Dridhje të dorës - Shkaqet


Shtrëngojnë duart - një fenomen fiziologjike apo patologjike të njohur për të gjithë ne. Për një person i shëndetshëm një dridhje të përhershme nuk është tipike. Kjo mund të ndodhë, për shembull, përmes eksperiencës ose mungesa e gjumit. Megjithatë, ka shumë njerëz që ndihen duart vazhdimisht lëkundje dhe ajo ka nevojë për këshilla të ekspertëve.
Kreu dridhje është më pak e zakonshme, por edhe ndodh. Zakonisht dridhje të kokës dhe duart kanë të njëjtat arsye që duhet të bëjnë detajet.

Dridhje Arsyet dorëÇon në shfaqjen e dridhje në duart e tij, siç e dimë, ka shumë. Këtu janë faktori kryesor i dridhje fiziologjik:


 • Ashpër stresi, depresioni, ankthi, frika - një fjalë që është e lidhur me stresin emocional. Për shembull, ajo është shpesh një eksitim dridhje dorë para një provim apo performancë në publik. Shpesh dridhje ndodh sipas arsyes është disa kohë dhe nuk kërkojnë trajtim. Edhe pse ndonjëherë ndihmën e një psikologu është ende i nevojshëm.

 • Konsumi i tepërt i çaj, kafe, alkool, zayadloe pirja e duhanit, një mbidozë të drogës apo edhe vitamina. Kjo çon në rritjen e stresit në disa organe, sidomos zemra, e cila nga ana çon në efekt vzbudorazhennosty, ankthi dhe shpesh me dridhje të dorës. Për shembull, shkaqet e dridhje holluar gishtat janë në abuzim të rregullt të alkoolit.

 • Ushtrim të tepruar, hipotermi. Çdo aktivitet fizik duhet të jetë brenda sërë normale të mos shkaktojë tendosje të muskujve. As nuk mund të parandaluar hipotermi, si në përgjithësi të gjithë trupin dhe të pjesshme, të cilat mund të jenë shkaktuar, për shembull, për një të tillë. Arsyet dridhje e duart dhe këmbët mund të jetë për muskujt fillore tendosje pas një not të gjatë ose running.


 • Tërmeti, i cili shkakton të përshkruara më sipër janë krejtësisht të padëmshme për trupin dhe shkon në vetvete. Përjashtim është pika e dytë - në këtë rast është e nevojshme për të kufizuar përdorimin e substancave që shkaktojnë dridhje.

  Kjo është shumë e vështirë për të hequr qafe e dridhje patologjike që mund të ndodhë për arsyet e mëposhtme:

 • Sindromi Essential - shkakton duart pabarabartë shkundjet. Për shembull, mund të shkaktojë dridhje vetëm dora e djathtë ose dridhje lënë dorë të shkaktuara. Në thelb, kjo tendencë është e trashëguar dhe shfaqet shpesh në të moshuarit.

 • Sëmundja e Parkinson-it - është e ashtuquajtura dridhje rrethore kur duart të bëjë lëvizje rrethore myyazytsilni. Sëmundja ndodh kryesisht në njerëzit mbi 55 vjet.

 • Dëmtimi rrjedhin trurit apo tru i vogël yntentsyonnoho mund të shkaktojë dridhje. Kjo është një dridhje të fortë të dorës, e karakterizuar nga lëvizjet gjithëpërfshirës.


 • Dëmtimi rrjedhin trurit apo tru i vogël mund të kontribuojë në këto sëmundje:

 • Disa prej tumorit;

 • sëmundje Konovalova-Wilson;

 • lëndim cerebellar, koordinimin e lëvizjes;

 • skleroza e shumefishte;

 • sëmundjet e sistemit kardiovaskular.


 • Trajtimi i dridhje dore


  Së pari, ju duhet të përcaktojë arsyeja u dridhur. Ndoshta dridhje - vetëm një shenjë shqetësuese se diçka shkoi keq në trup. Trajtimi dridhje do të ndryshojnë në varësi të shkaqeve të saj dhe ka të ngjarë të konsistojë për të neutralizuar këto shkaqe.

  Siç është përmendur tashmë, dridhje nuk është gjithmonë mbart rreziqe për shëndetin, kështu që gjëja e parë që të shikojmë në veten e tyre - ndoshta siç ndodh shpesh, e vetmja gjë në tendosje tuaj emocionale. Pra, çdo gjë do të zgjidhet sa më shpejt që ju do të formë emocionet e tyre.