Chondroprotectors osteokondroza të vërtetë të ndihmojë


Përmbajtja e artikullit:
Shkaqet e osteoarthritis
Prona chondroprotectors
Kërkesë
Potyvopokazanyya
Gjetjet
Jo shumë kohë më parë, në mjekësi, droga të reja. Rreth tyre shumë të flasim dhe të argumentojnë. Ata frymëzojë zemrat e shumë në shpresën e shërimit. Por kjo e justifikuar? Le të hetuar.
Shkencëtarët, mjekët dhe pharmacologists janë të paqarta për inovacione të tilla si chondroprotectors osteokondroza. Arsyet për këtë është e mjaftueshme për të kuptuar se pse mendimet e tyre ndryshojnë nevojë për të gjetur: Çfarë është dhimbje të ulët mbrapa dhe se si ajo ndryshon nga sëmundje degjenerative të përbashkët (osteoarthritis).


Për trajtim më efektive gjithmonë kërkon një qasje, vaj, ilaçe, procedurat fizike, dietë, mënyrë jetese të plotë të shëndetshme

Osteokondroza dhe shkaqet e saj rrënjë


Osteokondroza Sëmundjeve - kryesisht si rezultat i jeteses ulur. Shumë lloje të punës fizike, e cila ishte e kryera më parë nga përpjekjet e tyre, tani zëvendësohet nga fondet e qytetërimit. Por në vitet e fundit kanë shtuar kompjutera nga të cilat ne mund të vijnë shpesh jashtë orarit. Kjo është arsyeja që kjo sëmundje është ende konsiderohet si një patologji të brezit të vjetër - tani me shpejtësi të rinj.

Por shkaqet e kësaj sëmundjeje mund të jetë dhe ngarkesës anasjelltas shumë të mëdha në shpinë, të tilla si atletët, shoferët, minatorë, hairdressers dhe shumë të tjerë. Shumica sëmundje prek ata njerëz që për arsye të ndryshme shkelur shpërndarjen e ngarkesës në shpinë, për shembull për shkak të peshë të tepërt, banesë, apo në ata të cilët shpesh i jep peshën e madhe apo duke punuar me vybroynstrumentamy. Rezultati mund të jetë çarje në shpinë që çojnë në hollimin e kërc. Për këto arsye, dhe për shkak të përkeqësimit pleqërie, disqe intervertebral deformuar. Në kërc Përmbajtja sulfate chondroitin është reduktuar - një substancë që e bën kërc elastike dhe me lagështi të mjaftueshme. Ajo është reduktuar në madhësi, është ndryshimet degjenerative të diskut intervertebral ndërprerë ligamentet mjekër dhe spines deformuar shpinë. Ajo zhvillon dhimbje të ulët mbrapa.

Shkaku më i zakonshëm i sëmundjeve degjenerative disk - një shkelje e ngarkesës në shpinë

Prona chondroprotectors


E gjithë kjo çoi në idenë e botës shkencore të shpikë një sulfate chondroitin zëvendësues. Kështu u krijuan drogë që ngadalësojnë shkatërrimin e kërc - chondroprotectors. Prodhimin e tyre me indeve të eshtrave dhe gjakut të kafshëve dhe peshk.
Veprimi i tyre është i mirë studiuar dhe provuar klinikisht në trajtimin e osteoarthritis e nyjave. Megjithatë, për osteoarthritis e mjekëve ende shumë dyshime. Fakti që chondroprotectors efektivitetit të lidhura drejtpërdrejt me përmirësimin e lëngu synovial. Pra, ajo është e madhe për nyje, por me kurriz situata është disi e ndryshme.

Në mes rruaza atje fluide synovial, e cila është e drejtuar kryesisht aksion këto barna. Ky dallim mes trajtimit të nyjeve dhe shpinë.
Peshë molekulare të lartë Substanca aktive dhe struktura e shtyllës kurrizore nuk e le të depërtojnë në thellësinë e dëshiruar, që ai i vetëm nuk mund të arrijë disqe kërc intervertebroreve.
Prandaj, trajtimi i efektit osteoarthritis e përdorimit të këtyre barnave nuk është aq i lartë sa tableta duhet të merret në doza të larta.
Efekti i trajtimit të zgjeruar në mënyrë të konsiderueshme në qoftë se ajo fillon në një fazë të hershme të sëmundjes. Për fat të keq, shumica e njerëzve fillojnë të shqetësohen për gjendjen e shpinë kur disk është shkatërruar ose afër saj. Dhe në këtë fazë të rinisë së tij nuk është e aftë të në asnjë mënyrë. Prandaj, ne duhet të kuptojmë se sëmundjet e shtyllës kurrizore - kjo është shumë serioze, dhe jo të vonojë fillimin e terapisë.

Krahasuar me drogë jo-steroidal anti-inflamator chondroprotectors tilla janë të ngadalshme, por efekti terapeutik zgjat më shumë. Një avantazh i madh i këtyre barnave është se ata janë toleruar shumë mirë nga pacientët dhe kanë efekte anësore pak. Ende doza shumë të mëdha - është një barrë shtesë në mëlçi dhe traktin gastrointestinal. Prandaj, mjekët janë në kërkim për metodat më të sigurta të marrë drogë, për shembull, kombinimin e dozave të ulëta të physioprocedures. Kjo qasje e integruar jo vetëm përmirëson disqe kërc, por gjithashtu zvogëlon dhimbjen dhe inflamacion.

