Çfarë hyatalnaya hernie dhe si të jetë


Diafragma është një njeri banesë sipërfaqe të mëdha, e cila është e vendosur në bazë të mushkërive. Gjatë breaths ajo mund të tkurret dhe të dobësojë. Në aperture është një vrimë nëpërmjet të cilave kalon ezofag, i cili eventualisht lidh në stomak. Puna e tij kontribuon kontraktimet diafragmë të muskul unazor ulët esophageal, një person ndërtesë cant trupit, kollitet apo ndërmerr veprime të tjera fizike.

Në disa raste, muskujt diafragmë janë dobësuar ose janë anomalitë kongjenitale. Kjo vrimë në ezofag mund të kaloj pjesërisht stomak. Ai merr në gjoks. Kjo gjendje quhet në mjekësi - hyatalnaya hernia. Trajtimi i Patologjisë kryer metodat konservative dhe kirurgjikale.


Në këtë sëmundje, një person i rrit gjasat e zbaticë acid. Më shpesh njerëzit që vuajnë nga probleme të tilla në moshën 50 vjet. Dhe gratë vuajnë një hernie rrëshqitje hiatal shpesh se meshkujt.

Shkaqet e


Ndër arsyet më të shpeshta që çojnë në zhvillimin e sëmundjes, duhet sa më poshtë:

 • mbipeshë;

 • shtatzënisë;

 • ushtrim të tepruar;

 • Patologjia e natyrës kongjenitale hiatal;

 • vazhdueshme kollë;

 • Presion në rritje vnutrybryushynnoho;

 • tendenca për kapsllëk;

 • lëndimet e ndryshme, sëmundjet dhe intervenimi kirurgjik;

 • ndryshimet e lidhura me moshën.


 • Të gjithë këta faktorë të favorshme të shkaktojnë dobësimin e indeve përreth aperture. Ky është shkaku kryesor i edukimit.

  Nuk janë llojet dhe diplomat e mëposhtme


  Në praktikën klinike janë klasifikuar në tri lloje kryesore:

 • Variabël (boshtor), në të cilën kaviteti i gjoksit zhvendosur jo vetëm e stomakut, por pjesa e tij kardiak;

 • paraэzofahenalnaya ku zhvendosja e ekspozuar vetëm një pjesë të stomakut;

 • të përziera, ku ka shenja të rrëshqitje dhe llojeve paraэzyfahenalnoho. • Axial hernie janë të ndarë gjithashtu në përputhje me prolabyrovanyya Madhësia në gradë:

 • 1 fazë, kur segment abdominal i ezofagut është mbi diafragmë, kardio - në nivelin e diafragmë dhe stomak - nën diafragmë;

 • 2 shkallë kur kardio është mbi diafragmë dhe aperture diafragmë mund të shihet në folds e mukozës gastrike;

 • 3 shkallë kur zgjatet në zgavrën kraharorit të stomakut.


 • Në pacientët me hernie hiatal, shpesh është e ndryshueshme (boshtor) i këtij lloji 1 ose 2 gradë e saj.

  Diagnostifikimi


  Pothuajse një e treta e pacientëve nuk janë edhe të vetëdijshëm sëmundjes së tij. Kjo është për shkak të asimptomatike saj. Së jashtmi hernie nuk shfaqet, dhe të paaftë për të diagnostikuar vetëm endoskopike tyre shans ose shqyrtimin radiologjike. Pra, shpesh në kohë për të filluar trajtim nuk është i mundur.
  Ezofag dhe struktura e saj muskuloz mund të shqyrtohet duke përdorur esophagoscope. Përjashtojnë praninë yyazytsirnist e kancerit apo tumoreve të tjera mund të marrë një mostër e indeve për studimin e ezofagut. Shumë efektive rreze-X me agjentin kontrast që zbulon zgjatje formuar në pjesën e poshtme të ezofagut.

  Manifestimet klinike


  Manifestimet klasike e axial hernie hiatal 1 dhe 2 gradë mund të quhet dhimbjen e shkallë të intensitetit të ndryshme dhe ndryshon karakterin nga djegia për të ulur manifestimet. Ndjesi të dhimbshme mund të rrezatojë në zonën e zemrës , shpesh perceptohet nga pacientët si simptomat e dështimit të zemrës. Ka edhe raste kur dhimbja vërejtur në zonën mezhdulopatochnoy.
  Në këtë patologji mund të specifikojë simptomat e mëposhtme:

 • ajrit ose regurgitation e përmbajtjes stomak;

 • urth pasi të hahet apo ushtrime fizike;

 • vështirësi në gëlltitjes ushqim;

 • dhimbje në zgavrën e kraharorit.


 • Në lindura patologji - ezofag shkurtra - vërejtur simptoma të ngjashme me simptomat e hernias ose axial shkurtimin e ezofagut fituar karakter. Konkludojmë se patologji kongjenitale mund të bazohet vetëm në një histori të fëmijërisë ose gjatë operacionit, dhe gjatë hulumtimeve patanatomycheskoho.

  Aktivitetet terapeutike


  Me këtë diagnozë trajtim të mundshme konservative dhe kirurgjikale. Sa për trajtim konservativ, objektivi i tij kryesor nuk është eliminimi i hernie dhe për të parandaluar të tilla si sëmundje zbaticë gastroesophageal dhe të reduktuar simptomat e zbaticë ezofag.

  Për këtë qëllim, pacientët janë të këshilluar dietë me të shpeshta, ushqim të pjesshëm . Kjo nuk duhet të hani ushqime të tilla si çokollatë, yndyrna shtazore, kafe, pije e butë, produkte furre dhe bukë të freskët. Pacientët me trajtimin konservativ është e rekomanduar për të mos marrë një pozicion horizontal për 3 orë pas një vakt.
  Jeta duhet të jetë zakone si e saktë të këqija duhet nëse është e mundur të eliminuar plotësisht, veçanërisht pirja e duhanit. Është gjithashtu e rëndësishme për të shmangur ndonjë situatat në të cilat nuk mund të jenë në rritje presion vnutrybryushynnoho.

  Që nga agjentët farmakologjike emëruar antacids, frenuesit pompë e protoneve, prokinetic etj pakorrigjueshme lëvizshmëri stomakut dhe veprimtarinë e saj sekretore.
  Trajtimi kirurgjik për hernie hiatal justifikuar në rezultate të pakënaqshme e trajtimit konservativ, dhe kur kërcënimi i komplikimeve të ndryshme .

  Cilat janë ndërlikimet e vërejtura


  Komplikimet më të rrezikshme që mund të shkaktojnë sëmundjen janë si më poshtë:

 • gjakderdhje esophageal;

 • Ulçera peptike;

 • ezofag zbaticë;

 • ngushtim peptike i ezofagut;

 • humbja e mukozës ezofag stomakut;

 • ngulfatja e hernie;

 • vrimë e ezofagut.


 • Pas trajtimit kirurgjik mund të zhvillojë mehaэzofahusa, zgjerim të stomakut, pyschevodnыh gastrointestinale zbaticë dhe hernie përsëritura. Ka edhe raste të komplikimeve të pneumonisë aspirimi, e cila është trajtuar me administrimin parenteral të antibiotikëve.