Çfarë ndodh nëse gju lënduar bending shkaqet dhe trajtimi


Nuk ishte një dhimbje e mprehtë gjithmonë frikëson njeriun. Sidomos në qoftë se ajo nuk lejon që të shkoni, përkulem dhe të shpjegoj këmbën. Çfarë mund të shkaktojë këtë simptomë? Patologji më e rrezikshme që e ka shkaktuar dhimbje? Si për të trajtuar atë? Le të përballen me atë.
Gjatë shëtitje përfshin shumë nyje, duke përfshirë disa nga më të madhe - gju. Këto joints janë komplekse në kuptimin e funksionalitetit, ata mund të përballojë stërvitje të madhe të përditshme. Por, pavarësisht këtyre faktorëve, thjesht anatomike gju - i përbashkët është i dobët, të prirur për të lëndimit dhe degjenerative (shkatërruese) proceset. Nëse një gju lënduar Bending - Trajtimi varet nga shkaku specifik, i cili mund të instaloni vetëm një specialist. Në mënyrë që të mos vonojë trajtim te mjeku - nevojën për të dini se çfarë është e rrezikshme.


Diagnozë të saktë vetëm mund mjek

Çfarë ka dhimbje në gju në Bending


Shkaku i parë dhe më i zakonshëm i dhimbjes është një dëmtim në gju dhe rritjen e stresit mbi të. Si një adoleshent, pas sportit fenomene të tilla ndodhin shpesh - patologji tipike e gju të përbashkët, të quajtur sëmundje Osgood-Schlatter (fyell e këmbës osteohondropatyya primar). Pacienti paraqitet dhimbje gjatë prejardhje shkallët, por kjo është veçanërisht e fortë në bending gjunjët. Kjo situatë vazhdon për muaj dhe zakonisht përfundon në shërim të plotë. Megjithatë, nganjëherë ajo mund të shkojë kronike.

Shfaqja e siklet gju dhe kriza mund të thotë fillimin e zhvillimit të osteoarthritis. Këto shenja zakonisht nuk i japin shumë rëndësi, dhe mëshirë. Fillimisht simptoma ndodhin kur ecin ose squatting, dhe pas të ngrohtë-up - zhduken. Por në të ardhmen nuk ka dhimbje kur bending në gjunjë, dhe moment të përshtatshëm, kur një person nuk mund të ecin siç duhet, sepse dhimbja bëhet e vazhdueshme.
Të shkaktojë dhimbje kur bending në gjunjë mund bursit - inflamacion çanta kyçeve. Nyje të bëhet e dhimbshme, redukton lëvizshmërinë e tyre, zonën e prekur të shtohet trupit.

Gjithashtu, shkaku mund të jetë patologjia kupë kërc. Dhimbja është e lokalizuar në frontin e gjunjë dhe të rritur nga ngarje poshtë shkallët, ulur zgjatur, ajo bëhet e shurdhër, dhe lëvizje e gjunjë dëgjojë përtyp.
Shumica e joints gju nënshtruar artrit reumatoid. Në zhvillimin e saj ka dhimbje kur bending në gjunjë, ënjtje, rritur temperaturën e lëkurës mbi zonën e prekur, ethe.
Nuk mund të jetë një shkak i nervit shiatik dhimbje - dhimbje të nervit shiatik.
Kur zhurma pacientin sciatic nervore zakonisht ndjehet "tufë lulesh" Simptomat

Si për të trajtuar dhimbje në gjunjë


Cilado qoftë arsyeja për dhimbje kur bending në gjunjë - në radhë të parë për të zvogëluar barrën mbi nyje. Shpesh gjatë pacientit akut është caktuar pjesa tjetër shtrat me intensifikimin gradual të gjymtyrëve, dhe canes lëvizje përdorim dhe madje edhe paterica. Shoes duhet të jetë e butë dhe të rehatshme, insoles ortopedike përdorur ndonjëherë.
Trajtimi Konservatore synon:
reduktuar peshën e simptomave;
përmirësimin e veprimtarisë funksionale të këmbës së prekur dhe pacientit në tërësi;

ngadalësimin e progresit të sëmundjes.
Pas një mjek gjithëpërfshirës diagnoza e bën diagnozën dhe cakton trajtim të plotë. Përdoren kryesisht nonsteroidal anti-inflamator dhe dhimbje medikamente. Nëse dhimbje të padurueshme, atëherë ka shumë të ngjarë të emërojë hyrje NSAIDs (NSAIDs) direkt në të përbashkët. Kjo arrihet duke hequr simptomat e dhimbshme për një kohë të gjatë dhe të mbajtur kapacitetin e pacientit duke punuar. Gjithashtu injektuar intra chondroprotectors kyçeve zgavër (restauruesit integritetit mekanike dhe elasticiteti i kërc) dhe zëvendësuesit artificiale e lëngjeve synovial (e cila vepron si një lubrifikant).

Rezultatet mirë janë përftuar nga trajtimin lokal: aplikime në formën e melhemrave, xhel, aerosole dhe fasha. Këto barna janë të NSAIDs komplementare. Pro trajtim lokal është se ajo ndikon direkt në plagë, dhe pothuajse nuk ka efekte anësore.
Të gjitha Patologjia e gju duhet diagnostikuar herët. Vetëm në këtë rast, trajtimi do të jetë efektive. Paralelisht me medikamenteve pacientit fizioterapi, dhe gjatë shuarja - ushtrim terapeutik.

Në rastet kur ka filluar sëmundja, dhe trajtimet tradicionale kanë dështuar - të përdorë për kirurgji. Kirurgji më e zakonshme është një Arthroscopy - një procedurë e cila mundëson:

sqaruar diagnozën,
hequr grimcat theu menisk (nëse ka) dhe organet kërcor lirshme,
larë zgavrën e përbashkët,
droga të administruara,
bëni transplantimit kërc.
Në rastet më të avancuara kryer arthroplasty - zëvendësimin e përgjithshëm të përbashkët për artificiale.
Përfundimi është i thjeshtë: të joints vetë-mjekoj është e papranueshme, sepse pacienti nuk mund ta bëjë vetë diagnozë të saktë, dhe për këtë arsye marrin trajtim adekuat. Konsultoni mjekun tuaj dhe mos forcojë fillimin e trajtimit.