Si për të kuruar përtypje në joints gju


Crunching në asnjë prej nyjeve është një dukuri e zakonshme dhe në dukje të pakuptimtë.
Në fakt, një kriza është një parakusht për zhvillimin e sëmundjeve të ndryshme, të tilla si osteoarthritis ose artrit i përbashkët gju, kështu që nuk do të injorojë atë.

Pse mund ta përtyp gju të përbashkët
Arsyet janë kriza e shumta dhe të ndryshme, zgjidhni kryesor i tyre:

 • pasiviteti fizik

 • sëmundje të mëlçisë

 • sëmundje fshikëz e tëmthit

 • sëmundje të veshkave zakonisht është dështimi i veshkave

 • plagosje

 • Biomechanics abuzimi


 • Kriza e përbashkët përfundimisht mund të çojë në zhvillimin e inflamacionit.

  Simptomat negative në rast të krizës së përbashkët  Në mënyrë tipike, gju fillon të kërcitje gjatë squats ose pjerrësi. Nëse ju keni vënë re një fenomen - kushtoj vëmendje tuaj në gjendjen e lëkurës në zonën e përbashkët gju. Nëse lëkura është e thatë dhe i përafërt - një shenjë shqetësuese. Është e sigurt të them se trupi juaj është një mungesë akute të pasura me vitamina. Përveç kësaj, depozitat e larta yyazytsirnist kripë.

  Ndonjëherë gju fryrë është vazhdimisht pasdite vonë në rast se ngarkesa mbi ta gjatë ditës. Kjo do të thotë se muskujt tuaj janë dobësuar, dhe kërc përbashkët gradualisht bëhet më e hollë dhe humbet elasticitetin e tij.
  Simptomet e gabimet e përbashkëta mund të zbulohet edhe në rastin e dhimbjeve akute të papritur gjatë ngjitjes ose zbritjes së shkallëve.

  Trajtimi Kriza gju ilaçeve tradicionale


  Së pari, të përfshijë në orarin e saj vizita të rregullta në sauna dhe klasa yoga. Avull e thatë dhe e nxehtë në saunë do të përfitojnë gju tuaj, dhe yoga jo vetëm kurë të përbashkët të sëmurë, por edhe një efekt i dobishëm për shëndetin e përgjithshëm.

  Mjekësisë tradicionale mund të ofrojnë një shumëllojshmëri të trajtimeve për të trajtuar simptomat dhe efektet përtyp në gju të përbashkët. Më poshtë janë disa nga këto procedura.

  Trajtim duke përdorur krunde gruri dhe qumësht • Merrni një sasi të vogël të krunde gruri

 • derdh një sasi të vogël të qumështit në mënyrë që krunde mund të thithin të gjithë qumështin e, ndërsa një masë të trashë

 • Masë që rezulton është vënë në një problem të përbashkët

 • atëherë të mbuluar pjesën e sipërme të letër pergamenë ose të veçantë për të compress, pastaj të përfundojë deri të ngrohtë shall vend compress ose shami

 • përzierje duhet të lihet në gju për një orë

 • në fund të mandatit të larë shumë krunde dhe qumësht me ujë të ngrohtë dhe gju diskreditimi krem ​​yndyrë


 • Compress terapeutik me vaj vegjetal dhe lëng • Merrni pesë lugë vaj vegjetal

 • shtoni lugë gjelle lëng portokalli ose limoni

 • përzierje përbërësit

 • në masë rezulton dip tërhequr disa herë fashë

 • kur ai të ngopura përzierje, vendin e saj në një problem në gju

 • lënë këtë orë compress

 • Një orë më vonë, hiqni fashë dhe të mbyllë një natës shall të ngrohtë të përbashkët


 • Banjot terapeutike


  Dush terapeutik në rast të problemeve me gju të përbashkët nuk është e ndryshme nga larjen e zakonshme. Vetëm zhyten në ujë të ngrohtë dhe povalyaytes 15-20 minuta. Pas kësaj procedure kujdes fshij gju përbashkët dhe pastaj fshij atë në krem ​​ushqyes.

  Gadgets Mjekësore • Merrni një litër ujë

 • ajo shpërndajë një lugë gjelle sode buke

 • në zgjidhje rezulton leckë të lagur, dhe pastaj të vendosni atë në gjurin e tij dhe të lënë për 15-20 minuta

 • atëherë hiqni pecetë dhe gju lyej krem ​​yndyrë, mundësisht me vitaminë A

 • krem mund të zëvendësohet nga ndonjë vajra vegjetale të ngrohtë

 • një kompresë të duhet të bëhet çdo ditë për shtatë ditë me radhë në kohën e gjumit


 • Terapeutik për gju crunchy


  Terapeutik kërkon stërvitje të rregullt. Prandaj është ditë e rëndësishme për t'i dhënë kohën e saj.


  Ushtrimi 1.


  Në mëngjes, menjëherë pas zgjohen, jo duke marrë nga shtrati, të marrë stërvitje "gërshërë" dhe "biçikletë". Ajo do të jetë e mjaftueshme për të bërë vetëm 8-10 Makhov.  Ushtrimi 2.


  Gjithashtu, duke marrë nga shtrati, bëj një këmbë në gju dhe shtypni atë në gjoks, pastaj ngre këmbën. Përsëriteni 5 herë, pastaj të ndryshojë në këmbën tjetër.


  Ushtrimi 3.


  Uluni në një karrige, duart mbi gjunjë dhe të ulët nyje të shpejtë tuaj gjunjë shkundur për 20 sekonda.


  Ushtrimi 4.


  Ushtrimi i ardhshëm përsëri me një karrige. Duart ligët në buzë të karrige e tij, pastaj butësisht prapa dhe të heqë otklonytes këmbët mbi dysheme, pastaj ngre gjunjët e tyre dhe të bëjnë ushtrimin "biçikletë". Mjaftueshme për të bërë 8-10 Makhov.  Ushtrimi 5.


  Të mbajë karrige, të bëjë 10 ulem-ups, ndërsa për 1-2 sekonda zamyrayte një pozicion ulur.


  Ushtrimi 6.


  Ende pengojnë, bëjnë mocionet rrethore për 6 gjunjë në drejtim të drejtë dhe të majtë. Gjatë këtij ushtrimi, gjunjët duhet të jetë pak prirje dhe të mbyllura.