Arthrosis Unkovertebralnыy nga simptomat e qafës së mitrës shpinë dhe trajtimi


Unkovertebralnыy (nga latinishtja: Arsimi si grep + rruazë) Osteoarthritis e shpinë qafës së mitrës - një shkatërrim nga nyjet e shpinë dhe disqe intervertebral, ku ka rritje kockëmadh në rruaza të qafës së mitrës. Nuk është një sëmundje e quajtur deformimeve Arthrosis. Shumë prej nesh që ndjeni dhimbje dhe kriza e pakëndshme, kur kokat e kthyer mund të keni këtë patologji. Le të shohim se si ajo është e rrezikshme dhe është e shërueshme.

Shkaqet e osteoarthritis unkovertebralnohoArsyet që shkaktojnë sëmundje mund të ndahet në kongjenitale dhe fituar. Të përfshijnë anomalitë kongjenitale të rruaza të qafës së mitrës. Ndër shkaqet e fituara nga plagët më të zakonshme të shpinë qafës së mitrës dhe pasojat e sheshtë.

Provokojnë sëmundje mund jetesë pa lëvizje dhe mbipeshë. Dhe nga se vuan banorët më urbane. Por pjesa tjetër e popullsisë mund të jetë në rrezik, pasi heqjen dhe aktiviteti fizik të parregullt mund të shkaktojë sëmundje.
Çfarë ndryshimesh ndodhin në shpinë prekur? Kur unkovertebralnom arthrosis prekur disk intervertebral. Kërc tij vepron si një shoku-thithjen "mbushje" në mes rruaza. Ajo mbron kundër dëmit nerva intervertebral dhe enëve të gjakut. Kur sëmundja kërc disk humbet lëngu bëhet i hollë dhe më pak elastike. Si rezultat ai nuk mund të kryejë funksionet e tij në mënyrë të plotë, të fryrë dhe compressing indet përreth, duke shkaktuar dhimbje.

Përveç kësaj, rruaza qafës së mitrës fillojnë të shfaqen osteophytes - mprehtë spikes e indeve të eshtrave. Ata rriten në drejtim të njëri-tjetrit dhe të plagosë ndjeshme shtylla kurrizore e komunikimit.

Simptomat dhe shenjat


Simptomet kryesore të osteoarthritis nyje unko-vertebrale * janë:
* Joints Unkovertebralnыe - një e përbashkët (neoartrozы) formuar në mes të proceseve hachkopodibnymy e rruaza të qafës së mitrës dhe kthesa bazë dhe / ose trupit overlying rruazë. Normalisht nuk është i formuar duke reduktuar lartësinë e disqeve intervertebral.

Dhimbje të forta në rruazë të prekur, i cili shkaktoi lëvizje të mprehta
Nyje Subluxation midis degëve duhootroschatыmy që shërbejnë për të lidhur dy rruaza ngjitur
Dhimbja është e rënduar nga gjetje të zgjatur në një pozicion
Fortë Kriza qafë kur cornering
Marramendje
Dallimet në presionin e gjakut
Dhimbje koke
Nëse keni ndonjë nga këto simptoma, ju keni nevojë për një shqyrtim urgjent nga një neurolog apo vertebrologist ortopedike. Në fazat fillestare të sëmundjes mund të tejkalohen. Në fazat e mëvonshme të trajtimit mund të sjellë vetëm lehtësim të përkohshëm.

Trajtimit


Trajtimi i osteoarthritis unkovertebralnoho mënyrë ambulatore dhe synon të lehtësimin e dhimbjeve dhe vrull muskujve. Në sëmundje akute kërkon përdorimin e jakë ortopedike. Kjo do të ndihmojë në uljen e ngarkesës në rruaza të qafës së mitrës.
Trajtime të drogës
Droga nonsteroidal anti-inflamator për lehtësimin e dhimbjeve dhe inflamacion (DIKLOFENAK, nimesulid)
Relaxants muskujve për lehtësimin tensionin e muskujve (Sirdalud)
Për të përmirësuar qarkullimin e gjakut dhe microcirculation në zonat e prekura të kërkuara actovegin pranimit, Tingujt e këmbanave

Chondroprotectors - droga qelizat kërc furnizimit substancat e nevojshme për shërimin e tyre. Këto ilaçe ndaluar lejimin e sëmundjes dhe të ngadalshëm shkatërrimin e disqe intervertebral
Skema e trajtimit dhe dozen administruar një individi pas një ekzaminim të plotë të pacientit.

Fizioterapi
Fizioterapia ka analgjezik të mirë dhe efekt anti-inflamator. Më efektive të njohura:
magnet - heq dhimbje, inflamacion dhe ënjtje në zonën e dhimbjes përmes fushës magnetike

Rryma sinusoidale moduluar (terapi Amplipuls) - pajisje "Amplipuls" që ndihmon të hequr qafe dhimbje duke përdorur rrymat moduluar e drejtimit dhe frekuencë të ndryshme
phonophoresis me novokaina ose lidocaine - futja e painkillers zonës së pacientit me ultratinguj
Chiropractic
Masazh është një metodë shumë efektive. Në lidhje me ushtrime terapeutike dhe efekt shërues akupunkturë është përmirësuar dukshëm. Megjithatë, mbani mend se kursi është në faljen, kur ka dhimbje të forta.

Kundërindikimet absolute për masazh po bien hernie diskale. Ky mund të jetë një sëmundje komplikim e osteoartritit të shtyllës kurrizore. Pra, përpara se të filloni trajtimin, ju duhet të konsultoheni me një specialist.
Mos harroni se vizita kohë te mjeku do të ju ndihmojë të qëndrojnë të shëndetshme. Vetëm një person i kualifikuar mund të marr një trajtim gjithëpërfshirës që do të gëzojnë një jetë të plotë.