Si për të trajtuar osteoarthritis


Përmbajtja e artikullit:
Karakteristikat e sëmundjes
Trajtim
Ushqimi dhe Ushqimi
Terapia Alternative

Karakteristikat e sëmundjesOsteoarthritis është sëmundja më e zakonshme e përbashkët. Sot, një në dhjetë njerëz në moshë pune kanë ankesa për dhimbje në nyje dhe shpinë. Me moshën, kjo tendencë është në rritje. Kjo është për shkak të zhvillimit progresiv të pasivitetit fizik, obeziteti, rritja e numrit të sëmundjeve infektive dhe endokrine në mesin e popullatës, degradimit të përgjithshëm të mjedisit në botë. Por të lehtësuar simptomat e sëmundjes ose edhe të kuruar atë nën forcën e secilit. Ju vetëm duhet të duan atë. Ajo është në gjendje për të kapërcyer të tillë një sëmundje komplekse si trajtim osteoarthritis në kohë dhe të përkushtuar, jetën aktive, gatishmërinë për të ndryshuar mënyrën zakonshëm të jetës për një më të plotë dhe të saktë, rekomandimet e ekspertëve. Le të konsiderojmë mënyrat e që kanë të bëjnë me osteoarthritis.

Për të filluar për të kuptuar shenjat kryesore të sëmundjeve të njohin veten e tyre në prani të sëmundjes dhe kujdes mjekësor në kohë. Për osteoarthritis karakterizohet nga simptomat e mëposhtme:
dhimbje në nyje të mëdha që ndodh në mëngjes, pas ngarkimit ose pozicionin e pazakontë e trupit;
ngurtësi në mëngjes e nyjeve;
kufizimi i levizjes në joints kriza;
forcimin gradual si dhimbja e sëmundjes.
Kur dhimbja e nyjeve mund të shihet në X-ray image vulën karakteristike kockave të drejtë nën kërc kyçeve. Më vonë nuk është pamja e rritje të kockave (osteophytes) përgjatë skajeve të nyjeve të mëdha. Kështu, osteoarthritis mund dyahnostsyrovat në një fazë shumë të hershme të zhvillimit të saj, të filluar trajtimin në kohë dhe për të parandaluar zhvillimin e pasojave të rënda shpesh të çojnë në të drejtat e aftësisë së kufizuar.

Dhimbja mund të kujtoj veten kur operacionet normale

Trajtim


Pra, si për të trajtuar osteoarthritis?
Ilaç
Përdorimi i ilaçeve dhimbje. Arsyeja kryesore për të kërkuar të pacientit te mjeku në osteoarthritis dhimbje. Dhimbje në fazën e avancuar të sëmundjes mund të ndodhë edhe përpjekjen më të vogël fizike apo qendrimi në një pozitë të trupit. Kjo është shumë e shqetësuar për pacientin. Për të eliminuar dhimbje të forta analgesics të përdorura veprim qendror (drogë opioid). Këto ilaçe barazohet me drogat psikotrope, në mënyrë që ata të shitur në mënyrë rigoroze në recetë. Për të parandaluar zhvillimin e sinoviti (inflamacion i membranës synovial të përbashkët) dhe heqjen e intra dhimbje akute hormoneve kortikosteroide administruara.

Përdorimi i barnave anti-inflamator nonsteroidal (Diclofenac, ibuprofen). Ky grup i drogës ka përveç veprim analgjezik shprehur edhe anti-inflamator pronave. Pranimi kurs i shkurtër, pasi këto medikamente që ndikojnë negativisht në mukozën e traktit gastrointestinal, duke shkaktuar formimin e gërryerjet dhe ulcerat e stomakut.
Përdorimi chondroprotectors (sulfate chondroitin, acid Hyaluronic, sulfate glucosamine). Këto barna janë përdorur gjatë kurs - një vit ose më shumë. Disa pacientë marrin kohën e tyre. Normalisht, chondrocytes (qelizat kërc) sintetizohet dhe të formojnë një substancë të veçantë ndërqelizor, e cila është formuar kërc. Funksioni në osteoarthritis chondrocytes dobëson kërc dhe fillon të prishen. Chondroprotectors parandaluar shkatërrimin e nyjeve dhe t'i bëjë ata forcon.

Perdorimi i terapisë intra oksigjenit
Mangësi oksigjen provokon rritur Glikoliza kërc përbashkët dhe kjo akumulimin nedookysnenyh të produkteve metabolike. Për oksidimi kërkohet oksigjen tyre shtesë, të cilat, për më tepër, është gjithashtu në gjendje të shtrihet në kapsulë të përbashkët, duke formuar razhruzhayuschuyu jastëk. Për këtë qëllim, përdorin injeksion intraarticular të oksigjenit. Një birë në ozonin e përbashkët që ka pësuar rrezatim me një rreze lazer (oksigjenit këmishë). Në mënyrë tipike, këto procedura të bëjë 4 intervale mes tyre të paktën dy ditë.

Laser Trajtimi
Trajtimi i osteoarthritis e rrezatimit lazer ka krijuar gjatë vetë në anën pozitive. Terapi Laser ka anti-inflamator, antibacterial, anestezion dhe efekt stimulues.

