Për shkak se ajo dhemb kokë kafkë


Kreu kafkë mund të dhemb për arsye të ndryshme, por mos harroni se në çdo rast nuk mund të tolerojë një dhimbje koke. Për të zgjidhur problemin, ne duhet të gjejmë arsyen se ka dhimbje në kafkë, dhe të rregulluar atë. Nëse ju shkoni në nevrapotolu, ai do të gjejë problemin në aktivitetin e trurit që shkakton dhimbje; Terapist sheh shkakun e mundshëm të dhimbjes për shkelje anijeve; Terapist ju përgjigjem se dhimbjen shkaktuar nga stresi.


Mos harroni, burimet përmes të cilit dhimbje mund të ndodhin në setin e kafkës - stresi, mungesa e elementeve gjurmë thelbësore në trup (bakër, kalium, fosfor, magnez), etj, stres të vazhdueshëm, dhimbje të ulët mbrapa, mungesa e gjumit. Gjithashtu, dhimbje në kafkë mund të ndodhë për shkak të sëmundjeve shumë të rënda - meningjitit apo tru fryrë.Për shkak se ajo dhemb kokë kafkë më shpesh?

1. Një dhimbje koke tensioni (mjekët e quajnë këtë dhimbje "përkrenare neurotik"). Të gjitha ndjesi të pakëndshme dhe të dhimbshme të ndodhë kur u rrit qafën tonin e muskujve apo të kokës, dhe jo i qetë për një kohë të gjatë. Arsyeja gjithkush është ndoshta i njohur - një përvojë të fortë emocionale, perevtomylysya fizikisht. Gjithashtu, mund të shkaktojë dhimbje zakone të këqija - pirja e duhanit, R3r3r346. alkoolit. Edhe veshur clips, një palë vathë të mëdha, mund të jetë një dhimbje për shkak se ata bëjnë presion mbi pikat shumë të rëndësishme në veshët.

Çfarë është karakterizuar nga një dhimbje në kafkë? Ajo është e mërzitur, e shurdhër, të dyfishtë. Merr një ndjenjë se kafka fasha në masë të madhe të luajtur, mund të ndodhë në mënyrë periodike - të paktën 14 ditë në muaj dhe të jetë kronik - më shumë se 14 ditë. Për një kohë të gjatë ekspertët kanë gjetur se kjo dhimbje në kafkë është tipike për njerëzit që e shohin botën përmes syve të një pesimist. Gradualisht, të gjitha sistemet dhe përvojën e akumuluar, dhe të gjitha rezultatet në dhimbje.


Si mund të shpëtoj nga kjo lloj dhimbje në kafkë? Merrni një qetësues, të pi tretësirë ​​më të mirë të bozhure, çaj me kamomil, lulesahati. Mos harroni për trajnim autogenous. Një mjet i shkëlqyer është kryetarët masazh, ajo ndihmon për të marrë presion off e kafkës. Kohët e fundit u shfaq metoda të besueshme - krehër dhimbje koke duke përdorur furçë masazh. Kjo metodë rrit qarkullimin e gjakut dhe relakson muskujt, rikthen qarkullimin e gjakut.


Nuk duhet të kthejnë vëmendjen e tyre për të reflexology, ushtrime të frymëmarrjes dhe Aromatherapy.

2. Për shkak të problemeve me anije. Dhimbje në kafkë mund të duket në qoftë se ju janë shfaqur apo zgjeruar enët e gjakut vrull. Kjo dhimbje është tipike për këto lëvizje shumë pak, ulet. Gjithashtu, dhimbje mund të ndodhë në kafkë përmes dystonia vaskulare, osteokondroza. Dhimbje koke plotësisht tërë, dhimbje të ngrirë, i jep një uiski, një ndjenjë e dobësisë. Të gjitha këto simptoma të rritur në faktorë të ndryshëm - ndryshimet e motit në gratë para menstruacioneve. Nuk janë mjetet juridike në shtëpi nuk do të të ndihmojë, përdorni spazmalitiki - pa-spa, sutorohen. Për të lehtësuar një dhimbje të tillë në kafkë mund të jetë masazh lagësht compress e kokës, qafës, çaj bimor me murriz, ca balsam, oe limon, lule të thata. Ju nuk mund të njerëzit të marrë çështjen me këtë kafe.


3. Dhimbje në kafkë nga migrenë - dhimbja është e padurueshme për të duruar, ajo i jep një lëkurë e kokës. Migrenë ndodh për shkak të mungesës së serotoninës. Migrenë është tipike për gratë shfaqet pas 25 vjet, sulmi nga 5 orë në 4 ditë. Në dhimbje ndodh në përzier kafkës, të vjella, tinguj të bezdisshëm dhe të lehta. Këtu ne duhet së pari të marrë Vasodilators, dhe pastaj anasjelltas vasoconstrictor. Ndihmon masazh të butë, R3r3r3122.

4. Dhimbje në kafkë për shkak të dietë të pahijshme. Ajo ka qenë prej kohësh vërtetuar nga shkencëtarët që shfaqja e dhimbjes që lidhen me përdorimin e produkteve jo të rëndësishme për njeriun. Për shkak se disa substanca të përfshira në produktet në masë të madhe ndikojnë në enët. Për shembull, ndikon negativisht "tyramine" ai gjeti në salcë kosi, peshku marinuar, gaforret, karkaleca, birrë, dhe salcice tymosur.


Gjithashtu ndikon negativisht nitrat natriumi, ajo është shumë në patate të skuqura, biskota, cubes supë.


Ne duhet të i kushtoj vëmendje të ushqimeve që përmbajnë kafeinë. Ata mund të shkaktojë dhimbje të ngrirë kafkës dhe lodhje, hutim, ankthi, frika, vjellje dhe pagjumësi. Për probleme të tilla nuk lindin, ju duhet të ndiqni një dietë.


Natyra e dhimbjes në kafkë mund të përcaktohet nga ajo që ishte:

1. Ajo dhemb të gjithë kokën - një sëmundje infektive dhe të ftohtë.
2. dhemb ballin - sëmundje sy.
3. Shoot uiski jep një kokë - Problemet me enët e gjakut.

4. kafkës luajtur - thekson dhimbje.
5. Dhimbje në tempull me një dorë - migrenë.


Mos harroni, nëse ka dhimbje në kafkë, ndërsa ka pasur marramendje, vizion ndërprerë, ju duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek, kjo është vetëm për shkak të paraqitjes së saj të shpeshta, ata janë të vendosur, për shembull, dëmtime të ndryshme në kokë, sëmundjet ngjitëse, dhe problemet me shpinë etj - E gjithë kjo mund të ndikojë në shfaqjen e dhimbjes.