Fibromyalgia se si të përballen me të


Fibromyalgia - një gjendje mjekësore karakterizohet nga dhimbje të gjithë trupin. Në mënyrë tipike, dhimbje përjetuar nga pacientët me fibromyalgia është rezultat i këtyre veprimeve që nuk shkaktojnë ndonjë rishikim të dhimbshme të trupit të një personi të shëndetshëm. Studimet tregojnë se shumica e femrave tentojnë fibromyalgia - 9: 1 në krahasim me burrat. Dhe pavarësisht nga fakti se në mesin e disa ekspertëve tha se shteti për një kohë të gjatë nuk konsiderohet si një çrregullim, deri më sot, ajo është e njohur sëmundje të plotë.
Njerëzit që vuajnë nga fibromyalgia, janë simptomat e mëposhtme: dhimbje kronike në të gjithë trupin, një ndjenjë e çuditshme e dobësisë rrit ndjeshmërinë ndaj presionit, ndjeshmërisë nervore, spazma e muskujve dhe konvulsione, dobësi gjymtyrë, kapsllëk, palpitations dhe probleme të rënda gjumit.
Shkaqet dhe Trajtimit


Deri më sot, nuk ka trajtime specifike për fibromyalgia, por ekspertët bien dakord që kontrollin e mundshme të sëmundjes dhe madje edhe të menaxhimit. Megjithatë, problemi qëndron në faktin se sëmundja duhet diagnostikuar në fillim ka shenja, apo simptoma bëhen më të rënda. Dhe si shkaku kryesor i fibromyalgia gjetur theksojnë mënyra më e mirë për të kontrolluar sëmundjen do të jetë për të mbrojtur veten prej tyre.Koncepti i veçantë


Një burim i zakonshëm i stresit është puna, familja dhe madje edhe shëndetin. Ekspertët besojnë se arsyeja kryesore pse femrat janë më të prirur për fibromyalgia sesa meshkujt është se ata kanë tendencë për të përzierje dy koncepte të papajtueshme - punën dhe familjen - dhe kjo në mënyrë të pashmangshme çon në stres. Për të mbrojtur veten nga stresi në lidhje me familjen dhe punën, nuk përpiqet për të vazhduar punën e problemeve familjare dhe dështimet që kanë të bëjnë për të punuar - në familje. Duke bërë kështu, ju do të jetë në gjendje për të përqendruar vëmendjen e tyre në vetëm një sektor, duke zvogëluar rrezikun e stresit.Përfshirë në një mënyrë jetese të saktë


Metoda të tjera të që kanë të bëjnë me fibromyalgia - një dietë të ekuilibruar, gjumë të mirë dhe mënyrë jetese aktive.


Hani e drejtë


Në orarin javor të ngrënies duhet të përfshijë fruta të freskëta, herbs dhe perimet me gjethe - dhe ata të dy janë furnizuesit e antioksidantë të nevojshme që jo vetëm të ruajtur shëndetin, por edhe të rritur aftësinë e trupit për të trajtuar stresin. Ndër këto produkte banane, spinaqi, brokoli, arra dhe boronica. Në të njëjtën kohë më të mirë për të shmangur produktet që përmbajnë preservatives, sweeteners. Ju duhet të pini më shumë ujë dhe për të zvogëluar kafeinë dhe pije të gazuara.Flini të shtrënguar


Dëme të rënda në trup sjell ëndërr të keqe. Mungesa e gjumit rrit ankthi, e cila gjithashtu çon në stres. Për të kapërcyer këtë simptomë do të shpëtojnë nga problemet e tyre. Shmangni gjumit të stimulojë aktivitetin mendor. Mos te trupezuar me mbeshtjelljen informacion trurit. Më mirë fik TV apo kompjuter për të paktën një orë para gjumit. Gjatë kësaj kohe ju do të keni kohë për t'u përgatitur mendjen tuaj për një pushim normal. Nëse ju shihni filmin, fermentimi në internet ose duke lexuar libra është një hap i detyrueshëm në kalimin në gjumë, të shikojnë atë lexim, shikuar ose duke vizituar faqet. Lehta informacioni, aq më pak tendosje në trurin tuaj. Gjithashtu, do të përpiqen për të shkuar në shtrat jo më vonë se 2200. Sipas studimeve, në mes të 2200 orë dhe 600 orë në mbrëmje. jam - kohën kur proceset e trupit të ndodhë më intensive riparimin e dëmtuar indet dhe qelizat.Stimuluar trupin


Një mënyrë e shkëlqyer për t'u marrë me fibromyalgia është aktiviteti i rregullt fizik. Studimet tregojnë se në mes të stresit dhe mungesa e aktivitetit fizik, ekziston një lidhje. Dukuria është e lehtë të shpjegohet: trajnimin e trupit për të ndihmuar në zhvillimin e hormonit lumturisë - endorfinës që rrit humor dhe stresi nivelin e rezistencës. Kështu, duke injoruar stërvitje të rregullt fizik, ju përforcuam sensibilitet tuaj të stresit, të cilat nga ana tjetër mund të jetë shkaku i çrregullimeve të tilla si fibromyalgia.Ajo dhemb dhe çfarë të bëni?


A ka mënyra për të reduktuar dhimbjen që e shoqëron fibromyalgia? Përkundrazi, gjëja më e mirë që ju mund të bëni - të kontrollojë dhimbjen përmes relaksimit. Mësohet mendjen tuaj hutuar nga dhimbja ju dhemb, duke imagjinuar se është në rënie. Në fund ju merrni atë që respekton bindin veten. Ndoshta kjo është - jo mënyra më e lehtë për t'u marrë me fibromyalgia, por sapo ju të zotëruar këtë teknikë, të përpiqen për të reduktuar sasinë e stresit në jetën tuaj, shërohen fillimin ëndërr për të ngrënë të drejtë dhe ushtrojnë rregullisht, ju do të merrni një mundësi reale për të fituar fibromyalgia.Lexo më: Çdo gjë në lidhje me ushqimin e duhur në Fibromyalgia