Karakteristikat osteokondroza marramendje, shkaqet dhe trajtimi i saj


Përmbajtja e artikullit:
Shkaqet e osteokondroza marramendje
Simptomat karakteristike
Parimet e trajtimit
Marramendje për shkak të acarim te qendrave të trurit dhe të aparatit vestibular. Impulset që vijnë në këto departamente në pika të veçanta të trupit, mund të çojë në acarim të tyre të drejtpërdrejtë. Gjithashtu stimulim mund të jetë i tërthortë, që ndodhin si rezultat i vasoconstriction dhe përkeqësimit të furnizimit me gjak në pjesë të caktuara të trurit.
Në disa raste, pacientët mund të përshkruajnë në mënyrë të qartë dhe gjallërisht se si i trullosur. Kjo lejon mjeku për të identifikuar departamente që janë të përfshirë në këtë proces, dhe madje edhe të diagnostikuar. Shumë shpesh marramendje osteokondroza e shpinë qafës së mitrës. Për më tepër, kjo simptomë nuk ndodh nëse lezione të tjera osteokondroza shpinë (kraharorit dhe të mesit). Për të kuptuar pse, në këto raste, i trullosur dhe të shpëtoj të këtij simptomë, ju duhet të bëjë një devijim të vogël në shkaqet dhe procesin e sëmundjes.


Marramendje mund të jetë një simptomë të më shumë se 80 patologjive te ndryshme, duke përfshirë osteokondroza cervikal

Shkaqet e ndryshimeve patologjike


Shkaqet e qafës së mitrës sëmundje degjenerative disk ende nuk është përcaktuar. Besohet se sëmundja të kontribuojë për:
metabolike dhe pesha;
predispozicion gjenetik;
Mungesa e zhvillimit të muskujve;
mënyrë jetese i ulur dhe puna të zgjatur në kompjuter;
Dehje Nikotina;
efektet e vibrimit, të tilla si profesionale.
Dhimbje më të zakonshme të ulët mbrapa zhvillohet në shpinë të ulët qafës së mitrës në mes të 6 - 7 i qafës së mitrës dhe në mes të 7 qafës së mitrës dhe 1 rruaza kraharorit. Ndryshimet degjenerative disk të çojë në komplikacione të tilla si formimin e hernie intervertebral - zgjatje apo këputje e unazë fibroze e disk.

Rezultati i ndryshimeve degjenerative gjithashtu:
zhvendosja e rruaza (subluxation) dhe lëndime përreth strukturave;
zhvillimi i inflamacion dhe ënjtje të indeve;
qarkullim të dobët;
spazmuvannya refleks (reduktimi) i muskujve përreth, e cila është për të mbrojtur departamentin prekur.
E gjithë kjo çon në dhimbje, zhvendosjes, ngjeshja dhe acarim të nervave dhe enëve të gjakut, duke përfshirë arteriet vertebrale. Si rezultat i fluksit të gjakut në rrjedhin trurit dhe palcës kurrizore (zonë dorsal e tranzicionit nga truri) të reduktuar. Mungesa e rrjedhjes së gjakut pulses departamentet dhe departamenteve të tjera qendra ilaç për të vjellë ngacmues, marramendje, zvogëluar ose rritur presionin e gjakut dhe simptoma të tjera.

Ajo është promovuar ndryshime aterosklerotike në enët, menopauza tek gratë, e kaluara sëmundjeve. Zgjatje disk drejt shtyllës kurrizore mund të, përveç marramendje, ul presionin e gjakut, shkaktojnë dështim të frymëmarrjes dhe madje edhe vdekje.
Muskujve ngërç dhe edemë indeve në zonën osteokondroza për dhimbje në rritje. Kështu, një rreth vicioz vicioz.
Tani lexuesi duhet të jetë e qartë se pse është e pamundur për të trajtuar marramendje duke përdorur një metodë të vetme. Trajtimi i procesit patologjike është e mundur vetëm përmes një qasje të integruar.


