Si për të trajtuar osteokondroza qafës së mitrës


Përmbajtja e artikullit:
Shkaqet e sëmundjes
Tradicionale apo popull mjekësi?
Parandalim
Çfarë mund të ngatërrohet papritmas të gjitha planet? Fatkeqësitë natyrore dhe fatkeqësitë e tjera, ne me siguri nuk e marrin parasysh. Më shpesh na pengon nga dhimbjet që papritmas u shfaq ose muchayuschaya na e gjatë dhe e vështirë. Një prej sëmundjeve, nganjëherë shumë të pakëndshme dhe të papritura është osteokondroza. Tema e sotme do rozyazyka osteokondroza qafë, parandalimin dhe trajtimin e saj. Çfarë është osteokondroza qafës së mitrës - si për të trajtuar këtë sëmundje dhe ku ata vijnë nga? Le të konsiderojmë arsyet kryesore që çojnë në shfaqjen e sëmundjeve degjenerative disk, simptomat e saj dhe mënyrat për të ndaluar njerëzit nga kjo sëmundje.


Shkaqet e osteoarthritis


Ndryshimet quajtur osteokondroza ndodhin si rezultat i hahet çrregullime të kockave dhe kërc të shtyllës kurrizore. Pyetja "se si ta trajtoj qafën ulët mbrapa dhimbje" sot, pa ekzagjerim, është një nga më të ngutshme. Viti nga osteokondroza vit vartësit gjithnjë e më shumë njerëz në vazhdimësi marrë vendin e dytë, pas sëmundjeve virale dhe gripit. Sot sëmundja është quajtur me të drejtë "sëmundje përgjithmonë." Në thelb, osteokondroza prek njerëzit e moshës puna e të cilit nuk është e lidhur me lëvizjen e punës. Ndryshimet në kockave dhe kërc indeve që lidhen me osteokondroza vërehet gjithnjë e në njerëz relativisht të rinj mosha e të cilëve nuk i kalon 40 vjet.

Ndër shkaqet kryesore të ekspertëve disk degjenerative sëmundjeve quajtur lëndim fizik dhe qafën hipotermi dhe mbrapa. Tendosje të vazhdueshme e muskujt e shpinë qafës së mitrës, si aktivitet i tepruar me motor, e cila përfshin një numër të madh të të sëmurëve, lëvizjet e paorganizuar të krijojë edhe uyazyka favorshme për osteoarthritis e rruaza të qafës së mitrës dhe dëmit.
Një nga shkaqet më të zakonshme të osteoarthritis mund të quhet një mënyrë jetese i ulur. Përveç kësaj, rol të rëndësishëm ka luajtur nga dietë të gabuar. Është e rëndësishme të dini se çfarë osteokondroza qafës së mitrës shpinë është gjë tjetër veçse një proces patologjik me të cilin ndërprerë furnizim me secilin nga disqe të shtyllës kurrizore, e cila në mënyrë të pashmangshme çon në dëmtimin e tyre të ngadaltë. Në rrjedhën e sëmundjes disqe intervertebral humbasin formën e tyre dhe të kryejë më funksionet e saj themelore. Lost shpinë dhe aftësinë për t'i bërë ballë stërvitje. Pulp - brenda disk gradualisht ndërpreu dhe shkatërruar në copa që të ndërpreni lidhjet përreth tul dhe compressing mbaresa nervore, duke rezultuar duket hernie intervertebroreve. Kjo është një nga fazat e mëvonshme të osteoarthritis. Shërim në raste të avancuara rruazë qafës së mitrës - e pamundur.

Qafa Problemet shpesh lindin për shkak të pasivitetit

Tradicionale apo popull mjekësi?


Me personin e qafës së mitrës osteokondroza mund të përjetojnë dhimbje koke të vazhdueshme, dhimbje në qafë, duke kaluar një dorë. Mpirje në duar dhe qafë si një mysafir i shpeshtë në pacientët me osteokondroza. Shumë shpesh, dhimbje të ulët mbrapa është awakenings shkaku natë për shkak të qëndrimit të gjatë në një pozicion të caktuar, ka dhimbje në qafë dhe mbrapa. Një nga simptomat më të zakonshme të sëmundjeve të qafës së mitrës degjenerative disk mund të jetë periudhave të shkurtra të papritura të dobësisë, humbja e vetëdijes, zhurma në kokën time, dhe humbja e koordinimit. Ata shfaqen si rezultat i trurit kequshqyerja. Natyrisht, prania e këtyre simptomave duhet të jenë veçanërisht të kujdesshëm - nëse është e mundur, për të shmangur lëvizjet e papritur, nuk heqin objekte të rënda.

