Për shkak të dhimbje prapa


Për shkak të dhimbjes sërish më shpesh pyetjen në shumë njerëz të të gjitha moshave. Kjo kështu ka ndodhur që shpinë është një strukturë komplekse e cila është e ekspozuar ndaj lëndimit dhe dhimbje. Shpinë ka 33 rruaza, ata ndahen kërc (disqe intervertebral), ai gjithashtu ka lidhje, nervat dhe muskujt. Nëse ju lëvizin ndjeshëm, nënshtruar vazhdimisht për ngarkesë të fortë (të veshin barrë të rëndë) apo të shikojnë sjellje tuaj, kanë filluar të kenë dhimbje prapa.
Dhimbje më mbrapa lehtë mund të shpëtoj prej tij nuk është i natyrës serioze, duke kërkuar nëpër të cilën ajo u ngrit. Por ajo është gjithashtu e nevojshme të kujtojmë se dhimbje prapa mund të jetë për shkak të sëmundjeve të rënda, lëndimet janë të nevojshme urgjentisht për të diagnostikuar dhe trajtuar. Shumë njerëz nuk e kuptojnë se dhimbje prapa mund të ndodhë për shkak të problemeve me traktin gastrointestinal, sistemit urinar (dhimbje shumë të fortë në pjesën e pasme, kur thyen gurët në veshka).Shkaqet e shpeshta të dhemb shpina përmes:

1. Shkeljet ndodhë për shkak të sjellje të pahijshme dhe pozitën e gjurmimin asnjë mënyrë duke pasur vet.


2. R3r3r358. Prapa dhimbje është shenja e peshë të tepërt, sepse pesha - një peshë shumë të madhe në shpinë.


3. Dhimbje prapa, pasi nuk keni mbivlerësuar fuqinë tuaj të hiqet diçka e rëndë dhe e grisi mbrapa.


4. Shfaqja e dhimbje prapa për shkak të infeksioneve dhe sëmundjeve ndryshe.


Cilat janë simptomat e dhimbjes në shpinë? Prapa dhimbje mund të jetë për shkak të stresit fizik dhe tensioni në shpinë, qafë. Ajo është e mirë për të parë një specialist i cili ju shqyrton dhe t'ju kërkojë për të ndihmuar në diagnozën. Nëse dhimbja vazhdon për pesë ditë mbajtur temperaturën në 38 gradë, ka edhe vjellje dhe diarre, vërehet urinim i shpeshtë, koha menstruacioneve ka dhimbje, dhimbje prapa jep këmbët, duart, dhe ju filloni për të bërë gjymtyrë heshtur. Ju nuk mund të humbasë një të dytë, ju duhet të telefononi menjëherë urgjent, ju duhet të jetë në spital për gjendjen mund të përkeqësohet - gjymtyrët krejtësisht të ndaluar lëviz, do të ketë një gjendje shoku, vetëdija fillon të ngatërroj. Më shumë gjasa, dhimbje prapa është shkaktuar nga një komplikacion i sëmundjes dhe sistemet e tjera të trupit.


Çfarë tjetër arsye që prapa dhemb shpeshta?

1. Një ngarkesë muskulare, sidomos në zonën e belit. Edhe në qoftë se ju nuk Puna e vështirë fizikisht, ju prapë mund të ndjeni tensionin në pjesën e prapme më të ulët. Ulur në kompjuter, shpinë mban një shumë të trupit tuaj, kështu që ju duhet të zgjidhni pozicionin e duhur - thellësisht të ulen në një karrige dhe të ligët në shpinë të tij. Lodhur përsëri shumë e lehtë për të hequr ushtrime gjimnastikore, yoga, masazh.


2. Një thyerje compression. Ekspertët amerikanë vënë diagnozën në 10% të pacientëve të cilët janë duke përjetuar dhimbje prapa. Frakturë vertebral ndodh më shpesh në njerëz të moshave që vuajnë nga osteoporoza. Kockat rruazë të fillojnë të thyer nën peshën e trupit. Trajtimi - Pjesa tjetër e rreptë krevat dhe medikamente që reduktojnë dhimbjen.


3. Dhimbje prapa për shkak të hernie diskale. Ky problem ndodh shpesh në njerëz të moshës mbi 40 ata deheniriruyutsya muskujt dhe indet, shpinë zgjidh ngjeshur rrënjë nervore, duke shkaktuar dhimbje akute në të ulët mbrapa, këmbët.


4. Sëmundjet Gjithashtu rralla që shkaktojnë dhimbje prapa, mund të përfshijnë - spondylolisthesis kur shpinë e kolonës bëhet një shkallë; keq fryrë; Lezionet e infeksioneve shpinë.


Pra, dhimbje prapa mund të jetë edhe e lehtë dhe karakteri i së shpejti do të kalojë, dhe mund të shkaktohet nga sëmundje shumë të rënda, atëherë ju nuk jeni duke menduar urgjentisht të adresojë specialist i cili mund të ndihmojë të zgjidhur problemin tuaj me kurrizin e saj në kohë.