Si te zgjidhni chondroprotectors pacientëve me Arthrosis


Qëllimi kryesor i trajtimit osteoarthritis - ndryshimet kronike degjenerative e sipërfaqeve kyçeve - restaurimi i kërc prekur. Për këtë ekzistojnë edhe tretmane të ndryshme, njëra prej të cilave - pritjen chondroprotectors (hondroreheneratorov) - droga që ushqejnë dhe rigjenerimin e kërc kyçeve. Debati në lidhje me efektivitetin e tyre nuk largohem për një kohë të gjatë - shumë pacientë thonë se ata nuk kanë një efekt të trajtimit me këto barna, ndërsa të tjerët thonë se ata ishin të privuar nga të sëmundjes së tyre të rëndë. Megjithatë, jo të gjithë e di: se chondroprotectors pacientët me Arthrosis siguruar një veprim të duhur - duhet të marrë ato në pajtim të plotë me rekomandimet e mjekut dhe kurse të gjata.


Çdo medikamente janë të efektshme vetëm me përdorimin e duhur

Si mund hondroprotektrы?


Këto barna kryesisht ndikojnë në zhvillimin dhe përparimin e osteoarthritis duke ndërhyrë me kërc degjenerim. Veprimi i tyre nuk është selektive - chondroprotectors treguar në mënyrë të barabartë në çdo sëmundje vendndodhjen e nyjeve (shpinë, gjymtyrë, nyje të vogla të duarve dhe të këmbëve, etj)
Shumë medikamente të këtij grupi janë biologjike, të cilat janë bërë me produktet shtazore (kryesisht - me disa lloje salmon e peshkut dhe jovertebrore detare) dhe nganjëherë bimore (avokado, disa fasule). Ajo është e përbërë nga përbërësit e mëposhtëm aktive:

Chondroitin - një substancë që normalizes metabolizmin kërc, stimulon prodhimin e qelizave chondrocytes (kërc), rrit prodhimin e kolagjenit (një proteinë të veçantë i jep elasticitet kërc dhe fleksibilitetin) dhe acid Hyaluronic. Acid Hyaluronic gjithashtu stimulon formimin e kolagjenit dhe parandalon shkatërrimin e tij. Përveç kësaj, chondroitin ka theksuar anti-inflamator pronave, pengon zhvillimin e një enzimë që shkatërron substancë kërc dhe komponentëve të tij. Dhe gjithashtu stimulon prodhimin e lëngjeve synovial - të naftës dhe të mesme kulturës kyçeve kërc.

Glucosamine - një substancë që ndihmon në prodhimin e chondroitin kërc natyror, ul inflamimin, çaktivizon enzimat që shkatërrojnë kolagjenit dhe Hyaluronic Acid dhe parandalon formimin e radikaleve të lira - komponimet reaktive që mund të dëmtojë membranave qelizore.
Formulime të ndryshme të këtyre dy komponentëve mund të kombinohet ose të jetë i pranishëm veç e veç. Kjo është për shkak se numri i studiuesve arriti në përfundimin se glucosamine chondroitin janë substancat dhe kundërshtarët - që është reciprokisht dobësojnë veprimin e njëri-tjetrit. Në mënyrë që të mbajë këtë artikull mjekët rekomandojnë pacientët e tyre tërësisht mono-drogë që përmban vetëm një prej këtyre substancave. Megjithatë, performanca klinikisht mirë chondroprotectors një komponent krahasuar me kompleksin nuk është provuar.

Chondroitin pengon zhvillimin e një enzimë që shkatërron nyje

Zgjedhja e drogës në pacientët me Arthrosis


Sot në raftet e farmacive që ju mund të gjeni jo një, jo dy, por rreth një duzinë emra të ndryshëm këtyre barnave, sipas përshkrimeve të përbërjes të ngjashme dhe dozen. A nuk merrni humbur në të gjithë këtë diversitet do të ndihmojë informacion fillestar në lidhje me sëmundjen e tyre dhe këshillat e mjekut. Se mjeku do të ju përshkruajë medikamente të përsosur.
Do të thotë prodhues të ndryshëm mund të ndryshojë përqindjen e përbërësve aktivë, një burim i lëndëve të para, shkallën e pastrimit dhe prania e aditivëve të ndryshme. Droga më të shtrenjta dhe të mirë-themeluar kalon zakonisht hulumtimet klinike, nuk ka informata të mjaftueshme në lidhje me efektivitetin e tyre të besueshme. Përveç shkallën e tyre të largimit të papastërtive është afër në maksimum. Kjo do të thotë se efektet anësore dhe reagimet alergjike janë më të rralla.

