Atak ishemik i përkohshëm


Truri është një lloj i qendrës së kontrollit të trupit, kështu që dëmtimi është shpesh sillen pasoja fatale ose të rënda. Atak ishemik i përkohshëm është një çrregullim i funksionit të trurit, i cili mund të zgjat nga 2 minutash deri ne 24 ore dhe rezultojnë në goditje.
Shkaqet e sulmit rastit ishemike
Përshkruan gjendja është shkaktuar nga një shkelje të përkohshëm të qarkullimit cerebrale.
Arsyeja kryesore për sulmet është atherosclerosis i arterieve cerebrale (të kalibrit të mëdha dhe të mesme), dhe anije të mëdha. Kjo formuar pllaka aterosklerotike riparues ndryshuar dhe natyrës shkatërruese, ka aterooblyteratsyya, aterostenoz, ateroэmbolyya, atherothrombosis. Gjithashtu, ka ndryshime strukturore në enët e gjakut.


Një tjetër faktor i përbashkët që provokon sulm i përkohshëm - hipertension. Presioni rritet vazhdimisht shkakton murin e enëve të gjakut që ndryshoi përgjithmonë (hyalynolyz) dhe trashet depozitat shkak fibrinoze në sipërfaqe të saj të brendshëm.
Rreth 20% e të gjitha sulmet ishemike të shkaktuara nga sëmundja:

 • Dëmi reumatike të zemrës;

 • cardiomyopathy;

 • dridhje atrial;

 • endokardit;

 • infarkt miokardi;

 • aneurysm;

 • kalcifikim i valvulës mitrale;

 • rënie;

 • sëmundje kongjenitale të zemrës;

 • stenozë aortës;

 • Arteriet dyssektsiya (të shtresimit);

 • çrregullime parësore vaskulare Zanafilla inflamator;

 • Ndryshimet gjinekologjike (pas lindjes, gjatë shtatzënisë);

 • dysplasia fibro-muskulor;

 • Sindromi Moya-Moya.


 • Simptomet e përkohshme trurit ishemike sulm
  Manifestimet klinike konsiderohet patologji të varet nga ajo që ishte dëmtuar pishinë vaskulare.
  Shenjat atak ishemik i përkohshëm, probleme karotide të qarkullimit të gjakut në arteriet karotide:

 • paralizë të gjymtyrëve ose të gjithë trupin, gjysma e fytyrës;

 • Përkeqësimi i ndjeshmërisë;

 • aparat fjalim shkelje (afazi, dysarthria, heshtje);

 • ndryshimet në vizionin, verbëri në një ose të dy sytë;

 • zvogëlimi i aftësive intelektuale;

 • përkeqësimi i aktivitetit të lartë nervor.


 • Simptomat sulmet në humbjen vertebrobazylyarnoho pishinë:

 • baltë;

 • Marramendje sistem;

 • dridhje;

 • lëvizjet e shpeshta;

 • nistagmus;

 • shkelje e aktivitetit të frymëmarrjes;

 • humbja e vetëdijes.


 • Ashtu si në rastin e mëparshëm, nuk ka paralizë, reduktohet vizuale, gjuhësore, funksionet intelektuale, mungesa e ndjesi në gjymtyrëve apo tërë trupin.

  Pasojat e sulmit rastit ishemike
  Komplikim kryesor i këtij kushti eshte goditje ishemike cerebrale, e ndjekur nga formimi i defekte të vazhdueshme neurologjike:

 • çrregullime mendore;

 • Paaftësia për të lëvizur;

 • dysarthria (mënyrë e dëmtuar, nechlenorazdelnost fjalët e thëna).


 • Në shumë raste, sulmet e përsëritura të çojë në vdekje.
  Trajtimi i atak ishemik i përkohshëm
  Në përgjithësi, ne mund të parashikojnë përparimin e mëtejshëm të patologjisë përshkruar si e kryer spital emergjente e viktimës. Trajtimi i sulmit rastit ishemike, kryer në një departament të neurologjisë në spital dhe është si vijon:


 • Agjentët antiplatelet pritjes dhe anticoagulants e efekteve direkte dhe indirekte (aspirina, klopidogrel, dipiridamol).

 • Përdorimi i drogës antiarrhythmic dhe drogës për të ulur presionin e gjakut (një ditë pas sulmit ishemike).

 • Neyroprotektorov Aplikimi dhe substanca nootropic.

 • Injeksione Qëllimi trombolitik për të shpërndarë yndyrë, arterie zakuporyvshyh.


 • Në raste të rralla dhe shumë të rënda, operacioni është kryer - endarterektomi (heqja e atheroma e muret e arterieve).

  Parandalimi atak ishemik i përkohshëm
  Parandaluar konsiderohet patologji mund të duke reduktuar faktorët e rrezikut duke marrë ilaçe që reduktojnë viskozitetit të gjakut (acid acetilsalicilik, Cardiomagnyl). Është gjithashtu e rekomanduar për të pirë statin dhe droga antihipertensive agjentët antiplatelet (nëse është e nevojshme).
  Është e rëndësishme që të çojë një mënyrë jetese të shëndetshme dhe me kujdes të monitoruar ushqimin, duke shmangur përdorimin e sasive të tepërta të kolesterolit.