Si për të trajtuar nervore sciatic


Dhimbje të nervit shiatik referohet atyre sëmundjeve të cilat përballen vetëm është pothuajse e pamundur. Si për të trajtuar sciatic nervore është i njohur edhe mjekët, por ka disa mënyra për të ndihmuar të lehtësuar dhimbjen në shtëpi.

U mbyt nervore sciatic - si ta trajtojmë?Nëse ju keni dhimbje të nervit shiatik, një nga shkaqet ndjesi të pakëndshme që mund të jetë hequr në fytyrë. Shpinë nervore hequr në fytyrë zbuluar kërc ose muskujve indeve për shkak të lëndimit ose ndryshimet degjenerative në disk intervertebral. Para se të trajtoj një nerv i hequr në fytyrë sciatic, sigurohuni që ajo nuk është e dhimbje të nervit shiatik. Shenjat e mbyten:


 • dhimbje të mprehtë dhemb në rajonin e mesit që shtrihet në muskujve gluteal dhe kofshën, duke arritur në gjunjë;

 • reduktuar ndjeshmërinë e këmbë dhe gishtin;

 • Ngrohjen melhemin e veprimit divertojnë nuk ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve.


 • Kjo - simptomat kryesore, por në fund të fundit të konfirmuar diagnozën vetëm pas X-ray ose MRI e shpinë. Në mënyrë që të kuruar zhurma, ju mund të kenë nevojë kirurgji. Trajtimet konservatorë janë të efektshme në këtë rast. Si për të trajtuar një nervore hequr në fytyrë sciatic duhet identifikuar me mjekun. Në qoftë se kjo është vetëm inflamacion, ju mund të mbështeteni në efektet pozitive të përdorimit të ilaçeve dhe terapi manuale.

  Mësoni të merren me dhimbje në inflamacion i sciatic nervore
  Një neurolog me përvojë do të ju tregojnë se si për të trajtuar injeksione sciatic nervore. Droga josteroidale anti-inflamator injektohet direkt në zonën e inflamacionit dhe veprojnë pothuajse menjëherë. Ky bllok lejon lehtësimin e dhimbjes për javë dhe madje edhe muaj, redukton ënjtje dhe mobilitetit këmbën e kthimit. Injections janë përdorur vetëm kur dhimbja bëhet e padurueshme, pasi që kjo metodë kërkon aftësi të lartë.
  Tableta në të tillë një proces kompleks, si trajtimi i nervore sciatic, gjithashtu luajnë një rol të rëndësishëm. Kjo mund të jetë analgjetik dhe drogës anti-inflamator dhe sintetike hormonet e veshkave gjëndra. Ata mund të merret vetëm me recetë.

  Si për të trajtuar nervit shiatik shtëpi sciatic nervore?


  Si për të trajtuar nervore sciatic qoftë se kurë të pafuqishëm? Ka disa mënyra për të lehtësuar gjendjen e pacientit. Para së gjithash është e nevojshme për të siguruar pjesën tjetër krevat, duke kufizuar lëvizshmërinë maksimale. Vetëm në rrethana të tilla, inflamacion fillon për të shkuar. Përveç kësaj, ju mund të përdorni tinctures alkoolit të Calendula, karamele mente dhe Helichrysum të fshij prapa dhe këmbë të mpirë. Kjo do të heqë një grimë dhimbje dhe inflamacion heq mendjen nga rrënjë nervore. Që nervore sciatic është shumë e gjatë dhe arrin pothuajse në këmbë, masazh këmbë mund të gjithë. Ka disa rregulla për t'ju ndihmuar të përballen me inflamacion nervore dhe parandaluar përsëritjen në të ardhmen:


 • Si mund të lëvizin pak pas shërimit ose të heqë peshave.

 • Heqin qafe e peshë të tepërt, të bëjë shtrihen ushtrime të forcuar muskujt prapa përmes ushtrime të thjeshta, pa peshën.

 • Hani më shumë ushqime bimore, më pak kripë. Shmangni pirjen e duhanit dhe alkoolit.

 • Pini të paktën 2 litra ujë të pastër në ditë.

 • Apliko në zonën mbrapa ftohjes ointments dhe kompresa. Drogës veçanërisht efektive Menovazyn.

 • Shmangni hipotermi. Veshin rroba për të motit, për të shmangur draftet.

 • Gjatë acarimin pini tarifat qetësues herbs, të marrë disa pika të Valerian tretësirë ​​një ditë dhe të përpiqen për të fjetur më shumë.