Masa të ngjashme janë të njohura për njerëzit që vuajnë nga dhimbje të nervit shiatik kronike. Në vend që të bëj, për të hequr diçka, ata ngadalë mbledhje. Dhe përveç kësaj, gjithmonë mbani shpinën ngrohtë, si hipotermi shpesh ndihmon sulmeve akute të sëmundjeve kronike.
Si për të trajtuar osteokondroza e qafës së mitrës ose të paktën për të zvogëluar pasojat e paraqitjes së saj në një minimum? Është e rëndësishme për të trajnuar veten për të lëvizur djathtas, sidomos shtrirë dhe në rritje nga shtrati. Të shkojnë në shtrat, ulur në buzë të krevatit, duke mbajtur kokën e tij dhe kthehet si banesë të jetë e mundur. Pas disa sekonda në këtë pozitë duhet butësisht dhe ngadalë shtrihen në anën tuaj dhe shtrihem për një kohë. Mundohuni të dëgjoni me trupin tuaj dhe të bëni atë që ju nuk më pëlqen shpinë tuaj. Nëse ju gënjeshtër mbi kurrizin tuaj, nëse është e mundur nuk e heq kokën e tij nga jastëk. Nëse keni nevojë të kthehet në anën e, të përpiqet të butë "mbështjellë" në anën e pasme të tempullit.

Në ditët e para pas një sulmi akut të osteoarthritis pacientit përputhje me mjekët të përshkruajnë pjesën tjetër të rreptë shtrat. Për të rregulluar shpinë në pozitë, shpesh duke përdorur corsets veçanta. Është e rëndësishme për të mbajtur shpinë në të ngrohtë duke përdorur një ngrohjes dhe vaj vëmendjen apo patch në kombinim me medikamente anti-inflamator për përdorim të jashtëm. Në rast se dhimbja e lidhur me ngjeshje mbaresa nervore, nuk mund të bëjë pa Anticonvulsants, mund të japë efekt analgjezik duke vepruar në sistemin nervor qendror.

Ju duhet të dini se terapi të drogës në osteokondroza gjithmonë e kombinuar me ndikimin e metodave të tilla si banjot trajtimit balneological, fizioterapi, masazh dhe chiropractic, stërvitje të ndryshme në kuadër të terapisë komplekse fizike. Në veçanti raste të vështira mund të propozohen dhe trajtimi kirurgjik.
Cilat janë trajtimet alternative?
Në trajtimin e sëmundjeve degjenerative disk të shpinë qafës së mitrës, së bashku me objektet tashmë të listuara janë këshilluar shpesh që të përdorin metoda të ndryshme të mjekësisë tradicionale që ju mund të aplikoni veten në shtëpi. Për shembull, besohet se lehtësimin e dhimbjeve dhe të zgjerojnë enët e gjakut të trurit ndihmon lë rrikë, e cila djegur me ujë të valë, pastaj të ftohet pak. Compress është aplikuar në pjesën e prapme të qafës dhe prapa, imponojnë përfundojë të lartë plastike dhe të mbuluar me një batanije. Keep it duhet të jetë jo më shumë se një orë.

I njohur gjerësisht në mjekësinë popullore, dhe kjo recetë: trashë miell dhe ujë të nevojshme për të bërë tortë, të skuqura në një tigan pa shtuar vaj. Datat Korzh ftohtë, pastaj të bashkëngjitni shpinë të pacientit dhe për të mbajtur zonën për të ftohur.
Për trajtimin e llojeve të ndryshme të osteoarthritis dhe ekstrakte bimore e përdorura. Lule tansy, jargavan, qershi të bardhë, Wort Shën Gjonit, dëllinjë, barberry, urtë - e përdorur si një diuretik dhe analgjezik, përmirëson metabolizmin.

Parandalim


Ekspertët në një zë thonë se shumë më e lehtë për të parandaluar zhvillimin e sëmundjeve degjenerative disk se kuruar atë. Si një parandalim i mirë-krijuar e osteoarthritis në vijim ushtrimit.

Mbajtja e drejt shpinë dhe supet - fikse, anim kokën në të djathtë dhe, pa përpjekje, që të përpiqen për të marrë e veshit të djathtë supe duhur. Pastaj të kthehet në pozicionin e fillimit, dhe i njëjti është bërë me veshin e majtë.
Mbajtja trupin drejt, drag veshit të djathtë për krah me mjekër duhet të shikoni poshtë. Pastaj butësisht perekatыvaemsya në shpatullën e majtë.
Kur kryejnë këto ushtrime për të shmangur mocionet rrethore kokë. Përveç kësaj, është e rëndësishme të mbani mend se tendosje në ushtrime kundër osteoarthritis - është e papranueshme.

Është e nevojshme për të gatuaj qafën gjatë ditës edhe ushtrimet më të thjeshta
Ne shpresojmë se artikull ka ndihmuar ju për të gjetur përgjigje për atë që është osteokondroza dhe se si për të luftuar atë. Mos harroni se në mënyrë që të japin shëndetin e tij shpinë, ju duhet të angazhohen në terapi sa më shumë fizike, monitoruar sjellje e vet. Ajo eliminuar plotësisht mbingarkesë fizike. Dhe më e rëndësishmja: në fillim ka pasur ndjesi të pakëndshme në shpinë, menjëherë kontaktoni ekspertët. Ata do të ju ndihmojë që të heqin qafe e kësaj sëmundjeje.