Karakteristikat e marrje mendsh


Ankesat që i merren mendtë - osteokondroza shpeshta qafës së mitrës. Ajo nganjëherë e vetmja simptomë e sëmundjes.
Marramendje vërejtur kryesisht në dy sindroma (sindromi - një kompleks i simptomave):
Sindromi vestibular-rrjedhin, e cila ndodh kur mungesa e furnizimit me gjak dhe impulset patologjike në sistemin vestibular dhe tru i vogël. Ajo është shprehur në muret kuptimin vibracioneve ose kate, rrotullohen objekteve përreth, pasiguri apo jostabiliteti kur ecin. Kjo është shoqëruar nga shikimet marramendje twitching, nauze dhe vjellje. Ndryshe nga sëmundjet e tjera, këto simptoma të osteokondroza qafës së mitrës paraqiten kryesisht në mëngjes, kur ngjitje nga shtrati, ose duke hedhur një kthesë të fortë të kokës.

Sindromi koklear rrjedhin. Ajo manifestohet një shkelje të dëgjimit dhe të bilancit organeve të vendosura në të ashtu-quajtur kërmill (kohlea) piramidës së kockave përkohshme. Përsëritet periudhave të shkurtra të marramendje në këtë rast kombinuar me një zile, bilbil dhe zhurma në vesh, hundës dhe humbjen e dëgjimit në një ose të dy veshët. Është e rëndësishme që të gjitha këto simptoma të osteokondroza qafës së mitrës, ndryshe nga arsye të tjera, më e theksuar në mënyrë të konsiderueshme apo të zgjeruara Hedhja e papritur përcaktuar pozicionin e detyruar apo kthesë të fortë e kokës.

Marramendje mund të shoqërohet me simptoma të tjera:
Hypothalamic. Paqëndrueshmëria manifestuar sistemin nervor dhe lodhje, rritje ose ulje në temperaturën e lëkurës, rrit djersitje, apo, anasjelltas, lëkurë të thatë, rritje urinim, tension të lartë apo të ulët të gjakut, aritmi kardiake.
Fikët. Rënia e papritur nga një humbje apo ka humbje të vetëdijes dhe shërim të shpejtë me simptomat e mbetura si marramendje, tringëllimë në veshët, ndezje "fluturon" dhe spote para syve të tij (fotopsiya), shkelja afatshkurtër i gjuhës (ndonjëherë për 2 ditë). Baza e këtij sindromi është acarim i nervore kurrizore dhe vrull vaskulare.

Faringut-larynhealnыy. Gëlltitjes manifestuar vështirësi, ndjesi të trupit të huaj në fyt, kruajtje dhe acarim, ulur fuqinë për të votuar.
Sindromi sy është rezultat i çrregullimeve në sistemin e furnizimit me gjak të arterieve kurrizor dhe karotide. Fotopsyyamy manifestuar, mjegull para syve të tij, ulur mprehtësi vizuale.
Të gjitha këto simptoma në osteokondroza e shpinë qafës së mitrës janë natyra e paqëndrueshme. Shkalla e ashpërsisë së sëmundjes varet nga periudha: gjatë acarimin janë më të theksuara në faljen mund të jetë i butë ose mungon. Marramendje njëjta gjë është e përhershme.


Parimet e trajtimit


Në diagnozën "osteokondroza" Trajtimi marramendje nuk është i kufizuar në emërimin e ndonjë droge të veçantë. Procedurat komplekse terapeutike përfshijnë vasodilator pritje, analgjezik dhe anti-inflamator drogë (kjo e fundit veçanërisht të përdorë në mënyrë aktive në acarimin). Gjithashtu emëruar chiropractic, masazh, fizioterapi, hidroterapi dhe fizioterapi - të gjitha këto metoda për të rivendosur pozitën e rruaza, relaksim të muskujve vrullshëm dhe qarkullim të përmirësuar.

Kurë ose të ndalur zhvillimin e osteoarthritis pamundur. Por për të reduktuar ndjeshëm manifestimi i saj është realiste me terapi të duhur komplekse. Trajtimi duhet vetëm të emërojë ekspertin. Ju gjithashtu duhet të kuptojnë se të gjitha metodat e luftës me sëmundje mund të rekomandohet vetëm, dhe pa pjesëmarrjen aktive të pacientit në trajtimin - një rezultat pozitiv është e pamundur.