Pse crunching nyje Çfarë duhet të bëni


Përmbajtja e artikullit:
Pse crunching nyje?
Trajtimi Tradytsynnoe
Mjekimi pa ilaçe
Parandalim
Kriza problem në nyje - i pafajshëm në dukje dukuri. Por me kalimin e kohës ajo mund të rritet në një sëmundje shumë të rënda, të tilla si artriti ose artrit. Përtyp në thelb - një shenjë paralajmëruese e shkatërrimit të përbashkët. Ky sindrom "rusting" joints mjekët quajtur osteoarthritis sepse ajo shkaktoi proceset e shkatërrimit në nyje si efekt ndryshk. Në të kaluarën, sëmundja është konsideruar si problemi i të moshuarve. Por në epokën keqe crunching dhimbjen tonë të përbashkët dhe më të rinjtë janë të shqetësuar. Le të shohim të gjithë të njëjtën gjë, pse është kjo?


Joints Pse crunching


Shumë njerëz crunching nyjet e gishtave. Shpesh ajo nuk mërzit ato
Joints të shëndetshme duhet të lëvizë në heshtje, ne mendojmë se nuk duhet. Këto zëra nuk shfaqen rastësisht. Një nga më të dëmshme e arsyeve - karakteristika anatomike të strukturës së nyjeve, për shkak të cilat shkelur biomechanics e tyre. Për shembull, lidhja e gabuar vend, e cila çon në defekte në strukturën e kërc. Nëse dhimbja është e shoqëruar nga kriza, i pari kundër tij nuk i kushtoj vëmendje.
Edhe pse jo vetë kriza e tmerrshme - kjo mund të jetë një sinjal, i cili duhet patjetër të përgjigjet. Shfaqja e dhimbjes tregon një konflikt fillon në kryqëzimin e kockave. Kur kjo ndodh në duar, atëherë ajo nuk është shumë dramatike, sepse nyjet e duarve nuk ndjehen të stresit të konsiderueshme. Këmbët larg në shumë më pak me fat: ata tolerojnë ngarkesa të konsiderueshme axial, dhe kjo e komplikon problemin shpejt. Çfarë është lloj këta tinguj?

Këto arsye dyshuar që shkaktojnë një klik mund të fshehin në vijim:
Anomalitë në strukturën e përbashkët - sipërfaqet e përbashkëta nuk përputhen, ata janë në gjendje për të shkuar përtej kutisë së përbashkët. Megjithatë, përballet me këto sipërfaqet kur ndryshon klikoni pozicion.
Inflamacion muskujt e afërta - në këtë arsye klikimeve kuptuar plotësisht. Disa mjekët besojnë se crunches përbashkëta nga lodhje të rëndësishme apo mbingarkesës. Në këtë rast, një kriza nëse gjatë mbeten në të njëjtën gjendje, dhe kjo ndryshoi në mënyrë dramatike. Dhe në qoftë se ndonjë pjesë e trupit provuar ngarkesës, nëse qafës, krahun ose këmbën, ajo është kriza iyazytsirnyy në të përbashkët.

Hypermobility - kjo është struktura e nyje, ku ata unnaturally celular. Shpesh kjo - anomali kongjenitale (jo shumë e rrallë). Pjesë e përbashkët në këtë rast mund të ndryshojnë pothuajse tërësisht pa shkaktuar dhimbje të konsiderueshme. Kthim prapa, joints dhe për të krijuar një crunching.
Osteoarthritis - kjo është një sëmundje në të cilën nyje (kërc, por më tepër se ata janë) të veshin. Kjo sëmundje është pothuajse e pashmangshme në të moshuarit. Megjithatë, ka raste kur sëmundja shfaqet shumë më herët. Pse crunching nyje në rrethana të tilla? Pjesë kyçeve që duhet të jenë të ndara nga kërc dhe njëkohësisht të lidheni, humbin aftësinë e tyre për të lëvizur. Ajo është e veshur nga kërc, duke humbur fleksibilitetin e lidhjes duket përtyp.

Lëndim rezultati - si në nyje traumave, dhe në çarje dhe thyerje, shpesh dëmtojnë indet dhe enët e gjakut ngjitur në të përbashkët. Dalë me vula ose inflamacion komplikojë lëvizjen shërim në nyje.
Suficiti në kripëra të përbashkëta - kripë, akumulojnë, forcimin e kockave. Megjithatë, ky forcim i kërc dhe muskujt përreth. Është lëvizje të vështira të nyjeve që mund të shkaktojnë dhimbje dhe duke klikuar. Nga çrregullim të tillë prek njerëzit që jetojnë në zonat ku e ujit të pijshëm shumë kripëra minerale.

