Sëmundje Meniere - Trajtimi


Dëmtim dëgjim - një fenomen tejet të pakëndshme, e cila, për fat të keq, ndodh pothuajse çdo person me vite pleqërishte. Megjithatë, ka disa sëmundje që shkaktojnë humbjen e dëgjimit, shurdhim në rinj. Si një shembull, sëmundje Meniere, e cila është e njerëzve më të prirur të moshës 30 deri 50 vjet.

Simptomat dhe diagnoza e sëmundjes MeniereQë sëmundja është shkaktuar duke rritur sasinë e lëngjeve në labirintin e veshit të brendshëm, e cila e rrit presionin e brendshëm, simptomat janë si më poshtë:

 • marramendje;

 • tringëllimë në veshët;

 • mosbalancim;

 • shurdhim të pjesshme;

 • të përzier dhe të vjella.


 • Shenjat e para të sëmundjes, si marrje mendsh dhe tringëllimë në veshët, në qoftë se ata nuk janë të shoqëruar nga një shurdhim në rritje, nganjëherë mund të diagnostikojnë sëmundjen e hershme. Për diagnozë të saktë të sëmundjes Meniere testet serologjike kryer, studimin e veshit dhe aparatit vestibular, otoscopy.
  Shkaqet
  Teoritë që shpjegojnë origjinën e sëmundjes, ka disa. Megjithatë pamohueshme të konsiderohet si një prej tyre. Më të popullarizuara teori - një dobësi trashëguar e dëgjimit dhe aparatit vestibular.

  Ajo është e njohur vetëm se në masë të madhe e komplikon sëmundje:

 • konsumi i alkoolit;

 • pirja e duhanit;

 • stresi;

 • sëmundjeve infektive;

 • puna apo jeta në zhurmë të lartë;

 • kollë të rënda;

 • moti i lagësht dhe e nxehtë.


 • Trajtimi i sëmundjes Meniere


  Pyetja Zadavshys se si për të trajtuar sëmundje Meniere duhet, mbi të gjitha, për të mësuar në lidhje me metodat e që kanë të bëjnë me periudhave të shkurtra të sëmundjes. Si një ndihmë në sëmundje sulmin Meniere zakonisht përdorin farmaceutike si atropine, scopolamine, chlorpromazine, diazepam, diuretics nganjëherë të përshkruara.

  Në momente të sulmuar pacientët tregojnë aktivitetin maksimal fizik kufi dhe, nëse është e nevojshme, një dietë të veçantë për të shmangur sulmet vjella. Efektive ndikuar nga akupunkturë.
  Trajtimi sëmundjeve është kryer në një mjedis ambulatore mëposhtme barnave:

 • meklozyn;

 • prometazina;

 • diazepam;

 • dymenhidrynat;

 • dymefosfon dhe të tjerët.


 • Për të parandaluar rekomandojmë aktivitet të rregullt fizik, sidomos forcon aparatin vestibular, dhe kufizimin e kripës në dietë dhe përfshirjen e vitaminës C dhe vitamina B

  Operacionet me sëmundje Meniere është përshkruar në qoftë se ilaçet nuk kanë efekt. Megjithatë, operacioni është kryer vetëm për pacientët të cilët nuk kanë shprehur humbjen e dëgjimit, që pas operacionit mund të fitojë.

  Trajtimi i mjeteve juridike Meniere popullore sëmundje


  Përveç medikamente, ka shumë receta popullore që ndihmojnë të luftuar sëmundjen. Para së gjithash - një lloj të veçantë të ushqimit. Kjo nënkupton dietë anhydrous dhe kripë pa. Përveç kësaj, efektive bën të dalë djersë dhe diuretike. Këtu janë disa recetave për të ndihmuar me sëmundje:


 • Wort, kamomil, të përjetshëm, buds thupër Shën Gjonit dhe gjethet e luleshtrydhe të përziera në proporcione të barabarta dhe të mbushur me ujë të valë. Mbledhja është shumë mirë tregon trupin e kripës dhe është parandalimi i atherosclerosis, sëmundje kardiovaskulare, hipertension, ndihmon me trashje.

 • Çaj me rrënjët e lulediellit dha shumë kripë nga trupi. Nevoja e tij për të pirë sasi të mëdha të të paktën një muaj, efekti do të jetë i dukshëm brenda dy javësh pas fillimit të pirë çaj.

 • Lëng nga rrepkë zi gjithashtu siguron kripëra zgjatem në trup dhe shkrin ato akumuluar tashmë në fshikëz e tëmthit. Për të shmangur dhimbje në mëlçi, filloni duke pirë lëng tri herë në ditë në një lugë çaji. Nëse siklet nuk lindin, pastaj gradualisht të rritur sasinë e lëngut në 250 ml në ditë.

 • TEAS Excellent ndihmë nga knotweed, bearberry, peels shalqi, u rrit hips, hithër.