Sëmundjet e nyjeve gju e simptomave dhe trajtim efektiv


Gju - një nga më të mëdha dhe më të ndërlikuar nyje të trupit të njeriut, e cila është gjithmonë një peshë të madhe. Dhe ende është shumë e ndjeshme, shpesh vuajnë nga lëndimet dhe sëmundjet e ndryshme. Me dhimbje të njohur në gjunjë e tij pothuajse kushdo, dhe secili prej nesh imagjinon të ndjehen kufizimin sa e dhimbshme e lëvizshmërisë në këmbë dhe vështirësi në këmbë. Shumë sëmundje të përbashkët gju kanë simptoma të ngjashme, por shkaqet e çdo patologji të tyre. Dhe përveç kësaj sëmundje të zakonshme janë të njohura pak, i cili mund të identifikojë saktë vetëm personel të kualifikuar.


Dhimbje në gju mund të tregojë fillimin e një shumëllojshmëri të sëmundjeve

Natyra dhe shkaqet e sëmundjes dhe gju


Çdo sëmundje e përbashkët mund të ketë natyrën e mëposhtme:
inflamatore (inflamacion infektive dhe jo-infektive);
degjenerative (kyçeve metabolike ose periarticular në inde);
traumatik (akute ose dëmtim kronik).
Kombinimet e ndryshme të proceseve të mësipërme. Për shembull, inflamacion shkaktuar çrregullime degjenerative, apo natyrën degjenerative e sëmundjes komplikuar nga inflamacion. Në raste të tilla nuk është gjithmonë e lehtë për të përcaktuar se çfarë e shkaktoi sëmundjen, por përcaktimi i saktë i shkakut varet në masë të madhe në suksesin e trajtimit.

Pjesa më e madhe e sëmundjeve të përbashkët gju bien në një nga dy grupe:
artrit - inflamacion me origjinë të ndryshme, i quajtur gjithashtu honartrytom;
Osteoarthritis - degjenerimi i kërc kyçeve dhe strukturave (. Ligaments, menisci dhe kështu me radhë d.).
Më shumë rrallë diagnostikuar sëmundjet e mëposhtme:
menyskopatyya - lezione distrofike e menisk gju për të formuar cysts (dëmtimit të dhëmbëve patologjike në indet apo organet që kanë një mur dhe përmbajtjen) kaltsynativ (gurë), lot, ndrydhje, tensionet dhe ndryshime të tjera;

zhvendosja e kupë - sëmundje degjenerative (natyra më pak traumatike të lidhura me dobësi ose lidhje humbjen (paqëndrueshmërisë patellar);
dysplasia e condyles femurit në të cilën trashet hulli në mes tyre, e cila gjithashtu çon në paqëndrueshmëri të kupë;
Bursit - pezmatimi i kapsulë periarticular pa dëmtim të strukturave të kyçeve;
tendinitis - inflamacion i komunikimit;
hondromatoz - transformimi i pjesshëm i membranës synovial në inde kërc për të formuar në strukturat e saj të shtrënguar beninje (nodules) - chondrules;

Cysts Becker - lezione inflamatore predha muskujt viç tendons në gju të përbashkët;
Sindromi Plyka - gjarpërues apo trashje e komunikimit;
tendopatyya (periarthritis) tendons periarticular, muskujt (p.sh. biceps femoris);
Sëmundje Koenig (dissecting osteochondritis) - Arsimi dhe zonat e kufizuara të nekrozë shkëputjen e kërc kyçeve të eshtrave të një vartës në zonën e kofshës brendshëm condyle;
Sëmundje Osgood-Schlatter - hondropatyya në tuberosity e këmbës, humbjen vendin e lidhjes së pjezë në kneecap;

Sëmundje Hoff (lypoartryt) - një inflamator fleta plagë yndyrë folds gjunjët
Sindromi çapokor traktit tibial - inflamacion joinfektive e çanta synovial aponeurosis tibial çapokor (gilcë gjerë) në condyle jashtëm të gju të përbashkët;
Organet intraarticular - shpesh pjesë të kërc dhe indeve të eshtrave (kyçeve "maus").
A nuk do të vonojnë një vizitë në shfaqjen e dhimbjes gjatë traumave, klikime të dhimbshme, tumoret apo lëvizje të kufizuar