Në shumicën e rasteve, kyçeve kriza nuk është rezultat i sëmundjes. Ai - vetëm manifestim i cen ind lidhës. Duhet të shqetësohen vetëm nëse shoqërohet nga një dhimbje crunching, siç dëshmohet nga përhapja e indeve të eshtrave. Shenjat e para të osteoarthritis përshkruar në shkrimet e Hipokrati. Ata e përshkruan sëmundje si artriti, ndikon joints mëdha. Nga 19 të shkencëtarëve të shekullit shpesh filluan të i kushtoj vëmendje për këtë sëmundje, pasi çdo vit numri i pacientëve është në rritje.
Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, në mesin e pacientëve sot janë më shpesh të rinjtë të cilët kanë qenë gjithmonë crunching në nyje, dhe mosha e tyre - 18-25 vjet. Arsyeja - një predispozitë gjenetike. Ndikim të konsiderueshëm në zhvillimin e osteoarthritis gjithashtu siguron mjedisin, dhe kjo nuk është vetëm ujë dhe ajër, por edhe ushqimet që hamë. Sëmundja është në gjendje të dalë nga jetesës joaktiv; shpesh ajo kërcënon njerëzit të cilët janë mbipeshë.

Ata të cilët i përfshirë rregullisht në sport, më pak të ngjarë të kenë probleme me nyjeve dhe shëndetin

Trajtimet tradicionale kriza


Kur trajtimin përtypje, është e nevojshme për të zvogëluar ngarkesën në nyje crispy. Në qoftë se inflamacioni është e mirë ndihmon vaj anti-inflamator Diclofenac, Ibuprofen. Përveç kësaj, përgatitjet janë të përkryer rikthen strukturën e kërc - sulfate glucosamine dhe hondroyitina. Ata janë përdorur brenda vendit, si blloqe ndërtimi për kërc, si rivendosjen e vëllimit të humbur dhe elasticitetin e nyjeve. Kanë këto barna edhe Kundërindikimet dhe efektet anësore. Para zbatimit të tyre gjithmonë duhet të marrë këshilla nga një specialist.

Këtu janë udhëzime të përgjithshme për të lehtësuar këtë sindrom:
Shkarkimit nyje, duke u dhënë atyre të pushoni, dhe për të hequr ngarkesën (vënë një jastëk nën qafën tuaj, nëse ju jeni në këmbët tuaja, pastaj shtrihem); Sigurimi i nyjeve paqes - ajo e përdorur clamps të veçanta dhe FA SHAT elastike. Përbashkët gradualisht veten nga lodhja, dhe inflamacion do të jetë
Kohë nuk u ula në një pozicion, të ndryshuar atë shpesh. Nëse ju mund të bëni çdo stërvitje 2 orë ose ushtrimin, sidomos kur puna ulur
Përdorin vaj anti-inflamatore, të tilla si xhel ose fastum tjetër

Nëse kriza është rezultat i lëndimit, dhe kur ajo është e shoqëruar nga sindromi dhimbje - është më mirë për të kërkuar një specialist, të tilla si një traumatologist ortopedike
Ushtrime terapeutike propozuar barrën dozen në nyje prekura që mund të përmirësojnë gjendjen e kërc. E pra për gjimnastikë uji apo not në ujë zvogëlon stresin në nyje. Si njerëz të këshilluar në bluza të bardha në qoftë se ju papritmas të fillojë të nyjeve kërcitje. Pra crunching nyje, trajtim me droga më e përdorur. Nëse ju artrytaya formë akute, por edhe është inflamacion, ajo është zakonisht barnave të përshkruara jo-steroidal anti-inflamator. Në raste veçanërisht të vështira caktuar për një kurs të hormoneve, por ata mund të shtypur gjëndra veshkave.

