Dridhje Hand - Trajtimi


Ndoshta të gjithë përballur me dridhje dore - dridhje, e cila është veçanërisht e dukshme kur duart shtrirë përpara ose në lëvizje qëllimshëm. Vetë-kontroll lëvizjet e dorës mund të jetë ndërprerë për shkak të tronditjes të fortë emocional, frikës, eksitim dhe tendosje fizike, hipotermi. Shtrëngojnë duart ndonjëherë shfaqet pas duke marrë medikamente të caktuara, duke pirë kafe ose çaj mbi rregullat. Normalisht, një dridhje e tillë nuk është një shqetësim dhe zhduket pas shkakton heqjen. Se trajtim të veçantë në rastet e mësipërme është e nevojshme.


Por në qoftë se një dridhje të përhershme zgjat më shumë se një javë ose rritet, atëherë kjo është një arsye serioze për trajtim te mjeku. Mënyra për të hequr (ose reduktuar) dridhje të dorës mund të përcaktohet pas një diagnozë të plotë dhe për të përcaktuar shkakun e këtij fenomeni.

Si për të trajtuar dridhje e duarve?


Dridhje e duarve është një simptomë e shpeshtë e sëmundjeve të ndryshme: Parkinson sëmundje, rrotullim distonia, hepatolentykulyarnoy degjenerimi, sklerozë të shumëfishtë, hyperthyroidism, cerozë mëlçisë, intoksikimet metale, etj Në këto raste, trajtimi është për qëllim kryesisht në marrjen e shpëtoj të sëmundjes kryesore. Këto duhet të diferencohen nga patologji me dridhje thelbësore dhe alkoolike të duarve, trajtim i cili është kryer me metoda të tjera.

Trajtimi me duart thelbësore dridhje
Essential (familjare) dridhje - Kjo sëmundje e sistemit nervor qendror, e cila është trashëguar dhe është vetëm simptomat - lëkundjen (zakonisht duart, por edhe këmbët, kokën, bust, diafragmave, etj). Sëmundja ka shkallë të ashpërsisë ndryshme, mund të ndodhë në mosha të ndryshme.
Trajtimi me dridhje thelbësore kufizuar në shumicën e rasteve terapi të drogës. Përdorur gjerësisht propranololi beta-blocker, e cila në shumicën e rasteve e bën një efekt të mirë dhe të kënaqshme, në mënyrë të konsiderueshme shtypur lëkundjen. Megjithatë, për shkak të Kundërindikimet drogës nuk mund të administrohet për disa pacientë. Në këtë rast, pacientët mund të jetë e përcaktuar clonazepam anticonvulsant drogës.

Efikasitet të lartë është primidone drogës. Nuk mund të jetë droga të administruara si phenobarbital, antagoniste kalcium (flunarizin, nimodypin), topiramate, theophylline, gabapentin. Kohët e fundit, trajtimi me dridhje thelbësore janë përdorur injeksione intramuskular e Botox, i cili ndikon në mbaresa nervore. Si të drogës veprim metabolike duke përdorur vitaminë B6.
Në raste të rënda, ku trajtimi konservativ është i paefektshëm, operacioni është i rekomanduar. Kryerja kirurgji Stereotactic në thalamus ventrolateralnom bërthamë dhe implantimin neyrostymulyatora për të stimuluar strukturat e thella.

Trajtimi i dridhje alkoolike dorës
Alkooli dridhje të dorës ka abuzimi kronik i alkoolit dhe dehje akute të alkoolit. Shtrëngojnë duart si shoqërues hangover dhe sindromi i tërheqjes alkoolit - një çrregullime komplekse fizike dhe mendore në pacientët me alkoolizmi pas ndërprerjes së alkoolit. Në rastin e fundit e nevojshme në spital në një spital, ku terapi mjekësore do të zhvillohet me përdorimin e beta-blockers, qetësuesit, kundërshtarët e kalciumit, etj të magnezit

Trajtimi i mjeteve juridike popullore dridhje të dorës  • Përgatitja e një tretësirë: 10 g të urtë, derdh një gotë me ujë të vluar, të lënë për 8 orë. Merrni një lugë çaji pasi të hahet, pirë qumësht ose pelte.

  • Bath me sherebelës para shtrat: 500 g urtë vendas 8 litra ujë të vluar, të lënë për gjysmë ore, kullimin dhe shtoni në banjë me ujë të ngrohtë. Koha e qëndrimit në këtë banjë - 20 minuta.

  • Infuzion për të qetësuar sistemin nervor: Mix 30 g barishte Leonurus 40 g Heather bar, 10 g rrënjë sanëz, 30 g barishte të thata lule; 4 lugë përzierje krijoj një litër ujë të vluar në një termos dhe të lënë për rreth 8 - 10 orë. Pini infuzion gjatë ditës gjitha doza të vogla.