Simptomat e përbashkëta të sëmundjeve të gju


Lezione inflamatore, degjeneruese dhe traumatike të përbashkët gju shumë manifestime të zakonshme: dhimbje gjatë konstante që rrit me këmbët e përkulura, klikoni në këmbë vështirësi dhe rezistencë për gjymtyrë të sëmurë, ndonjëherë - ënjtje apo gjunjë dukshme gjymtim.
Sëmundjet inflamatore (artrit, bursit, tendonitis, etj) shpesh karakterizohet nga ënjtje të gju, të gjitha ose disa nga pjesët e saj të veçanta. Kur inflamacion i shprehur është zakonisht i pranishëm temperaturën e trupit të lartë dhe simptoma të tjera karakteristike e proceseve inflamatore. Përveç kësaj, shenja të inflamacionit janë të përcaktuara nga testi të përbashkët të gjakut. Këto patologji janë shpesh fillojnë akute, kundër një gjendje të shëndetshme të trupit.

Lezione distrofike (artrit, osteoarthritis, menyskopatyy, tendopatiyi etj) zakonisht kanë një pereduyazyka trashëgueshme apo kongjenitale (defektet e strukturës së përbashkët abuzimit të kërc, tendons, etj) dhe gjithmonë zhvillohet gradualisht. Ndonjëherë ata paraqiten me çrregullime metabolike përgjithshme apo sëmundjet kronike të nyjeve. Ka shpesh për shkak të faktit se fisi është shumë e ngarkesës atë aftësive të krahasueshme.
Sëmundjet distrofike e gju të prirur për kronicitetit e simptomave të rritet. Ata të zgjasë për vite me periudhat e acarimit dhe faljen. Nëse sëmundja diagnostikohet gju distrofike të përbashkët - trajtim do të kërkojë gjatë dhe ka të ngjarë të përhershëm.

Sëmundje post-traumatik mund të ketë karakter inflamatore ose distrofike, por gjithmonë të rezultojë nga trauma ose (lëndime të vogla dhe shpesh të përsëritura) akute ose kronike.
Çdo rast i tretë, dhimbje në gjunjë janë simptomat gonarthrosis

Arthrosis dhe artritit


Rreth sëmundjet më të zakonshme, Arthrosis dhe artritit, kemi folur në mënyrë të përsëritur në faqen tonë. Ju mund të lexoni artikullin:
Sot ne të merrni të njohin njëri-tjetrin patologjitë më pak të zakonshme.

Bursit dhe tendinitis të përbashkët gju


Simptomat dhe dallimet

Gjatë këtyre emrave të shfaqet suhozhylnoy ose inflamacion të kyçeve kapsulë (bursit), si dhe inflamacion të tendons dhe ligaments veten (tendinitis). Këto sëmundje shpesh ndodhin për shkak të lëndimit apo lezione të tjera të sistemit musculoskeletal. Tendonitis mund të zhvillohet për shkak të formimit të pahijshme e pjezë gju, dhe për shkak të dobësisë së tyre. Bursit dhe tendonitis shpesh të sëmurë të moshës së mesme burra.
Bursit shpesh ndodh si një komplikacion e artritit, kur infeksioni me zgavrën e përbashkët depërton direkt në kapsulë të përbashkët. Dhe ndonjëherë, në të kundërtën, bursit shkakton artrit. Simptomet e bursit janë të ndryshme nga simptomat e artritit në atë dhimbje në gju me bursit është më e theksuar, konstante dhe nuk ka asnjë lëvizje në të përbashkët, si pleh organik ose lëngu inflamator shtrihet kapsulë dhe efektin e saj në mbaresa nervore. Të akumulon më fluide, më rrit dhimbje.

Bursit kapele të vogla gilcë është quajtur nganjëherë një kist (p.sh. kist Becker). Dhimbja ndërsa zakonisht jo aq i fortë sa bursit në gju qese të përbashkëta, por mund të jenë të rënda dhe ndodh në një moment të caktuar. Nën lëkurë në vendin e lezioneve dallueshėm "kon".
Tendonitis është i shoqëruar edhe me dhimbje dhe ënjtje në gju në një fushë të veçantë. Ndjesi të dhimbshme janë zgjeruar nga kontraktimet e muskujve që lidhen me pjezë prekur, si dhe lakimi dhe papërkulshëm i gju. Dhimbja zakonisht paguan një këmbë apo kofshë muskujt më të ulët.

