Injeksione në trajtimin e osteoarthritis shpërndarjen ilaçeve të drejtë në shenjë


Keqësimi i osteoarthritis shoqërohet pothuajse gjithmonë me dhimbje, aq shumë në mënyrë të fortë se pacienti është pothuajse fjalë për fjalë "dergjur. Kur lëvizja e vogël - në formë të rrotës, anuar, për të mos përmendur marrjen e deri nga shtrati, duke shkaktuar një therur - nevojën për të marrë masa emergjente. Asnjë ointments dhe tableta me këtë gjendje zakonisht nuk ndihmojnë.
Shpejt të lehtësojë vuajtjet mund të digjet vetëm si ilaç shkon direkt në gjak dhe menjëherë fillon të veprojë. Injections e osteokondroza - një nga trajtimet më efektive.


Injection - më pak se i kënaqur për të ngrënë një pilulë, por zakonisht ajo është më efektive

Përfitimet injeksione para se të marrë drogë brenda


Ka disa arsye për administrimin injectable e drogës në trup është e preferueshme për të tjerët. Pse?
Norma e drogës. Shkon direkt në gjak arrin mjekësi menjëherë "objektiv" - Mbaresa nervore, dhe pilula gëlltitur që merr kohë për të shpërndarë në stomak të kalojnë nëpër traktin digjestiv, zhytur në gjak dhe vetëm gjysmë ore - një orë për të vepruar.

Saktësia e dozimin. Në formë të injektimit ka efektin terapeutik e medikamentit i cili është paraqitur, ndërsa tableta përbërës aktivë shkatërruar pjesërisht në traktin e tretjes nën ndikimin e enzimave.
Ndikim të drejtpërdrejtë mbi fireplace dhimbshme. Në osteoarthritis akut kryer obkalyvanie (bllok) Zonat shpinë painkillers e pacientit, të tilla si sëmundje degjenerative disk e injektimit të qafës së mitrës janë direkt nën lëkurën e qafës në kurrizorë, rrënjët nervore dalje, ndërsa mjekim nuk ka efekt në të gjithë trupin.

Administrimi i zgjatur i dozave uniforme (pikoj intravenoz) në shumë raste jep efekt në mënyrë të konsiderueshme më të mirë se duke marrë ato.

Llojet injeksione osteokondroza


Më shpesh në formë të injeksioneve administruara analgesics në osteokondroza, droga josteroidale anti-inflamator, hormonet dhe vitamina. Cilat janë kostot dhe aty ku është e aplikueshme kombinuar - zgjidh një mjek. Më efektive janë një kombinim i intravenoze, me gojë (merren nga goja) dhe veprojnë në nivel lokal (ointments) droga.
Në një sulm akut, dhimbje zakonisht hiqet futjen e drogës nëpërmjet venave - nëpërmjet një pikoj. Në të njëjtën mënyrë intramuskulare dhe subcutaneously disa herë në ditë injeksione janë veprim anti-inflamator dhe tonik. Së fundi, një efekt të mirë dhe të shpejtë të marra nga bllokadat - injeksion lokale të barnave.

Në mënyrë tipike, injeksione janë të emëruar pas substancave:
Diclofenac, Voltaren - provuar agjentëve anti-inflamator dhe analgjezik. Dërgo efekt të menjëhershëm të zvogëlojë dhimbjen dhe ënjtje.
Milhamma - një gjithëpërfshirës B. përgatitjet multivitamin Grupi Ai përmirëson fibrave nervore trofike vuajnë nga osteokondroza, duke reduktuar inflamacion dhe dhimbje.
Ketonal dhe ketorolac - efektive jo-steroidal anti-drogë inflamator, shpejt lehtësimin e dhimbjeve, ënjtje dhe inflamacion.
Mydocalm - një droge që heq spazma e muskujve. Ndihmon për të shpejt të relaksoheni muskujt rreth sëmundjes zjarrit prangosur, uljen e dhimbjeve dhe rritjen e lëvizshmërisë.

Don Alflutop, Эlbona - droga-chondroprotectors shpesh emëruar osteokondroza. Ndihmon për të rivendosur disqe kërc intervertebroreve.
Për bllokadat janë përdorur zakonisht një anestetik lokal ne kombinim me agjent anti-inflamator.
Alflutop - chondroprotectors për administrimin me injeksion

Bllokimi i osteokondroza


Bllokada, siç u përmend më lart - është futja e barnave drejtpërdrejt në sëmundje celular. Dhe dhimbje në osteokondroza - tregues të drejtpërdrejta për sjelljen e tyre. Shumica e pacientëve tolerohet procedurë e lehtë, pasi efekti i saj vjen menjëherë, siç thonë ata, "maja e gjilpërës". Mekanizmi i bllokadave terapeutike veprimit është:

"Copë e prerë" impulset dhimbje nga fokus patologjike;
lehtësimin vrull muskujve;
të përmirësuar qarkullimin e gjakut në zonën e problemit;
veprimi anti-inflamator.
Bllokada mund të jetë çdo të drogës një, të tilla si mjet anastezik (novokaina, lidocaine, etj), ose më shumë - për shembull, në kombinim me hydrocortisone (hormonal), droga jo-steroidal, antispasmodics dhe të tjerët.
Injeksione lokale të dhimbjes në osteokondroza qafës së mitrës për të përmirësuar rezultatin e trajtimit të kombinuar me immobilization e llogore jakë qafës së mitrës (mjet ortopedik që eliminon mundësinë e lëvizjes kokën) për disa ditë.

Përkundër faktit se bllokada mund të arrijë rezultate të mira dhe të shpejta, ka contraindications për sjelljen e tyre. Këto janë:
reaksione alergjike ndaj anesthetics lokale;
sëmundjet pustular e lëkurës në vendin e bllokadës;
gjë e shëmtuar kurrizore, mjaft e rëndë që përjashton mundësinë teknike të bllokadës.
Bllokada mund të pothuajse menjëherë lehtësimin e dhimbjeve
Kur rënduar osteokondroza - Trajtimi: injeksione, tableta dhe mjete të tjera nuk duhet të emërojë veten të pavarur. Maksimale që ju mund të përballojë - është për të marrë ilaçe dhimbje sa më shpejt të jetë e mundur dhe të kërkoni këshilla mjekësore. Sepse yndyrat mjekim pakontrolluar foto klinike, mjeku nuk do të jetë në gjendje të njohin ndërlikim kërcënues nëse ajo ndodh. Pra, gjëja kryesore - ajo e vëmendje për shëndetin e tyre dhe nuk ka eksperimente mbi të.