Si për të trajtuar osteoarthritis e gju të përbashkët


Osteoarthritis përfshijnë lezione të përbashkëta kërc. Kjo është një sëmundje shumë e zakonshme, e cila edhe quhet sëmundje përgjithmonë. Kjo nuk është befasuese - zhvillimi i osteoarthritis për shkak të aktivitetit të ulët fizik që është shumë tipike e njeriut modern.
Kërc të përbashkët gju lidh dy eshtra. Rreth tij është fluide synovial, e cila sherben si nje lubrifikues për të lëmuara rrëshqitje dy kockave relative me njëri tjetrin. Me kalimin e kohës, kërc bëhet më e hollë, dhe pastaj të fshihet tërësisht. Kjo përfshin ndryshimin e kockave nën atë - një lloj rritje kockëmadh shfaqet. Jashtë duket si një deformim të përbashkët.Përmbajtje
 • Shkaqet e gju osteoarthritis


 • Moshë

 • Preferencë seksuale

 • Mbipeshë

 • Lëndime të përbashkët gju

 • Aktiviteti profesional


 • Simptomat

 • Trajtimi i osteoarthritis


 • Terapeutik

 • Trajtimit

 • Normalizimi i peshës

 • Trajtimi i osteoarthritis e gju të përbashkët me anë të mjekësisë tradicionale


 • Shkaqet e gju osteoarthritis  Shkaqet e kësaj sëmundjeje mund të jenë të ndryshme. Preferuar klasifikuar të ashtuquajturat grupe të rrezikut, të cilat janë të listuara më poshtë.

  Moshë


  Kjo sëmundje shumica e njerëzve priren për të pjekur dhe më të vjetër, sepse me kalimin e viteve kërc përbashkët gju humbet elasticitetin e saj dhe është më i prirur për të lëndimit gjatë stërvitje intensive, përveç kësaj, ajo e ngadalshme dhe e vështirë rivendosur në rast të dëmtimit të rritur.

  Preferencë seksuale


  Është vërejtur se seksi i bukur vuan nga osteoarthritis gju më shpesh. Sidomos rrit rrezikun e kësaj sëmundjeje pas menopauzës. Përveç kësaj, ekziston një predispozitë gjenetike. Për shembull, osteoarthritis përgjithësuar është kaluar nëpërmjet linjës femërore.

  Mbipeshë


  Mbipesha është shumë e rrezikshme për të nyjeve tona gju, dhe ata janë një shkak i zakonshëm i osteoarthritis.

  Lëndime të përbashkët gju


  Lëndime të ndryshme duruar gju mund të bëhet tokë pjellore për zhvillimin e osteoarthritis. Statistikat tregojnë se rreth dyzet për qind e të gjitha rasteve të zhvilluar për këtë arsye.

  Aktiviteti profesional


  Disa aktivitete profesionale gjithashtu mund të shkaktojnë shkatërrimin e kërc të përbashkët gju. Për shembull, osteoarthritis është atletët shumë të prirur.

  Simptomat  Kur gju osteoarthritis kërc bëhet e butë dhe humbet elasticitetin e tij. Me kalimin e kohës, ajo çara dhe defekte të tjera. Deformim sjell dhimbje dhemb përbashkët. Përveç kësaj, ndryshime të ndryshme në indet përreth të përbashkët, përkatësisht zhvillimit të inflamacionit në membranat gilcë, trashje kapsulë, kontraktimet e muskujve spastik që çojnë në mosfunksionim të përbashkët.
  Dhimbja ndodhin ndërsa ngarje. Pas një pushimi që ata ulur ndjeshëm ose të zhduket krejtësisht. Megjithatë, në zhvillimin e dhimbje osteoarthritis bëhet rregullt.

  Në mëngjes një kohë të shkurtër nuk është një ndjenjë e ngushtësi në gju të përbashkët. Përveç kësaj, çdo lëvizje pas një pushimi të gjatë të sjellë dhimbje.
  Nuk përtyp në gju të përbashkët. Mund të jetë një shumë e lëvizjes.

  Trajtimi i osteoarthritis


  Terapeutik


  Nëse kjo sëmundje është e nevojshme për të ruajtur funksionin e përbashkët gju dhe muskujt periarticular forcuar. Kjo mund të bëhet me terapi fizike.
  Të gjitha ushtrimet duhet të bëhet shtrirë ose ulur, për të shmangur mbingarkesat e përbashkët. Dhe më të mirë për të bërë not dhe të bëjë ushtrime në ujë.

  Duhet të dinë se çfarë grupe të muskujve që ju duhet të përdorni për të fizioterapisë dhënë efektin më pozitiv në gju të përbashkët. Për shembull, ushtrimi për quadriceps kofshë në gjendje për të përmirësuar funksionin e përbashkët gju dhe lehtësimin e dhimbjeve.
  Gjatë trajnimit fizik, ju duhet të shmangin dhimbjen. Nëse ndonjë ushtrim shkakton atë - nuk e bëjmë atë.

  Trajtimit


  Kur gju osteoarthritis është masazh shumë i dobishëm. Kjo do të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve, përmirësimin e qarkullimit të kontribuojë përbashkët gju dhe indet përreth. Gjithashtu, të shkojnë për procedurat që lidhen me përdorimin e natriumit, klorur dhe ujë mineral tjetër dhe trajtimet baltë me sulfide hidrogjeni dhe ujë.

  Normalizimi i peshës


  Nëse vuani nga osteoarthritis e gju të përbashkët, dhe ju jeni mbipeshë - atëherë ju duhet të marrë hapa për të eliminuar ato në qoftë se ju të shtrenjta shëndetin tuaj.

  Trajtimi i osteoarthritis e gju të përbashkët me anë të mjekësisë tradicionale
  Banja në osteoarthritis


  Praktika dush mirëseardhje të ngrohtë me shtimin e kripë deti në ujë dhe të bimëve të ndryshme mjekësore - këto procedura do të përfitojnë në neduzi tuaj. Dobishme si dush apo edhe dush me ujë të nxehtë - ata përmirësimin e qarkullimit dhe për të ndihmuar muskujt e çlodhur.  Mjekimi me selino • Merrni 1 kg limon të freskët dhe selino katër 500 gram mjaltë

 • limon i copëtuar dhe selino përdorur mulli mishit

 • Masë që rezulton është e përzier me mjaltë

 • gati-përziera pirë tri herë në ditë për një lugë gjelle
 • Vaj trajtim nga pelin • bluaj për konsistencën e pluhur të thata Mugwort

 • duke rezultuar përzierje pluhur me ndonjë vajra në çdo sasi dhe me glicerinë ose vazelinë

  pastaj përzierje duhet të gatuaj në një banjë me ujë për gjysmë ore, pastaj largohen të mbush një mjet për dy ditë

 • më tej krem ​​tendosje

 • ajo duhet të ruhen në frigorifer

 • Përdorimi mjet rezulton për fërkim gju