Trajtim
Kur trajtojnë bursit dhe tendonitis mbajti një terapi të përgjithshme anti-inflamator, gjymtyrë e prekur është siguruar paqen. Për të reduktuar dhimbje të kryer birë (birë) kapsulë të përbashkët për të hequr lëngjeve dhe futjen e antibiotikëve. Në raste të rënda sigurisht kronike, veçanërisht nëse sëmundja i jep cilësinë e jetës operacioni është kryer.
Kur format e butë ose kronike të sëmundjes mund të lehtësojë gjendjen e tij me anë të mjekësisë tradicionale. Këtu janë disa receta popullore.
Pritini disa gjethet e Kalanchoe dhe vënien e tyre në frigorifer një ditë ose një tjetër vend të errët dhe të ftohtë. Pas një dite të shtrydh lëng nga gjethet dhe të bëjë atë me fasha në fushën e inflamacionit. Në ditët e para kompresa duhet të ndryshohet shpesh (5 -6 herë në ditë). Në vijim - të mjaftueshme për të bërë kompresa për natë.

Kronike bursit dhe ndihmë fasha e gjethe të freskëta të rodhe dhe lakër. Lyej lënduar spot krem ​​ose vajra perimesh dhe bashkëngjitni brenda lë lakër ose rodhe. Përfundojë filmin gju kapem dhe do ta lidhë një leckë të ngrohtë. Pas 1-2 muajve të trajtimit të lëngjeve do të formohet më të vogla dhe manifestime inflamator largohem.

Menyskopatyya, hondropatyya, tendopatyya


Simptomat
Ky grup i sëmundjeve përfshijnë lezione post-traumatike degjeneruese dhe inflamatore të përbashkët gju. Shpesh ata janë të shoqëruar nga arthrosis, por mund të ndodhë në mënyrë të pavarur. Në fazat fillestare të zhvillimit të të dhënave patologji nganjëherë shkaktojnë vetëm parehati të vogla, dhe për këtë arsye, pacientët shpesh pari shkoni te mjeku në fazat e mëvonshme të sëmundjes. Çfarë këto sëmundje janë të ndryshme nga osteoarthritis? Në fakt, e ngushtë lokalizimit - lezioni apo kërc, ose menisk, ose gilcë, ligament ose struktura të tjera të përbashkëta. Lloje të ndryshme të sëmundjeve të zakonshme në atletët.

Për kursin klinik të këtyre patologjive është e shoqëruar zakonisht me dhimbje kur lakimi, këmbët papërkulshëm kur ecin, shortness lëvizjet e tjera, nganjëherë - jostabilitetit të përbashkët, kur shkelën në të sëmurë këmbë - ajo padashur vendosur. Në të përbashkët prekur shpesh përtyp.
Pyetni diagnozë të saktë të patologjive të tilla nga manifestimet klinike zakonisht pamundur - për të sqaruar provimin e nevojshme: X-ray e zonës së prekur, kompjuter ose rezonancë magnetike të imazhit, Arthroscopy ndonjëherë.
Trajtim
Trajtimi i lezioneve të natyrës gju degjenerative për qëllim kryesisht në eliminimin e shkaqeve. Masat terapeutike janë në shumë raste i paefektshëm, dhe për t'u kthyer pacientit të ecin apo mundësi të lirë për të përmirësuar cilësinë e jetës - zakonisht kryhet operacioni. Para së gjithash kjo tregon ata që vuajnë nga dhimbje pikëllues.

Dhe për të ndihmuar trupin tuaj të shërohen më shpejt, ju mund të aplikoni disa provuar receta popullore.
50 gram rrënjë mashtruese pour 125 gram vodka. Hiq një vend të errët dhe të lënë për 2 javë. Pastaj të përdorin mjet për të rastyrky gjunjë pacientit. Pas disa kohe vjen lehtësim.
Brew ujë 5 -6 lugë bollgur të rregullta në mënyrë që një qull i trashë. Rrëmujë ftohtë se ajo nuk është e lëkurës obpikala. Pasi që të vendosni një shtresë e leckë pambuku dhe të përfundojë rreth të përbashkët të dhimbshme. Më fashë përfundojë film kapem dhe i lidhin materiale të ngrohtë. Mbani të ftohtë. Fasha tilla ngrohjes mund të bëhet brenda natës. Pronat e dobishme e bollgur mbahen brenda natës, kështu që nuk përgatiten ilaçe për të ardhmen.