurës - ngjyra pink-kuqe, pa të shkëlqejë. Corneum shtrese e hollë e saj dhe janë prishje të padukshme poret. Për shkak të aktivitetit të pajetë të gjëndra dhjamor është e prirur për tharje dhe flaking. Ky lloj i lëkurës është e ndjeshme për hedhje të mprehtë në temperatura, ngopjes së krem ​​apo zëvendësimin e tyre të shpeshta. Në qoftë se ndërsa ajo i përgjigjet skuqje drogës dhe skuqje të lëkurës, ajo është quajtur "lëkurë të ndjeshme".Si të kujdeseni për lëkurë të thatë
Pastrim
Ky lloj i lëkurës është shumë e hollë dhe delikate, kështu që vidyazykatysya e sapun dhe ujë të vështirë. Në vend të kësaj, ne rekomandojmë përdorimin distiluar mëngjes apo ujë në shishe në mbrëmje - qumësht kozmetike. Për ta bërë këtë, të vënë pak qumësht në fytyrë, butësisht fshij në lëkurë dhe pastaj pije me ujë të ngrohtë.
Toning
Që lëkurë të thatë është shumë e tenderit, atëherë aplikoni tonik përmban alkooli është i kundërindikuar. Alkooli dehydrates trupin, dries lëkurës thatë dhe fillon të zhvishem off. Në këtë rast është e rekomandueshme të përdorni tonik pa përmbajtje të alkoolit dhe kanaçe, spray me ujë termik.

Hydration dhe të ushqyerit
Krem ditë duhet të jetë cilësi të lehta, por përmbajnë shumë vitamina, ushqyesve dhe lagështi. Përveç kësaj, ajo duhet të përfshijë filtra për të mbrojtur lëkurën nga rrezatimi ultravjollcë. Nata krem ​​është që të jetë e pasur me yndyrna. Nëse lëkura të mbajë gjithashtu, në fillim ajo mund të jetë e lehtë për të vënë hidroxhel. Është e rekomanduar për të dhënë preferencë të krem ​​me ceramides, të cilat në thelb mban lagështi.
Për kujdes shtesë, përdorni maskë butë dhe gommazh. Për efekt të thatë lëkurës dobishme dhe ampulë kozmetike me substanca shumë bioactive, të tilla si droga me acidit Hyaluronic, të cilat ndihmojnë të rivendosur lëkurës dehidratuar.


Lëkurë të ndjeshme reagon ndaj faktorëve të jashtëm dhe kozmetikës skuqje e menjëhershme, flaking dhe kruarje. Por me kujdes të duhur probleme e saj të tilla mund të shmanget.

Si të kujdeseni për lëkurë të ndjeshme
Pastrim
Për shkak se lëkura e ndjeshme është shumë e hollë, lani çdo ditë të ngrohtë (ose edhe më mirë - pranverë ujë për ta bërë atë një efekt i dobishëm në mbrëmje, lani mirë Cleansing Milk, i cili zbutur lëkurën, pastrohet dhe për të hequr akumuluar për acarim ditë..
Toning
Pas pastrimit të lëkurës në mëngjes dhe në mbrëmje fshij fytyrën e tonik jo-alkoolike apo të aplikoni për atë ujë termik nga llak-llak.

Hydration dhe të ushqyerit
Shumë kompani kozmetike janë duke u zhvilluar dhe prodhuar një linjë të veçantë për qetësues lëkurë të ndjeshme. Këto automjete nuk shkaktojnë alergji, sepse ajo nuk përmban flavorings. Ajo është e përbërë nga vetëm shtojcave qetësimin dhe ushqyesve veprim të butë në formën e vajrave të lehta.

Lëkure llojin normal
Kjo lëkurës - të butë dhe elastike. Ajo është e pastër dhe të freskët, të shëndetshëm madje edhe ngjyra, pa njolla e zonave të kuqe, flokë-flokë dhe përflakur. Kujdesi për saj minimizohet, ajo është e mjaftueshme për të mbajtur rregullisht shëndetin e saj dhe elasticitet.


Si të kujdeseni për lëkurën normale
Pastrimit dhe toning
Pastrimi dhe toning nuk duhet lëkurën overdry. Pra larë është më e mirë për të përdorur shkumë neutral butë dhe tonik. Dhe nganjëherë lejueshme të përdorni sapun fëmijë, pasi lëkura normale mund të shpejt të rivendosur funksionin e tij mbrojtëse.
Hydration dhe të ushqyerit
Krem nuk duhet të jetë shumë e guximshme. Është krem ​​dhe xhel me lëng Aloe shumë të përshtatshme. Ata shpejt moisturize dhe zbutur lëkurën. Atëherë ju keni nevojë për të vënë një mjet të lartë i papërshkueshëm nga uji të filtër UV për të mbrojtur lëkurën nga tharja dhe rrezet e diellit ashpër.


Vaj dhe lëkurë kombinim lloji
Shenjat karakteristike të llojit të lëkurës me vaj është poret të mëdha, shndrit, tendenca për të blackheads dhe puçrra fytyre. Për llojin e kombinuar e lëkurës është e karakterizuar nga të njëjtat karakteristika, por e ashtuquajtura T-zone (ballin, hundë, mjekër). Kështu në faqet dhe tempujt e lëkurës është zakonisht normale ose të thatë.

Si të kujdeseni për kombinimin e lëkurës me vaj
Pastrim
Ky paragraf është më e rëndësishme në kujdesin e llojit të lëkurës. Për shkak të aktivitetit të pajetë e gjëndra dhjamor, lëkura është e mbuluar me pluhur dhe i poshtër, merrni bllokuar poret me yndyrë, shkaktuar inflamacion, dhe si rezultat ka pimples. Për produktet efektive të kujdesit të lëkurës fondet e tilla duhet pastrim të thellë. Është e dëshirueshme që të përdorin një sfungjer të veçantë ose furçë.

Toning
Për degreasing fshij fytyrën joalkoolike tonik e tij, atëherë tonik me alkool trajtuar faqet e përflakur. Përdorni produkte që përmbajnë oksid salicili dhe oksid zinku. Efekti i tyre i kombinuar degrease lëkurën dhe poret ngushta.
Hydration dhe të ushqyerit
Për këtë është mirë të përdorni krem ​​të lehta ose emulsioni, hidroxhel përmban agjentë të veçanta anti-inflamator. Në përbërjen e tyre ka nga yndyrnat ose vajrat, ato ofrojnë lëkurën me lagështi, të lehtësojë acarim dhe ideale për të lëkurës me vaj. Dhe në luftën kundër puçrra fytyre do të ju ndihmojë ekstrakt, pemë çaji ekstrakt.

Produkte te kujdesit shtesë për vaj lëkurë të fytyrës të përfshijë lulëzim dhe një film maskë. Ata hequr shtresa e sipërme me brirë të lëkurës, thellësisht të pastrohet, të shpërndarë sebum tepërt, japin lëkurës një vështrim të shëndetshme dhe të freskët.

Cili lloj nuk do të takojnë lëkurën e fytyrës tuaj, ju mund të mbani atë të shëndetshëm dhe të bukur me kujdesin e duhur.