Sëmundjet e nyjet e duarve, trajtim dhimbje


Përmbajtja e artikullit:
Çfarë e bën dhimbjen kyçeve (arthralgia)?
Shkakton dhimbje
Trajtimi me ilaçe
Fizioterapi
Mjekësi Alternative
Një nga ankesat më të zakonshme që njerëzit të vijnë te mjeku, rheumatologist, mund të shprehet me frazën: dhemb joints e duarve - Çfarë duhet të bëni? Në të vërtetë, shpesh arthralgia shprehur në mënyrë që jo vetëm që shkelin aktivitetet profesionale të personit, por nuk lejojnë që ajo të kryejë veprimet themelore të përditshme. Për shembull, disa njerëz nuk mund të marrë në dorë një gotë e madhe ose një krehër, kapem buttons, kyçe të hapur derën.


Nëse ju filloni këtë problem, ju mund të tërheq me litar brushat

Dhimbje të përbashkët si një simptomë


Duhet të theksohet se dhimbje të përbashkët është e ndryshme, dhe shpesh natyra e tij shumë është një faktor përcaktues në diagnozën e saktë të sëmundjes në fazën e ekzaminimit fillestar mjekësor.
Rheumatologists ndajnë dhimbje të përbashkët në dy grupe: mekanike dhe nxitëse. Karakteristikë Mekanike dhimbjen e sëmundjeve degjenerative (p.sh. osteoarthritis). Këto dhimbje nuk shoqërohen me ngurtësi në lëvizjet e mëngjesit ose ngurtësi atje, por nuk zgjat më shumë se një orë, pushimi siklet ul.

Inflamator kundërta dhimbje: reduktohet kur shoferi, i shoqëruar nga ngurtësi zgjatur në nyje (30 minuta). Dhe pothuajse gjithmonë ka shenja të tjera të inflamacionit: ënjtje, skuqje, uljen e varg e levizjes. Kur shenja mekanike dhimbje e inflamacionit lokal shpesh mungojnë ose shprehur vetëm pak.
Vetëm një specialist mund të bëjë një diagnozë të saktë dhe trajtim adekuat

Shkaqet e dhimbjes në nyje


Para se të vazhdojmë të marrin në konsideratë trajtime, është e dobishme për të kuptuar pse lënduar nyjet e duarve.

Çrregullimet më të zakonshme që shkaktojnë arthralgia janë osteoarthritis - një sëmundje degjenerative, e cila është shkatërrimi i kërc kyçeve dhe ndryshimi i sipërfaqeve të kyçeve të eshtrave. Besohet se rreth 6-7% e njerëzve që vuajnë nga osteoarthritis, e cila është shoqëruar me dhimbje. Më shumë njerëz të kenë simptome të caktuara karakteristike e osteoarthritis dhe ndryshimet në trup, por koha e inspektimit ende nuk ndihen dhimbje.
Një tjetër shkak i zakonshëm i dhimbjes në duar është artrit reumatoid. Kjo konsiderohet një sëmundje autoimune, si në artrit reumatoid në trup ka antitrupat në indet e tyre. Antitrupat dëmtojë strukturat kyçeve, duke shkaktuar inflamacion theksuar. Në këtë sëmundje nuk prek bravo dhe brushat skajor (ato më të afërt në majë të gishtave), si dhe të gjitha ndryshimet (duke përfshirë dhimbje) janë simetrike: që dhemb njëjtën zonë si në të majtë dhe në të djathtë dorë. Një simptomë tipike e artritit reumatoid është ngurtësi në lëvizjet, maja e së cilës bie në orët e para të mëngjesit. Në mënyrë tipike, kufizimi i lëvizshmërisë zgjat 30 në 120 minuta ose më shumë, pastaj gradualisht zvogëlohet ose shkon larg. Besohet se artrit reumatoid vuan 1% të popullsisë.

Një tjetër sëmundje që çon në zhvillimin e dhimbje të përbashkët është përdhes. Sipas burimeve të ndryshme, sëmundje vuan 01-08% të popullsisë në botë (në statistikat Rusi njohur), dhe vuajnë kryesisht meshkujt. Kur purines metabolike (substanca nga ushqimi që janë të nevojshme për të krijuar ADN dhe ARN të qelizave) në rritje të gjakut acidit urinës fillon të grumbullohen në indet e përbashkët, duke shkaktuar dëme. Shkaqet e përdhes, shumë. Ndër mjekët quajtur trashëgim, abuzimin e alkoolit dhe dietë të gabuar me përmbajtje të tepërt të purines (ata janë në të mëlçisë, veshkave, maja, mish). Në dhimbje përdhes, ënjtje dhe skuqje në nyjet e duarve të ndodh më shpesh në gratë. "Vendi im i preferuar është shkatërrimi i duarve dhe gishtat trupë zonë luchezapyastnaya. Kur kjo gjendje mund të jetë i impresionuar si një të përbashkët dhe disa.

Inflamim mund të jetë ethe akute reumatike, dhe me dëmin infektive apo traumatike për ta, dhe psoriasis (artrit psoriatic)
Kështu, arthralgia është një simptomë e një sëmundje të nyjet e duarve. Secili prej tyre kërkon një qasje individuale.
Shkaku i dhimbjes mund të jetë infeksion edhe nevыlechennaya akut respirator

Mjekim


Në mënyrë që të merren efektivisht me dhimbje në nyjet e duarve, ju duhet të saktë të identifikojë shkakun e shfaqjes së tyre. Nga të njëjtat simptoma klinike mund të japë një numër të madh të sëmundjeve që dallojnë si për shkaqet dhe mekanizmin e zhvillimit. Në praktikë, kjo do të thotë se të njëjtat barna mund të jetë shumë efektive në një rast, dhe krejtësisht të panevojshme, dhe madje edhe të dëmshme në një tjetër.