Gjimnastikë e ujit, not, stërvitje uji është jashtëzakonisht e dobishme për nyjet

Metodat jo-barnat


Përveç tradicionale - terapisë së përdorur dhe unmedicinal, të cilat përfshijnë terapi fizike, dhe pajisje të ndryshme ndihmëse, canes, paterica, fashot dhe pads gju. Ato ndihmojnë në uljen e stresit në joints prekur. Teknikat e aplikuara edhe rregulloj rivendosur kërc prekur. Gjithashtu, të bëjë injeksione të veçanta në joints prekur. Një rol të rëndësishëm në trajtimin e nyjeve crispy në ointments të veçanta dhe gels jo vetëm në uljen e dhimbjeve, por edhe trajtimin e nyjeve.

Por ata kanë dhe Kundërindikimet tyre (thrombophlebitis, shtatzënisë dhe koagulimit të gjakut). Ka edhe efekte anësore (gravitetit brenda në stomak, vjellje dhe alergji). Ka një kufizim në marrjen e drogave të tilla (ata mund të marrin vetëm 2-3 muaj në një rresht - jo më shumë). Për të vendosur diagnozë të saktë me emërimin e trajtimit të duhur në të gjitha rastet është mirë të kontaktoni një specialist - ortoped, traumatologist ose kirurg.
Terapia kirurgjikale është përshkruar kur shkaku është osteoarthritis kriza, dhe mjekim nuk është më efektive. Nyje artificiale implantuar pacientin, ta kthejë në jetë normale. Për të lehtësuar përparimin e osteoarthritis, crispy e përbashkët e nevojshme për pushim, shkarkohen atë. Ajo i ndihmon me orthoses - është pajisje ortopedike që mbyt lëvizjen e përbashkët. Prangat e tyre gjysmë të fiksuara fort me rripa të veçanta.

Përveç këtyre trajtimeve, siç u përmend tashmë, emërohet ilaçe. Para së gjithash, përdorimin e drogës që lehtësimin e dhimbjeve. Mirë ndihmë pomade anti-inflamator si ibuprofen dhe Fastum dhe DIKLOFENAK xhel. Këto lloje të barnave merret me gojë. Ato shërbejnë si materiale ndërtimi për kërc, rivendosjen e vëllimit të humbur dhe elasticitetin e sipërfaqeve të kyçeve.

Parandalim


Parandalimi i këtij fenomeni është më e mirë për të filluar që nga lindja. Pra crunching joints bëni? Metoda parandalimin Kriza e sëmundjeve të nyjeve dhe sistemeve mbështetëse - përdoret në kungull ushqimit, luledielli dhe susam fara, dhe vajra bimore. Mungesa e lëngjeve në trup shkakton uljen e naftës lëshuar në çdo përbashkët. Prandaj, ju duhet të pini shumë lëngje, ujë mineral të mirë. Mirë për të ngrënë më shumë trangujve, pasi ato janë të lëngshme.

Përveç kësaj, ato përmbajnë elementët gjurmë që janë të përfshirë në formimin e kërc. Nëse në kohën e duhur të parandaluar, në të ardhmen ajo parandalon zhvillimin e lezioneve nyjeve të rënda. Të rriturit gjithashtu duhet të monitorojnë peshën e duhur të alternativ stresin në nyje. Gjatë orarit të punës është e rëndësishme për të lëvizur më shumë, për të shmangur postures fikse.
Nga rruga, fara kungull - një zgjidhje e shkëlqyer kundër parazitëve të zorrëve
Vini re se një mjek duhet të telefononi edhe nëse kriza nuk është shoqëruar me asnjë simptomë. Në të vërtetë, në shumë raste ajo është - shenja e parë e osteoarthritis. Osteoarthritis - një sëmundje ngadalë progresive, ajo nganjëherë çon për të përfunduar shkatërrimin e kërc kyçeve. Përveç kësaj, ata shkaktuar deformim i eshtrave në skajet e përbashkëta, duke shkaktuar një rritje të konsiderueshme fërkime brenda nyjeve gjatë lëvizjes. Dhe pastaj nuk ka kriza karakteristike në të përbashkët.

Intrigës e sëmundjes qëndron në faktin se ajo është një kohë të gjatë nuk do të shfaqet. Në atë fazë të sëmundjes ndikon në efikasitetin e trajtimit. Çfarë goditi pak se shkatërrimin e përbashkët më pak, aq më mirë prognoza. Për shkak të kësaj, në rastet kur mocioni ndodh në të përbashkët ose plas kriza, ajo është e mirë për të parë një specialist, duke pasur provim X-ray. Ajo do të përcaktojë me saktësi nëse osteoarthritis prekur përbashkët.