Chondroprotectors zakonisht tolerohet mirë nga pacientët, efektet anësore të ndodhë shumë rrallë. Kjo mund të jetë çrregullimet kryesisht kalimtare gastrointestinale, diarre, vjellje ose të vjella herë apo reaksion alergjik. Shumica nga këto efekte nuk janë të provokojnë të njëjtën përbërësit aktiv dhe papastërtitë dhe aditivëve që janë ndonjëherë të pranishme në ilaçe në sasi të ndryshme. Përbërësit aktiv të njëjta - glucosamine dhe chondroitin - janë komponenteve natyrore pronat të ngjashme të trupit të njeriut, në mënyrë që ata janë pothuajse të sigurta.

Chondroprotectors Klasifikimi


Ka disa klasifikime të ndryshme të cilat integrohen chondroprotectors një nga shenjat. Një e kemi përmendur tashmë - përmbajtja e substancave aktive.
Një tjetër klasifikimi i një grupi të barnave brezit (bazuar në futjen e lashtë në praktikën mjekësore).
Brezi i parë, i futur në qarkullim, mbi të gjitha, përfshijnë ilaçe të tilla si Alflutop ose Rumalon.
Produktet komplekse polysaccharide, të cilat përfshijnë të dy përbërësit aktiv - - e dyta glucosamine dhe chondroitin.
Dhe e treta, droga të reja gjeneruese përfshijnë Ynoltra, Artrolon, Arthro-Hialual dhe të tjerët. Ata kanë një shkallë të lartë të pastrimit dhe raporti optimal i komponentëve në formën më aktive.

Ka klasifikimi më të detajuar të përbashkët nga të gjithë agjentët në grupe në bazë të përbërjes së tyre.
Grupi i parë përfshin produkte të bazuar në sulfate chondroitin, sulfate chondroitin direkt (emrin tregtar), Structum, Hondroksyd, Hondrolon, Mukosat, Honsuryd dhe të tjerët.
E dyta - Substancat me origjinë shtazore të marra kryesisht nga kërc peshkut: Alflutop dhe Rumalon.
E treta - Fondet mukopolysaharydnыe. Për shembull, Arteparon.
Një i katërt - Fondet e bazuar në glucosamine pastër: Don Artron-përkul, Эlbona.

Nga i pesti - një kompleks të drogës, duke përfshirë të dy përbërësit aktiv plus shtesa. Përfaqësuesit e grupeve: Teraflex, Formula Arthro, komplekse Artron, KONDROnova, Artrodar (me komponente anti-inflamator).

Indikacionet dhe Anëshkrim


Chondroprotectors zakonisht përshkruara për trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve të mëposhtme:
arthrosis e çdo vend në fazat e ndryshme të kursit, duke përfshirë sëmundjet e shtyllës kurrizore (dhimbje të ulët mbrapa) dhe patologjive të tjera që përfshijnë degjenerim të kërc;
artriti kronik, komplikuar nga lezioni degjenerative të kyçeve kërcit;

dhe për të parandaluar zhvillimin e osteoarthritis, pas lëndimeve dhe operacioneve në nyje.
Kundërindikimet për mos marrjen në mënyrë të konsiderueshme. Kjo zakonisht:
mosha 12 vjet;
shtatzënisë dhe laktacionit;
origjinalitet (në këtë rast analog zgjedhur apo në një tjetër të drogës);
gastro-intestinale të rënda traktit (në këtë rast përjashtohet formë gëlltitje në formë të pilulës);
fazat e avancuara të osteoarthritis (ankylosis përbashkët) - Pavarësisht pamundësisë për të marrë efektin e chondroprotectors.
Kur shtatzënia është e kundërindikuar sasi të madhe të drogës

Si mund ta marr?


Siç është përmendur tashmë, të emërojë numër i tillë i barnave mund të jetë me përvojë vetëm specialist mjekësor. Dhe kjo për disa arsye:
Chondroprotectors në dispozicion në forma të ndryshme të dozimit - injectable zgjidhje, tableta, kapsula, ointments, xhel dhe krem. Për të identifikuar saktë pacientin e duhur dhe formën doza droga duhet të kenë informacion të mjaftueshëm në lidhje me gjendjen e trupit, lloji dhe faza e sëmundjes, contraindications dhe disa faktorë të tjerë për të kuptuar cilat mund vetëm specialist në bazë të shqyrtimit të një pacienti të veçantë.

