Çfarë ndodh nëse gju fryrë dhe Shkaqet lënduar, diagnoza, ndihma e parë


Pothuajse të gjitha sëmundjet dhe lëndimet e përbashkët gju shoqërohet me zhvillimin e edemë dhe inflamacion të indeve të buta. Nëse ju keni gju fryrë dhe kështu dhemb - arsyet mund të jenë të shumta.

Të jetë e mundur shkakton tumore dhe dhimbjeDëmtimi ligaments gju. Në pushim, që shtrihen ose dëmtim tjetër të ligamentet në gju të shtohet në mënyrë të konsiderueshme, ka një dhimbje ndjenjë të fortë të mprehtë dhe jostabiliteti. Për shembull, në qoftë se dëmtuar mëparshëm cruciate ligament - një dhimbje të fortë dhe jostabiliteti i përbashkët nuk do të ju lejojnë për të rritur në një këmbë të sëmurë, ecin do të jetë pothuajse e pamundur.

Inflamacion i tendons - tendonitis. Tendons - një trasha fibrave dendura lidhës indeve në të cilën muskujt të bashkangjisë në eshtra. Në acarim të tyre, inflamacion ose dëmtim të shtohet në gju, duke ecur, drejtimin ose lëvizje rrotulluese në të përbashkët duket dhimbje të mprehtë.
Inflamacion i qeseve nyje (bursit) çon në inflamacion, një skuqje theksuar e tumorit dhe të indeve të buta përreth gju. Kur Bending këmbët, një dhimbje të fortë.
Zhvendosja e kupë shoqëruar me ënjtje, dhimbje, vështirësi në këmbë. Kur drejtimi rritje dhimbje këmbë, nganjëherë të shpjegoj këmbë nuk është plotësisht i suksesshëm.

Therje gju shoqëruar me ënjtje, skuqje dhe dhimbje gjatë lëvizjes.
Rheumatoid arthritis - sëmundje kronike efekte të mëdha negative në të cilën gju mund të jetë përherë i fryrë dhe rrënjë për çdo lëvizje, veçanërisht në mëngjes e vështirë.
Osteoporozën shoqëruar me ënjtje dhe dhimbje të ashpërsisë ndryshme, me ndodh lëvizja parehati të përbashkët. Shpesh meteodependent dhimbje (përforcohet para çdo ndryshim të motit).
Artrit septik shoqëruar me ënjtje, skuqje, dhimbje, ndonjëherë - ethe.

përdhes gju dhemb, shtohet, skuqje, papritmas një dhimbje të fortë që zgjat disa ditë dhe pastaj subsides.
Siç mund ta shikoni, shkaqet e tumorit dhe dhimbje në grup gju, dhe në mënyrë të pavarur të përcaktuar se pse ata ka ndodhur pikërisht në rastin tuaj - është e pamundur. Kjo duhet të kërkojë ndihmë mjekësore.

Kliko mbi imazhin per ta zmadhuar

Metodat e diagnostikimit dhe trajtimit


Pas ekzaminimit të mjekut gjunjë pacienti mund të urdhërojë X-rrezeve, tomography llogaritur (CT) scan ose MRI. Nëse infeksioni të mundshëm - ju duhet një test të gjakut. Në disa raste, diagnoza më tej është kryer birë të përbashkët, me anë të një mostër të vogël shpuese marra për analizë të gjakut ose lëngjeve intraarticular.

Trajtimi do të varet tërësisht në diagnozën specifike.

Ndihma e parë


Nëse ju përjetojnë siklet të rënda dhe dhimbje të forta në gju - për të apeluar tek mjeku mund të përpiqen për të lehtësuar këto simptoma. Këtu është një shpejtë metodat e trajtimit në shtëpi:
Pjesa tjetër datat gju, nëse është e mundur të përpiqet të mos barrë një këmbë të sëmurë.
Në 15-20 minuta të bashkëngjitni përbashkët për akull të reduktuar ënjtje dhe dhimbje. Nëse nuk ka akull në dorë - ju mund të përdorni ndonjë objekt nga frigorifer (dumplings përshtatshme dhe pako të ngrira, dhe një copë e mishit të ngrirë).

Compress me infuzion me lule e gështenjë kali. Në 50 gram lule në 500 ml vodka, këmbëngulin përzierje në një javë tas qelqi në një vend të freskët, e thatë, atëherë fshij gju gjatë natës ose në dhimbje në rritje.
Përmbledh një përzierje e jod, kamfor, fërkuar alkool (marrë në një raport 1: 1: 1) dhe 10 pllakat e aspirina. Analgin tretur në një përzierje e alkoolit dhe jod, të një kompresë në gju fytit. Mbajeni për rreth 30 minuta, atëherë kur dhimbja zgjidh, të butë pije me ujë të ngrohtë dhe të ecin për një kohë
Nëse keni arritur të lehtësojë dhimbjen për disa kohë - nuk është një arsye për të vënë jashtë duke shkuar te mjeku. A mos presin komplikime, të përpiqen për të zgjidhur problemin menjëherë!

Faktorët e rrezikut


Merrni një dëmtim në gju ose artrit mund të merrni të sëmurë secilit prej nesh, por nuk është një kategori e njerëzve të cilët janë vazhdimisht në rrezik:
Njerëzit të cilët janë mbipeshë. Të jesh mbi peshë në masë të madhe rrit ngarkesën në gjunjë edhe gjatë ecje normale, për shkak të asaj që joints mund të shtrembëroj dhe përkeqësohet.
Njerëzit e përfshirë në aktivitet të lartë fizik, të tilla si atletët.
Në gratë mbi 40 vjeç në mënyrë të konsiderueshme rrit rrezikun e osteoporozës, dhe në përfaqësuesit e përgjithshme të seksit më të drejtë janë më shumë gjasa për të thyej ligamentet në gju, se sa burrat.

Njerëzit që të çojë një mënyrë jetese i ulur, në të cilin ekziston një mungesë e fleksibilitetit të muskujve. Këto muskujt mbështetës gju më keq dhe jo të qetë ngarkesës mbi të.
Njerëzit me karakteristika të caktuara anatomike, të tilla si këmbët e sheshtë apo këmbët e gjatesite e ndryshme.
Nëse ju e dini se ju jeni në rrezik - nuk përpiqet të ngarkesës mbi gju, pa arsye të mirë. Njerëzit të cilët janë mbipeshë duhet të mendojnë për mënyrën e jetesës dhe dietë, si obeziteti ndikon jo vetëm nyje, por edhe zemrën, enët e gjakut dhe organet e tjera të brendshme. Dhe nuk mendoj në lidhje me shëndetin e tyre lehtë - dhimbje në gju dhe ënjtje duhet të fillojë një qasje të shpejtë për një mjek.