Alveolite Fybrozyruyuschyy


Sëmundja karakterizohet nga lezione dypalëshe e indeve të mushkërive dhe alveole me zhvillimin e mëvonshëm të fibrozë të mushkërive dhe dështimit të frymëmarrjes. Le të gjeni në këtë artikull simptomat, llojet e saj dhe terapitë ekzistuese.

Arsyet fybrozyruyuscheho AlveoliteEnde nuk e kanë gjetur shkakun e saktë të sëmundjes. Ndër faktorët të dyshuar:

 • çrregullimet autoimune;

 • viruset (herpes, adenovirus, hepatiti C, citomegalovirusin);

 • vendndodhja gjeografike;

 • trashëgim;

 • Karakteristika profesionale;

 • qëndrimit foto e mjedisit;

 • pirja e duhanit.


 • Simptomat fybrozyruyuscheho Alveolite


  Sëmundja zhvillohet gradualisht, kështu që shenjat e para janë shpesh të padukshme të pacientit. Së pari, ka një shortness vogël fryma, e cila rritet gjatë ushtrimit. Me kalimin e kohës, dyspnea bëhet e fortë dhe ndodh më shpesh, nuk është një kollë e rrallë e thatë. Përveç kësaj, simptomat karakteristike të tilla si humbje peshe, dhimbje në gjoks dhe nën blades shpatullën, vështirësi në frymëmarrje (pamundësia për të marrë frymë thellë), dhimbje të përbashkët dhe të muskujve, ngriti pak temperaturën e trupit. Gjithashtu në dispozicion janë manifestime të jashtme të Alveolite, të tilla si duke ndryshuar modelet dhe ngjyrat e paraqitjes gozhdë strips meshë. Për më tepër, në fazën e fundit të sëmundjes vërejtur edemë, ënjtje e venave në qafë.

  Klasifikimi i sëmundjeve
  Highlight 3 lloje fybrozyruyuschyh Alveolite:

 • Idiopathic.

 • Ekzogjene.

 • Toksike.


 • Le të konsiderojmë secilën nga këto më hollësisht.
  Alveolite idiopathic fybrozyruyuschyy
  Kjo formë e sëmundjes përfshin Alveolite fybrozyruyuschyy intersticiale, i quajtur edhe pneumoni intersticiale. Proceset inflamatore në alveole të mushkërive duke shkaktuar trashje të mureve, dhe si pasojë - uljen pėrshkueshmėrisė e pëlhurave për shkëmbimin e të gazit. Atëherë ka edema alveolar dhe fibroza e indeve të mushkërive. Fybrozyruyuscheho akute Faza Alveolite idiopatik karakterizuar nga lezione të epitelit dhe capillaries, duke formuar komponimet ngurtë membrana që parandalojnë indet alveolare zgjerohet gjatë mbytje.

  Fybrozyruyuschyy ekzogjene Alveolite
  Shfaqja e kësaj forme të sëmundjes shkaktuar nga ekspozimi i zgjatur ndaj indeve të forta të mushkërive dhe alergeneve alveolare kafshëve, me origjinë mjekësore apo perimesh.
  Në pacientët kanë ethe, dhimbje koke, kollë me gëlbazë, dhimbje në muskuj dhe nyje, vasomotor rinitit.
  Fybrozyruyuschyy Toxic Alveolite
  Procesi patologjik në këtë lloj të Alveolite zhvillohet si rezultat i depërtimit të mushkërive toksina indeve nga kimikatet medicinale dhe produkteve industriale.

  Simptomat janë të ngjashme me formën e mëparshme të sëmundjes, vetëm për atë shumë më të shpejtë dhe të shpejtë të zhvillohet në një fazë akute.

  Trajtimi fybrozyruyuscheho Alveolite


  Trajtimi përfshin ndalimin e sëmundjes, lehtësimin inflamacion dhe terapi mirëmbajtjes. Trajtimi Skema:

 • Përgatitjet antyfybroznыe;

 • hlyukokortykosteroydnыe hormonet inflamatore;

 • imunosupresant;

 • bronchodilators;

 • decongestants;

 • droga kalium.


 • Si të mirëmbajtjes terapi emëruar trajtimet oksigjeni, trajnimit fizik. Gjithashtu, të jetë i sigurt vaksinimi i pacientëve për parandalimin e gripit dhe pneumonisë humbjes infeksionit.

  Për shkak të normës së lartë të vdekshmërisë në mesin e pacientëve me një diagnozë të Alveolite fybrozyruyuscheho shpesh kanë nevojë për ndihmë psikologjike për pacientët që vizitojnë seanca psikoterapeutike grup të veçantë.