Simptomet tipike dhe shenjat e osteoarthritis


Osteokondroza - Ndryshimi degjenerative (shkatërrimin) e shtyllës kurrizore kockave, kërc kyçeve, ligaments dhe disqe intervertebral. Sigurisht zhvillim sëmundje lëvizshmërinë jonormal të shpinë në të cilën indi shkelur butë, fibrave nervore dhe enët e gjakut të vendosura pranë plagë - kështu që nuk ka dhimbje. Në fazën përfundimtare të patologjisë është proceseve aktive të rritjes së kockave, të cilat duhet të stabilizojë nyje intervertebral, por ata shpesh të rezultojë në dëmtim shtesë për rrënjët nervore dhe enëve të gjakut. Simptomet e osteoarthritis drejtpërdrejt varet nga faza dhe vendndodhjen e zonës së patologjisë. Le të flasim më shumë rreth tyre.


Grupet kryesore të simptomeve


Manifestimet klinike të sëmundjes që dalin nga enët e gjakut dëme nervore dhe indeve të vendosur në afërsi të zonës së prekur. Ata gjithashtu mund të jetë i lidhur me ndryshimet në anatomi e kolonës vertebrale. Sindroma osteoarthritis (simptomat dmth komplekse) janë të ndarë në katër grupe.
1. Sindromi Static
Shenja statike që lidhen me ndryshimin në formën e rruaza. Rezultati mund të jetë sjellje thyer, paraqitja e lëvizshmërisë patologjike në nyje formuara scoliosis, kyphosis ose lordosis. Ajo është gjithashtu e mundur kufizimi i lëvizshmërisë në nyjet e shpinë, kur një njeri nuk mund të kthehet kokën e tij tërësisht apo veten.


Llojet sjellje. Kliko mbi imazhin per ta zmadhuar
2. Neurologjike Sindromi
Simptoma neurologjike të shkaktuara nga dëmtimit të indit nervor. Kjo mund të jetë ndjeshmëri thyer i zonave të caktuara të trupit dhe lëvizjes në gjymtyrëve (kontraktimet e muskujve fuqi reduktuar).
Manifestimet kryesore neurologjike e osteoarthritis është dhimbja e shkaktuar nga acarim apo ngjeshja e rrënjët kurrizore. Në fazat e hershme të shqetësimit sëmundjes zakonisht vendore, dmth kufizuar në zonën e prekur e shpinë. Me progresion i dhimbjes patologjisë përhapur në pjesë të largëta të trupit * shpinë prekur innerviruemye. Shpesh nuk është një shkelje e të ndjeshmërisë së lëkurës, milingonat paraqitja pokolyuvan apo mpirje.

* Innervation - organet e komunikimit dhe indeve të sistemit nervor qendror nëpërmjet nervave.
Shkelja e funksionit motorik (ndryshimet lëvizjes) në këtë sëmundje të ndodhë shumë më pak shpesh se të ndjeshme. Varësisht nga shkalla e funksionit motorik janë parezë (përmbajtje e pjesshme e lëvizjeve vullnetare) ose paralizë (humbja e plotë e lëvizjeve vullnetare). Për shembull, në osteokondroza e mesit ndonjëherë një parezë e këmbë të djathtë apo të majtë.

3. sindromi vaskulare
Simptomat vaskulare zhvilluar për dy arsye:

1. Si rezultat i kompresimit të drejtpërdrejtë të arteriet dhe venat dhe spikes tyre ndryshuara rruaza. Karakteristikë e tillë compression për sëmundje degjenerative disk qafës së mitrës, pasi ajo është në këtë fushë, në shpellat e shtojca kurrizor janë anije të mëdha që ushqejnë trurin. Si rezultat i simptomave që lidhen me mungesë të oksigjenit të zonave të caktuara të trurit, për shembull, në shkelje të furnizimit me gjak të marramendje veshit të brendshëm dhe të përzier.
2. Kur ndryshon ton e sistemit nervor simpatik. Ajo ngrihet gjatë stimulimit të pleksus nervore të vendosura në shpinë. Rezultati - vrull gjatë dhe ishemi kronike vaskulare periferike (privimi oksigjen) organet e brendshme.

4. sindromi ushqyese
Sindroma ushqyese është e karakterizuar nga indet kequshqyerja dhe paraqitjen e defekteve sipërfaqësore të lëkurës (ulcerat). Duket kombinimin e enëve të gjakut dhe faktorëve neurologjike.
Simptomet e osteoarthritis ndryshojnë, në varësi të cilën një shpinë impresionuar.