Trajtimi i lazer osteoarthritis
Fizioterapi
Pas largimit të inflamacionit akut në nyjeve dhe të eleminuar dhimbjet tregon përdorimin e fizioterapi, masazh.
Në osteoarthritis vetë-masazh është bërë para se seancat terapi fizike për të rritur qarkullimin e gjakut, rrisin tonin e muskujve dhe të bëjë stërvitje më të rehatshme dhe pa dhimbje. Perdorimi i mundshëm i acupressure ku efekti në pikat biologjikisht aktive të trupit.

Ushtrim terapeutik. Terapi Ushtrimi në osteoarthritis kryhet në të ulur ose shtrirë. Qëllimi i këtyre ushtrimeve të japë një tendosje të lehtë në të përbashkët, pa mbingarkesat atë. Mos eksperimentoni me ushtrime që shkaktojnë dhimbje. Të gjitha lëvizjet duhet të jenë të qetë, me një rritje graduale në amplitudë. Ushtrim terapeutik rrit qarkullimin e gjakut dhe të ushqyerit e indeve kërc, parandalon stanjacion dhe zhvillimin e contractures, dhimbje reduktimin dhe forcon muskujt.
Përdorimi i trajtimeve termike, aplikacionet parafine në nyje dhimbshme.

Trajtimi me ultratinguj electrophoresis. Këto metoda efektive të eleminuar dhimbjet dhe lehtësimin inflamacion në joints.
Barotherapy lokale. Efektivisht përmirëson qarkullimin në kërc të përbashkët.
Trajtim spa, zbatimi i banjot baltë.

Dietë, dietë dhe aktivitet fizik


Pacientët me osteoarthritis ndaluar të qëndrojë për një kohë të gjatë, të mbajnë pesha të bëjë lëvizjet e papritur gjymtyrë. Në fazën akute të sëmundjes mund të jetë e përcaktuar pjesën tjetër shtrat. Nëse është e nevojshme, ngritje peshe duhet në mënyrë të barabartë të shpërndarë ngarkesën në të dy duart. Është e rekomanduar që të veshin këpucë të veçanta ortopedike dhe mobilje të rehatshme për të përdorur në punë dhe në shtëpi në mënyrë që ju mund të merrni me lehtësi dhe aksidentalisht të merrni të plagosur.

Peshë të tepërt jep stres shtesë në joints. Me trashje duhet të luftohet në mënyrë gjithëpërfshirëse, të shqyrtojë dietë, rritjen e aktivitetit fizik, shqyrtohen nga një endokrinolog (shpesh shkaku i peshë të tepërt janë çrregullime endokrinologjik).
Kur osteoarthritis është treguar mënyrën ngarje. Nyjeve nevojë për stërvitje të moderuar. Kur lëviz kryer kërc ushqimit. Ushtrimi nyje në zhvillim nuk e lejojnë ata "shumë i madh", të rritur kornizë muskulor që mbron shpinë nga lëndimi. Në fazën fillestare të sëmundjes tregon rezultate të shkëlqyera të pellg; dhe pacientët në dukje zvogëlimin dhimbje, të ulur tensionin e muskujve dhe ngurtësi e joints.

Intervistë e sëmundjeve të përbashkët dhe osteoarthritis. Kryesor ukrainas thotë (mjaft pak), dhe një mjek - në rusisht, dhe kështu thjesht dhe qartë shpjegon se çfarë është ajo:

Terapia Alternative


Apitherapy. Trajtimi i pacientëve me bletëve nyje helmit shumë të zakonshme. Helm Bletët (apitoksyn) përmban shumë substanca biologjikisht aktive, të sigurojë një analgjezik fortë, efekt anti-inflamator. Përveç kësaj, ajo përmirëson metabolizmin, ndihmon në rivendosjen e lëvizshmërisë dhe lehtësimin e dhimbjeve të përbashkët. Bletët Uzhalennya shpenzojnë brenda dy javësh. Kundërindikuar këtë teknikë në prani të alergjisë ndaj produkteve të bletëve dhe stings bee.

Hirudotherapy. Prodhuar duke përdorur shushunjat medicinale të posaçme (lumi ju nuk mund të përdorni - ato mund të jenë ngjitëse), gjëndra pështymës e cila sekretojnë një substancë të veçantë hirudin, tregon kundër, analgjezik dhe veprim anti-inflamator. Përveç kësaj, ndikon shushunja në pikat biologjikisht aktive të trupit, stimulimin e tyre dhe përmirëson trofik indeve. Kundërindikimet për përdorim hirudotherapy është shtatzënia, hemofilia, anemi, hipotension, reaksion alergjik ndaj hirudin, koagulimit të ulët të gjakut.

Trajtimi i stings bee - jo zgjidhja, por ajo ndihmon me shumë sëmundje
Me efikasitetit të trajtimeve të mësipërme përdorur kirurgji dhe zëvendësim arthroplasty. Sa më shpejt një pacient aplikon për ndihmë mjekësore, aq më mirë shanset e tij për një shërim të plotë.