Megjithatë, dhimbje në nyje e trajtimit të duarve, e cila mund të quhet universale (efektive në shumicën e rasteve) ekziston. Ky ilaç që i përkasin grupit simptomatik. Ato ndihmojnë lehtësimin e dhimbjeve apo edhe largimin e tyre krejt. Grupi më i gjerë dhe përdoret zakonisht i drogave që shkaktojnë efekt të theksuar analgjezik janë droga steroidal anti-inflamator. Në një kohë popullaritet të gjerë dhe Diclofenac dhe indometacine, janë përdorur në këtë ditë, sepse ata kanë efekte të forta anti-inflamator dhe analgjezik, dhe janë mjaft të lira. Megjithatë, këto fonde të kenë efekte serioze anësore, veçanërisht nga trakti gastrointestinal (Diclofenac dhe indometacine mund të shkaktojnë erozion, ulceration, gjakderdhje, hepatiti, etj).

Aktualisht, heqja e dhimbjeve dhe inflamacion në joints përdorimin e drogës moderne jo-steroidal anti-inflamator me veprim selektiv (i quajtur cikloksigenase-2). Ndryshe nga gjeneratat e mëparshme të drogës, ato kanë efekte minimale mbi zorrëve, mëlçisë, veshkave, pika pengon prodhimin e substancave biologjikisht aktive që shkaktojnë inflamacion në indet e përbashkëta. Ky grup otnosyatsyat NIMESIL, celekoksib.
Për lehtësimin e dhimbjeve shkaktuar nga sëmundje autoimune (p.sh. reumatoid artrit), hormonet e përdorura hlyukokortykosteroydnыe. Ata kanë efekt të fuqishëm anti-inflamator, kështu këta pacientë duke çuar në një reduktim të shpejtë të simptomeve. Në disa raste (për shembull, heqja e dhimbje dhe inflamacion në artritin akut podager ose artrit psoriatic) janë përdorur edhe steroid: deksametason, prednisolon, metypred dhe të tjerët.

Përveç drogës anti-inflamator për të eliminuar arthralgia trajtimin e nevojshëm që do të ndikojë drejtpërdrejt në shkakun e sëmundjes. Në çdo rast, një grup i agjentëve terapeutik do të jenë të ndryshme.
Për të reduktuar dhimbje gjate inflamacionit të moderuar, ose në kombinim me terapinë standarde përdorur vaj anti-inflamator (p.sh., DIKLOFENAK), ose krem, vajrave dhe xhel me efekt anestetik dhe vëmendjen (fynalhon etj).
Kur ndikon nyjeve të mëdha të duarve - hormonet (glukokortikoideve) mund të administrohen zgavër direkt intra kyçeve. Shpesh në këtë situatë të aplikojnë diprospan dhe hydrocortisone.

Fizioterapi


Përveç drogës ndihmon në zvogëlimin siklet:
rrezatimi ultravjollcë në dozë erythemal (dmth dozës që shkakton skuqje);
aplikimi i drogës anti-inflamator (p.sh. dymeksydyna holluar 1 deri 1 me ujin e distiluar);
rryma impuls;
Perdorimi i fushes elektrike UHF (elektroforeza me droga josteroidale anti-inflamator, phonophoresis me hormonet hlyukokortykosteroydnыmy).
Rëndësishmja, fizioterapi është më e filialit dhe duhet të përdoret në lidhje me drogë projektuar brenda ose në formën e aplikacioneve.


Ilaçe tradicionale


Ka shumë mënyra popullore heqjen arthralgia. Shumë pacientë parasysh efektin pozitiv të përdorimit mumje, 05 gram është e rekomanduar për të ndezur e 100 gram mjaltë dhe të përdoret si një kompresë.
Shumë receta e mjekësisë tradicionale bazuar në razohrevayuschem vidvolikalnyy dhe lokale të substancave të caktuara. Këto metoda përfshijnë, për shembull, përdorni kompresa të ngrohta me gjethe lakër dhe mjaltë.
Herbs që kanë efekt anti-inflamator (gjethet dhe rrënjët e gjethet luleradhiqe e boronicë, hithër, gjethe delli) është gjithashtu përdoret shpesh si bazë për fasha. Healers tradicionale besoj se substanca aktive depërtojnë në të përbashkët, pengojnë inflamacion dhe në këtë mënyrë të zvogëlojë dhimbjen.

Ndërsa në qoftë se nuk ishte para se të vetë-mjekoj, të jetë i sigurt që të konsultoheni me mjekun tuaj në lidhje me komponentët e sigurisë që përdoren në receta e mjekësisë tradicionale. Përveç kësaj, ajo është e rëndësishme për të kuptuar: sëmundjet e eshtrave dhe nyjeve kërkojnë një trajtim serioz kompleks përshkruara nga mjeku juaj, rheumatologist, dhe refuzimin e trajtimit të tillë mund të çojë në përparimin e shpejtë e sëmundjes.