Shenjat e sëmundjeve të qafës së mitrës degjenerative disk


Simptomë e parë e qafës së mitrës sëmundje degjenerative disk shpesh bëhet një dhimbje koke që nuk shkon larg pas marrjes analgesics dhimbje. Zakonisht fillon me rajon zverku dhe pastaj përhapet në tempull. Dhimbja mund të përkeqësohet pas një qëndrimi të gjatë në një pozicion të detyruar (gjumë, punë ulur).

Shumë shpesh, dhimbje dhe parehati bashkohet në shkelje të ndjeshmërisë së brezin sup dhe duart. Dhe në raste shumë më të avancuara mund të ketë parezë apo edhe paralizë e duarve.
Duke u bashkuar me simptomat e dhimbshme shpesh shenjat e furnizimit me gjak në pjesë të ndryshme të trurit:
Marramendje, vjellje, tringëllimë shfaqen në rrjedhën e ulët të gjakut në kërmill dhe pivkolovyh tubules.
Kur pajisja kequshqyerja optike mund të jetë një mizat ndezje para syve ose ulur mprehtësi vizuale.

Humbja e papritur e vetëdijes është më tipike për të moshuarit, sepse truri ata zakonisht tashmë përjeton uria oksigjenit nga ngushtimi i arterieve aterosklerotike. Rrjedhjen shtesë dëmtuar gjakut në osteokondroza mund të çojë në një ndërprerje të plotë të furnizimit të disa zona të trurit.
Nëse nervore phrenic stimulim * mund të shkaktojë hiccups apo ndjenja pak fryma, e cila është e shoqëruar shpesh nga gulçim dhe dhimbje të vdekjes.
* Nervore Phrenic është pjesë e pleksus qafës së mitrës dhe është i përfshirë në rregullimin e thellë dhe shkalla e frymëmarrje.

Nga faza e sëmundjes varet, që të respektohen tregon statike. Por zakonisht në nyjet e subluxations shpinë në lëvizjen e qafës së mitrës dhe të kufizuar të qafës.

Shenjat e osteokondroza gjirit


Zona e shpinë kraharorit është e prekur më shpesh, por simptomat e gjinjve osteoarthritis janë mjaft të ndryshme.
Dhimbje ndodh në fazat e hershme të sëmundjes dhe të lokalizuar brenda gjoksit (ndër brinjëve në blades shpatullën) dhe bark e sipërme. Shpesh shenjat e para të simptomave osteoarthritis gjirit imitoj sëmundjeve të tjera (angina, cholecystitis, e zorrëve ose dhimbje barku i veshkave).

Nuk mund të jenë të ashtuquajturat simptomat organeve të brendshme (p.sh. në lidhje me organet e brendshme), të cilat ndryshojnë në varësi të nivelit të lezionit shtyllës kurrizore:
ndryshimet në segmentin verhnehrudnom që përfshijnë shkelje të aktit të gëlltitjes, ndjesi e një gungë në fyt tim dhe kollë;
me ndryshimet në segmentin e ka serednohrudnomu stomachalgia, simulon gastrit dhe ulcerat, dhe cardialgia, i shoqëruar nga aritmia dhe të rrisë presionin;
acarim nyzhnohrudnyh rrënjët çon në përçarje të lëvizshmëri zorrëve dhe paraqitja e simptomave të ngjashme me apendiksit.


Simptomet e sëmundjeve degjenerative disk mesit


Humbjen mesit mund të fillojnë të tregojnë veten e tyre asnjë simptomë, por më shpesh ajo është e para shenjë - një dhimbje në shpinë të ulët dhe këmbët, dhe mpirje të lëkurës së këmbëve.
Simptomet e osteoarthritis e lumbosacral:
Çdo dëmtim në rrënjët e ndjeshme ka dhimbje - manifestimi më tipik i dashuri përsëri. Ndoshta ndjenja kryqin pas ushtrimit.
Nëse fibrave prekura motorike, atëherë dhimbja është bashkuar parezë dhe paraliza e ekstremiteteve të ulëta.

Shpesh nuk është një shkelje e funksioneve të legenit (probleme mbledhje në meshkuj dhe urinim) si dhe rritje të sistemit nervor ton këndshëm dhe për të zvogëluar furnizimin me gjak të traktit urogjenital.

Përfundim


Osteokondroza mund të manifestuar simptoma të ndryshme, dhe kjo nuk mund gjithmonë të dyshohet në bazë. Ai arsyetoi se pacientët fillimisht nuk zbatohet për specialist të profilit (neurolog) dhe kardiolog, gastroenterologist apo mjek. Pra, shpesh në gjendje për të diagnostikuar sëmundjen vetëm pamjen e dhimbjes karakteristike.