Osteokondroza Fizioterapia se si funksionon


Terapia fizike si një metodë e trajtimit ka qenë rreth e rrotull për një kohë të gjatë, sa më shpejt dhe ju lejon për të ofruar mjekësi dhimbje në zonën e dëshiruar. Ndikimi i fizioterapisë shfaqet vetëm kur zona e prekur (pa ndikuar të gjithë trupin), ajo nuk ka kryer efekte anësore, nuk shkaktojnë reaksione alergjike dhe treguar për pacientët e të gjitha moshave dhe gjendjes fizike. Kjo është arsyeja pse terapi fizike në osteokondroza është e popullarizuar, megjithëse nuk trajtimi kryesor.
Fizioterapia lejon 15-2 herë për të shpejtuar procesin e shërimit dhe të pezullojë zhvillimin e sëmundjeve kronike


Pse dhe si është kryer fizioterapi


Thelbi i fizioterapisë është ndikimi në trupin e faktorëve të ndryshëm fizikë - ngrohje, fusha të ftohtë, elektrike dhe magnetike e rrezatimit të ndryshme, stresi mekanik.
Kur osteokondroza emëruar fizioterapi për të inkurajuar proceset shërim në trup dhe për të ndihmuar të eliminuar simptomat e dhimbshme. Procedurat e veprimit që synojnë:
heqjen e dhimbjes;
duke eliminuar shenjat e inflamacionit;
relaksim i muskujve vrullshëm;
restaurimin e qarkullimit të gjakut në zonën e prekur;

lirimin rrënjët jammed nervore;
normalizimin e metabolizmit në plagë.
I efektit të përgjithshëm të dobishme e fizioterapisë në trup përfshijnë:
forcimin e imunitetit;
nxitjen e sistemit kardiovaskular dhe aktivitetin motorik;
të zvogëlojë nevojën për drogë dhe për të zvogëluar kohën e trajtimit.
Physioprocedures specie emëruar osteokondroza, ka shumë. Zakonisht ato janë përdorur në kombinim, por në varësi të sëmundjes, gjendja e përgjithshme e pacientit dhe Kundërindikimet mjeku mund të përshkruajnë vetëm një lloj të vetëm të fizioterapi.

Contraindication


Kundërindikimet për physioprocedures:
kanceri;
gjendja e përgjithshme e rëndë e trupit;
rëndim aktive Faza e osteoarthritis;
çrregullime të rënda të kardiovaskular dhe sistemin e frymëmarrjes, mëlçinë dhe veshkat;
Çrregullime akute mendore;
shtatzënisë;
lezione të lëkurës në zonën e prekur.
Ka edhe shenja të ngushtë dhe Anëshkrim për secilin lloj të procedurës.

Llojet e fizioterapi osteokondroza


Elektrofizioterapiya
Mjekimi kryhet me anë të fushës elektrike aktuale. Kjo metodë Ndizet indet, përmirëson qarkullimin e gjakut në to dhe proceset e këmbimit. Procedurat në mënyrë efektive në lehtësimin e dhimbjeve. Përveç kësaj, një fushë elektrike mund të dorëzojë drogë direkt në qendër të sëmundjes. Për shembull, fizioterapi osteokondroza qafës së mitrës do të japë efekt në qafë.

Llojet elektrofizioterapiyi:
Electropuncture - acarim të dobëta shoku elektrik pikat e daljes rrënjët vertebral nervore. Metoda është e mirë për lehtësim dhimbje dhe relaksim të muskujve.
Diadynamic aktuale - rryma e ngrohtë e frekuencave të ndryshme. Shpejt heq dhimbjen dhe spazma.
Ndërhyrja - raznochastotnoho ritmike efekt fushë elektrike. Në mënyrë efektive heq dhimbjen akute.
SMT-terapi - trajtim rryma sinusoidale moduluar. Ofron efekt analgjezik dhe relaxant muskujve.
Electrophoresis medicinale - shpërndarjen e ilaçeve direkt në sëmundje fireplace.






UV-terapi
Rrezatimi ultravjollcë (kuarc) ndihmon në prodhimin e vitaminës D (të nevojshme për thithjen e kalciumit), ngroh, heq inflamacion dhe dhimbje, stimulon sistemin imunitar.
Terapia lazer
Ndikimi i lazer helium-neoni në fushën e kurrizor daljet rrënjë nervore heq dhimbje, inflamacion, spazma, stimulon proceset e shërimit.
Terapi Detenzor
Metoda shtyllën kurrizore në pajisje të veçanta sipas peshës së pacientit.
Terapi magnetike
Përdorimi i ulët frekuencave fushës elektromagnetike ka një efekt pozitiv në qarkullimin e gjakut në zonën e prekur.

Terapi me ultratinguj
Ndikimi i vibracioneve të valëve tejzanor redukton inflamacion dhe dhimbje.

Përfundim


Përveç këtyre metodave, ka lloje të tjera të fizioterapi osteoarthritis. Secili në të mirën e vet, por çdo trupi i njeriut reagon ndaj trajtimeve ndryshe, metodë në mënyrë universale që do të jenë të përshtatshme për të gjithë nuk ekziston. Një metodë më e përshtatshme për ju - ato projektuar nga mjeku juaj ndjekin.