Si për të trajtuar nevralgji ndër brinjëve


Në fakt, sëmundja është hequr në fytyrë nervore në hapësirën ndër brinjëve, sepse ajo është e gabuar shpesh për shkeljen e aktivitetit kardiovaskular. Në artikullin e sotëm do të diskutojnë se si të kuruar ndër brinjëve nevralgji dhe të lehtësojë simptomat e saj.

Si për të marrë dhimbjen e ndër brinjëve nevralgji?Dhimbja shoqëruar nga një ndjesi djegie, ndjesi shpimi gjilpërash dhe mpirje në vendin e pinching rrënjët nervore. Ajo është rritur me një frymëmarrje të thellë ose vыdohah, një ndryshim i papritur në pozicionin e trupit. Përveç kësaj, ka dhimbje me rajonin ndjenjë bregdetar, duke pasur parasysh bel, gjoks, mbrapa, nën teh shpatullën.

Nëse ju hiqni ndër brinjëve nevralgji dhimbja është vaj i mirë ndihmon me analgesics dhe painkillers nonsteroidal gëlltitje të drogës. Kështu, të përshkruara nga jashtë Voltaren, Fynalhon, ketonal, Fastum Diclofenac Gel. Këto mjete të ndihmojë në lehtësimin e spazma e muskujve, eliminimin e inflamacion në indet e buta dhe të reduktuar dhimbjen. Përveç kësaj, këto krema të përmirësuar qarkullimin e gjakut dhe rigjenerimin. Për përdorim duke përdorur droga të brendshme të tilla si Ibuprofen, Naproksan, Celebrex, ketoprofen, Sedalhyn, Pentalhin, Baralhetas. Këto medikamente të ndihmojë për të shpejt të të hequr qafe dhimbje dhe të reduktuar ethe, të ketë një të theksuara anti-inflamator pronave.

Ilaçet ndër brinjëve nevralgji


Pas heqjes simptomat e para të dhimbshme nevojë për të ulur tensionin e muskujve për të reduktuar presionin mbi nervore është jammed. Për këtë qëllim emëruar relaxants muskujve: clonazepam, Mydocalm, Tizanidine. Këto barna efektive të eliminuar spazma në muskuj, pushojnë ato.
Next për të rivendosur lëvizjen e shpinë për të ndihmuar të bërë chondroprotectors. Mjetet më efektive aktualisht konsiderohet Hondroksyd. Ky medikament rikthen kërc, duke kontribuar në rritjen e saj dhe të plotësoj joints.

Si për të trajtuar nevralgji ndër brinjëve përdorur fizioterapi?


Çdo trajtim mjekësor i kësaj sëmundjeje është kryer në lidhje me procedurat fizioterapi, duke përfshirë:

 • masazh;

 • ushtrime të veçanta;

 • akupunkturë;

 • Terapia lazer;

 • ngrohja ultravjollcë;

 • magnet;

 • terapi me ultratinguj, etj


 • Masazh në nevralgji ndër brinjëve në çdo rast nuk mund të besohet amator. Është e nevojshme për të gjetur një profesionist me teknikat masazh aftësitë chiropractic, mundësisht me arsim mjekësor. Specialist para një seancë duhet të shqyrtojë me kujdes imazhet, dhe pastaj gradualisht mbi 6-8 trajtime për të rivendosur lëvizjen e shpinë dhe relaksoheni muskujt tuaj.

  Ushtrimet në ndër brinjëve nevralgji
  Ushtrimi terapeutik përparësi në trajtimin e kësaj sëmundje. Një grup i ushtrimeve është zgjedhur në mënyrë individuale në varësi nga shkalla e simptomave, ashpërsia e sëmundjes dhe gjendjen e përgjithshme e pacientit. Ngarkesa është ndërtuar gradualisht, theksi vihet në shtrihen në shpinë dhe për të forcuar muskujt e mbrapa dhe abs.
  Folk ndër brinjëve trajtim nevralgji
  Ndër recetat e mjekësisë alternative janë më të popullarizuara:

 • gëlltitje e infusions e kamomil dhe karamele mente. Ato ndihmojnë lehtësimin e dhimbjeve, ka efekt anti-inflamator;

 • fërkim hapësirën ndër brinjëve zonë në fushën e lokalizimin e lë barbarozë dhimbje, tretësirë ​​alkoolit sanëz. Gjithashtu ndihmon në uljen e dhimbjeve fërkim lëng të freskët rrepkë zi ose rrikë.