A janë këto ilaçe zakonisht nuk janë të lirë dhe kërkojnë një kurs të gjatë të pritjes. Ndonjëherë në kombinim me agjentët e tjerë. Një pacient i cili ka emëruar një kurë më vete, të paktën jo të marrë efektin e dëshiruar e trajtimit të tillë. Dhe në rastin më të keq edhe të fitojnë një ndërlikim.
Preparatet që përmbajnë grimcat e kafshëve biologjike origjinës (zakonisht) ose bimore (rrallë) komponentët. Dhe secili prej tyre në person të veçantë mund të zhvillohet një reaksion alergjik. Prandaj, në qoftë se ju nuk jeni të sigurt se çfarë ilaç nuk do të ketë efekte anësore - ju nuk duhet të marrë atë pa këshillën e mjekut. Përndryshe, në vend të trajtimit të një sëmundje, do të trajtojnë edhe më shumë.

Chondroprotectors kursi i trajtimit zakonisht përfshin disa forma vijues përcaktim dozimit. Në fazën akute të sëmundjes injektuar dhëna të përdorura, shpesh në kombinim me substanca te tjera -. Hormonet, antibiotikët, vitamina dhe kështu për D. Trajtimi mund te administrohet direkt ne kavitetin e përbashkët ose intramuskulare. Kohëzgjatja e procedurave të tilla, të vendosur përsëri nga mjeku juaj.
Në një zbutur dhimbjet akute dhe faljen fillestare shpesh përshkruajnë format me gojë - tableta dhe kapsula.

Për trajtim i ditës mund të aplikohet ointments, krem ​​dhe gels që janë aplikuar në zonën e prekur të përbashkët. Megjithatë, si një terapi e vetme agjent një formë e ilaçeve osteoarthritis nuk është përdorur si input përmes lëkurës nuk prodhon efekte të mira në kërc kyçeve, por vetëm pak redukton manifestimet inflamator - dhimbje, ënjtje dhe më shumë.
Disa njerëz, të dy pacientët dhe mjekët e konsiderojnë të nevojshme për të marrë chondroprotectors si një masë parandaluese kur artrit nuk është diagnostikuar, por ka një kërcënim të drejtpërdrejtë për zhvillimin e saj - për shembull, në njerëzit e dhjamosur. Në këtë rast, veprimi mund të sigurojë të dobishme Dietary Supplements chondroitin dhe përmbajtje nga kërc e kafshëve. Ata nuk i përkasin një grupi të barnave dhe mund të rekomandohet pothuajse të gjithë me përjashtim ata që vuajnë nga intolerancë ndaj tyre. Megjithatë, pasi që këto barna të ndihmojë në parandalimin arthrosis është e vështirë për të thënë - informacion mbi rezultatet e zbatimit të tyre në vend kontradiktore.


Rekomandimet pacientë duke marrë chondroprotectors


Para së gjithash është e rëndësishme për të marrë masa për të eliminuar shkaqet e osteoarthritis. Kështu, në qoftë se sëmundja është i shoqëruar me mbipeshë - ajo duhet të reduktohet. Përndryshe efekti i barnave që të rivendosë nyjeve kompensuar vazhdon, shkaktojnë sëmundje.
Është e nevojshme për të këmbimit joints prekur. Çfarë keni filluar trajtim - nuk do të thotë se nyjeve tuaja janë të gatshëm të mbajnë rritjen e ngarkesës. Por është po aq e rëndësishme për të shmangur të vërtetë dhe të plotë - për shërimin nyje duhet të punojnë.

Është e këshillueshme për të shmangur hipotermi dhe sëmundje akute infektive.
Nëse qëllimi juaj droga të tjera, ndërsa duke marrë chondroprotectors duhet të informoni mjekun tuaj, i cili ju sposterihayetesya. Ju mund të kenë nevojë për të korrigjuar kursin.
Dhe më e rëndësishmja, është e rëndësishme të mbani mend duke filluar chondroprotectors trajtim - nuk presin rezultate të menjëhershme. Drogës saktë në forma pak më të avancuara të Arthrosis në shumicën e rasteve ka një efekt pozitiv. Megjithatë, ajo ka ardhur për të marrë kohë dhe zbatimin e rreptë të të gjitha rekomandimeve të mjekut tuaj.