Mjaltë moderne. droga mund të ngadalësojë shkatërrimin e kërc, por sëmundje kurë e nyjeve nuk mund të jetë

Aplikacionet mjekësore


Pjesa më e madhe e të gjitha chondroprotectors përmban glucosamine dhe chondroitin 4 lloje - është mjeti më të njohura. Në dispozicion si një pluhur për injeksion, tableta, ointments dhe gels. Kur osteokondroza ata janë marrë kurse të 2-3 muaj. Përzgjedhja e drogës, doza dhe kohëzgjatja e kurseve mund të identifikojë vetëm një mjek. Vetë këtu nuk do të sjellë ndonjë përfitim.

Për shkak të trajtimit të veçantë e shtyllës kurrizore, të përshkruara më lart, praktikuesit, orthopedists dhe chondroprotectors trauma janë përdorur në kombinim me ndikim terapi fizike. Për shembull, me phonophoresis. Metoda e tij është e bazuar në efektet e kombinuara të ultrazërit dhe drogës: një lloj mikro-masazh që depërton indet në një thellësi prej 4-6 cm. Kështu rigjenerimin e kërc përshpejtuar, analgjezik të zgjeruara dhe veprim anti-inflamator. Ultratinguj rrit pėrshkueshmėrisė e lëkurës, kështu që efekti i barnave është më intensiv. Megjithatë, me ultratinguj ka contraindications, të tilla si sëmundje kardiovaskulare, duke përfshirë hipertension. Pastaj chondroprotectors mund të kombinohet me mahnitoforezom. Ai nuk ka contraindications serioze dhe mund të përdoret me sukses për trajtimin e osteoarthritis në pacientët të cilët kanë comorbidities.

Rezultate të mira ka treguar përdorimin e vajrave të Hondroksyd kombinuar me phonophoresis. Në të njëjtën kohë të caktuar i tableta të ngjashme pritjes brenda. Ky kombinim ngadalëson shkatërrimin kërc, zvogëlon dhimbjen dhe tonin e muskujve (rezultatet e provuar klinikisht). Hondroksyd ka dy forma Release - pilula dhe krem, ajo mund të përdoret në terapi të kombinuar. Përveç kësaj, ajo është më e volitshme në krahasim me shumë mjete të tjera, dhe ky faktor në trajtim afat-gjatë mund të jetë e rëndësishme.

Gjithashtu treguar efikasitet të lartë përgatitjet kombinuara përmbajnë glucosamine dhe chondroitin sulfate. Kohëzgjatja e pranimit të tyre është 3-4 muaj. Kursi kryhet dy herë në vit.
Kurë dhimbje të ulët mbrapa duke përdorur chondroprotectors pamundur. Por për të rritur efektivitetin e barnave të fondeve të tjera së bashku me ta është mjaft e vërtetë. Për më tepër, ajo ka qenë provuar empirikisht se chondroprotectors e aplikimit mund të zvogëlojë doza të barnave anti-inflamator nonsteroidal (NSAIDs) që shkaktojnë shumë efekte anësore.

Droga me injeksion janë shumë më shpejt se ato të merret me gojë. Kursi i trajtimit është 10-20 injeksione ata, pilulë emërua më pas.

Contraindication


Zakonisht chondroprotectors tolerohet mirë nga pacientët, por ende disa kufizime në zbatimin e tyre janë:
Reaksione alergjike.
Shtatzënia.
Ushqyerja me gji.
Ju gjithashtu duhet të jenë të kujdesshëm në sëmundjet e traktit gastrointestinal.
Rekomandimet për pacientët me osteokondroza, i cili rekomandoi chondroprotectors e trajtimit:

sjellë peshën tuaj në normale;
eliminuar faktorët që shkaktojnë ngarkesë pabarabartë në shpinë;
gjithmonë të bëni ushtrimet e fizioterapist;
angazhohen në not dhe ecje;
Aktiviteti motor alternuar me pjesën tjetër të ulur ose shtrirë;
shmangur hipotermi.
Në këto udhëzime të thjeshta efikasiteti i barnave do të jetë më i lartë.

Gjetjet


Për të thonë se dhimbje të ulët mbrapa mund të trajtohen - kështu zlukavyty. Rikthe kërc shkatërruar pamundur, trajtimi është për qëllim vetëm të ngadalësuar rënien e kërc. Kjo mund të bëhet përmes një chondroprotectors gjithëpërfshirëse terapi. Një Qëllimi sekondar është për të ulur dhimbjen dhe për të zvogëluar tensionin e muskujve.

Zbatimi i këtyre mjeteve - një prirje e re në mjekësi. Edhe pse shumë mjekë besojnë se këto barna është vetëm efektiv për parandalimin, ata janë duke u bërë gjithnjë e më popullore.