Si për të trajtuar tailbone thyer


Get therje shumë e thjeshtë - të drejtën e dytë. Por të merren me pasoja të mëtejshme shumë më e komplikuar. Masakër është rezultat i një rënie ose goditje një objekt të topitur. Strokes ndryshme më shpesh fëmijët marrin. Ata zakonisht të çojë një mënyrë jetese shumë aktive, shpesh bien dhe përplasem. Por shumë më të rriturit më pak aktiv nuk kalojnë grevat e problemit. Sidomos kjo është e rëndësishme në dimër, kur ajo është vetëm një çuditem pak nuk njoftim akullin nën dëborë - dhe tani hodh në terren.
Shumica goditje lëkurës të prirur dhe të indit nënlëkuror. Por ka pasoja më serioze të bie dhe greva - bruised mavijosur e eshtrave të organeve të brendshme, këtu përfshihen coccyx therje.


Në tailbone fakt shumë e ndjeshme, edhe pse kjo nuk është zakonisht sjell një problem. Saj shumë e lehtë për të dëmtuar nëse ka rënë, dhe madje edhe një efekte të vogla mekanike mund të shqetësojnë pajisjen e saj.
Përveç kësaj, pas një rënie ose goditje sa më shpejt të jetë e mundur është thelbësore për të kuptuar apo jo thyer tailbone. Nëse është e thyer, por nuk e goditi, pra, respektivisht, simptomat, efektet dhe trajtimi do të jetë ndryshe.
Nëse ju ende ndarë tailbone, atëherë shkoni simptomat e mëposhtme: dhimbje gjatë jashtëqitjes, bruises në vend ushyblennom.

Simptomat përpjekje coccyxNëse ju therje, pastaj, sigurisht, ajo është kryesisht manifestohet si dhimbje. Zakonisht dhimbja është shumë e fortë. Ata mund të zbehet në kohë, por pastaj kthehet. Gjithashtu e mundur që dhimbja shfaqet vetëm disa kohë pas një rënie ose goditje.
Të tjera karakteristika tailbone blanë:

 • pika e shtohet ndikimit dhe shtohet

 • duket blanë

 • Duket pëlhura ashpër

 • Lëvizja shkakton dhimbje

 • Viktima e vështirë për t'u ulur dhe të qëndrojë


 • Dhimbje coccyx të ndikimit mund të japin gjymtyrët më të ulët mund të ndodhin gjatë marrëdhënieve seksuale, ose kur ju prek coccyx.

  Bruised mjete popullore Trajtimi coccyx  Ndihma e parë për tailbone mbretje - një vend i mavijosur ftohtë. Jetë i sigurt për të shtuar në të një kompresë të ftohtë. Tjetra, të shmangur lëvizjet e papritur. Kur do të ulen - vë një diçka të butë. Shtrirë do të stomakut vetëm.
  Për të shpejtuar procesin e shërimit - përdorin një magnet të zakonshëm. Fusha magnetike e saj do të japë efekte të dobishme për therje. Çdo ditë nga uji në sipërfaqen e Downed clockwise magnet hapësirë. Është më mirë për të përsëritur procedurën dy ose tri herë në ditë, kohëzgjatja e çdo procedurat e tilla duhet të përbëjë 15-20 minuta.

  Trajtimi me patate të papërpunuara


  Patate e para me sukses ju ndihmojë të përballen me dhimbje. Ajo duhet të jetë i pastër, tërësisht larë dhe rubbed në rende gjobë. Masë që rezulton është vënë në palosur disa herë garzë dhe të bëjë një kompresë në mavijosur. Së shpejti ju do të ndjeni se të kalojë dhimbje.

  Vaj me grevë comfrey kundër coccyx


  Dan vaj të gjithë mund të bëjë veten në shtëpi. Për këtë ju do të duhet përbërësit e mëposhtme: gjethe comfrey, vaj vegjetal, vitaminë E zgjidhje dhe beeswax. Së pari, imët pres gjethet e comfrey dhe në masë rezulton hedh një lugë gjelle vaj perimesh. Kjo përzierje duhet të vihet në zjarr maksimal të ngadalshëm, të sjellë një çiban dhe pastaj kuzhinier për një tjetër 30 minuta. Pastaj tendosje dhe holluar zgjidhjen e saj farmaci të vitaminës E dhe beeswax filxhan të tretë. Atëherë të mbuluar me një kapak marrë ilaçe, të jetë i sigurt për të fort, dhe prisni derisa ajo fitilin poshtë. Dan vaj duhet të zbatohet në zonën rreth coccyx në mëngjes dhe para rroba krevat mbulon fashë të lartë dhe fiksimin.

  Trajtimi Geranium për therje


  Ju mund të përdorni barbarozë rregullt, duke bërë banja baltë, si dhe kompresa. Për trajtimin e përdorur gjethet e kësaj bime. Për të bërë supë për banjot, të marrë dy lugë gjethe grimcuar barbarozë dhe derdh një litër ujë. Pastaj të lëngshme në zjarr, prisni derisa të drogës fillon të vlim, dhe vlim për pesë minuta. Para se të përdorni mjet është e nevojshme që të thahet. Pasi geraniums supë ftohur në një temperaturë të rehatshme - ajo mund të bëjë me banjot. Nëse ju doni të compress, pastaj të marrë vetëm dy lugë e para të lë grimcuar e geraniums jo, një.

  Disa këshilla për therje luftimeve • Aplikoni për të lënduar pelini barishte vend. Më parë ajo duhet të jetë tërësisht bluaj për konsistencën e llapa.

 • Merrni fasha mjekësore lëng qepë.

 • Brenda tretësirë ​​të Arnica. Ky mjet prodhon një efekt analgjezik.

 • T'u përdorur për trajtimin e delli. Ju mund të aplikoni për të lënduar vend gjethet e kësaj bime, më parë edhe rozim'yavshy e tyre dhe mund të përdorni lëng e gjethe delli për fasha.