Si për të forcuar sistemin nervor


Ritmi i jetës në të cilën njeriu modern jeton, ai jep stres të vazhdueshëm. Stresi i vazhdueshëm nga ana tjetër të çojë në çrregullime të ndryshme të sistemit nervor. Ndoshta keni dëgjuar shprehjen se të gjitha sëmundjet e nervave. Prandaj konkluzioni është se sistemi nervor duhet të mbrohen si të nderit, në rininë e tij.
Është e pamundur për të krejtësisht të mbrojtur veten nga emocionet negative. Të gjithë njerëzit që jetojnë në konflikt, i mërzitur, i shqetësuar, janë duke kaluar. Dhe kalit tonë varet nga temperamenti tonë, e cila është inkorporuar në ne në nivelin gjenetik. Si mund të ju shmangur kalimin periodik të qaj!


Por ju prapë mund të bëni disa masa për të forcuar dhe trajtimin e sistemit nervor.

UshqimNë favor të sistemit nervor do të jenë ushqime të thjeshta, të tilla si drithëra, bishtajore apo ushqim deti. Kjo make larmi sa më shumë në dietën tuaj të përditshme për të marrë produktet më të ndryshme vitaminiv.Taki si luleshtrydhe, banane, çokollatë të lehtësojë zhvillimin e hormoneve në kënaqësi trupin tuaj dhe në këtë mënyrë të përmirësojë gjendjen shpirtërore.

Jetese e duhurPara së gjithash, nuk do të merrni varur deri në një gjë. Për shembull, në punë, në qoftë se ajo ju sjell emocionet negative. Ndoshta ju do të gjeni një bandë e aktiviteteve interesante dhe priza, nëse mendoni rreth saj. Sa më shumë këto seanca ju do të keni, aq më pak ju do të shqetësojnë dështim. Pas të gjitha, ju gjithmonë do të jetë në gjendje për të shpëtuar diçka dhe të ketë sukses në një klasë tjetër.

Të jetë i sigurt për të lënë pak kohë për veten tuaj. Pak kohë për t'u çlodhur dhe të vetëm të bëjë një hapësirë ​​të vogël të marrë frymë në mes të pafund "duhet-duhet-nuk nuk duhet."
Mos harroni, lëvizje - kjo është jeta. Zakonshme lumtur shëtitje në mbrëmje mund të ndihmojë lehtësimin e tensionit. Dhe më të mirë për të bërë në çdo sport për një kohë të gjatë, atëherë ju harrojmë për atë stresin.
Një zgjidhje e shkëlqyer për stresin e përditshme janë kafshët shtëpiake. Sistemi nervor është shumë i dua macet bukur, qentë, lepujt, hamsters, dhe parrots.

Shpenzojnë më shumë kohë në ajër të pastër dhe mjaft gjumë. Festat kanë nevojë jo vetëm për sistemin nervor. Përveç kësaj, në një shtet ku ju nuk vysypayetesya, të bëheni më nervoz dhe rrezik marrjen avari nervor.
Hidhe larg TV tuaj. Ose të paktën të shohim vetëm atë që ju me të vërtetë interesante. TV sjell poshtë mbi ne një sasi të madhe të informacionit padobishme, i cili është një burim i zhurmës dhe rrezatimit, dhe çdo gjë që ndikon në sistemin nervor.

Mënyra popullore për të forcuar sistemin nervorLarje


Banje me barëra të ndryshme - një mënyrë e madhe për t'u çlodhur dhe për të forcuar sistemin nervor. Për të përgatitur banjo supë, të marrë, për shembull, 100 gram kamomil dhe derdh gjysmë litër ujë të vluar, pastaj tendosje dhe derdh në një banjë të mbushur me ujë. Në vend të kësaj kamomil mund të marrë:

 • livando

 • dru sandali

 • Luleradhiqe

 • seri

 • celandine

 • horsetail

 • rigon

 • thupër

 • currants zi

 • hithër

 • bredh apo pishe hala

 • karamele mente

 • motherwort

 • Officinalis Calendula

 • Mayflower


 • Përveç kësaj, atmosfera relaksuese do t'ju ndihmojë të krijojë qirinj, muzikë të preferuar, shkopinj temjan.
  Këto banja, ndër të tjera, kanë një efekt të mirë në lëkurën dhe flokët. Është e rekomanduar për të proroblyannyam një procedurë qetësues larë me sapun dhe një shtupë, dhe pas marrjes së një dush me herbs nuk pije.

  TEAS qetësues


  Çaj aromatik me barëra të ndryshme dhe efekt i dobishëm për sistemin nervor. Për shembull, një përzierje Wort pak, sanëz, rigon e Shën Gjonit. Për të përgatitur një kriklla çaj ju do të duhet një lugë çaji të kësaj përzierje. Krijoj atë si çaj të zakonshëm, dhe të gëzojnë shije unike e bimëve. Kjo pije do të ju ndihmojë për të qetësuar, të pushojnë. Përveç kësaj, pas qetësimin çaj fjetur vetëm gjobë!

  Tarifë mjekësore për sistemin nervor


  Mbledhja është bërë nga bimeve të tilla si karamele mente, rrënjë sanëz, tërfili ëmbël, murriz dhe rigon. Marrë vetëm 101.520 25 dhe 30 gram respektivisht. Të gjitha përzierje tërësisht dhe derdh ujë të valë. Kjo tarifë duhet të pini një gjysmë gotë para çdo vakt. Kjo do të përmirësojë gjumin tuaj dhe të kontribuojë në forcimin e sistemit nervor.

  Trajtimi motherwort


  Motherwort ka një veti të vërtetë magjike. Ajo është në gjendje për të ulur normën e zemrës, presionin e ulët të gjakut. Përveç kësaj, ai është një qetësues shumë i mirë si sanëz është i njohur për të gjithë, ndihmon me pagjumësi.

  Me Leonurus bërë ilaç. Për ta bërë atë vetë, të marrë 15 gram barishte Motherwort dhe derdh një gotë me ujë të valë. Atëherë të mbuluar me diçka një enë e supë dhe të lënë orë e tretë. Ky medikament duhet të pini një lugë gjelle tre në pesë herë në ditë.