Si të shpëtoj i TIC nervor


Në qoftë se një i huaj papritmas fillon ju vetëtijnë, kjo nuk do të thotë se ai do të luajë me ju. Është e mundur që ai thjesht nuk mund të mbajë prapa myyazytsilne twitching qepallat - një tik nervoz nervor.
Gjithashtu TIC nervor mund të manifestuar myyazytsilni si shpeshta reduktimin e fytyrës, muskujt e hundës ose muskujt e gojës. Megjithatë, është e TEC më e zakonshme syrit.
Nervor sytë tic rritur - nuk është një sëmundje, por më tepër një simptomë e një paralajmërim për formimin e saj apo sinjalit të problemeve ekzistuese në trup - të dy fizike dhe mendore. Për të kuptuar se si ta trajtoj një sy nervor tik nervoz, ju duhet së pari të kuptojnë arsyet për këtë dukuri të pakëndshme.


Arsyet TIC nervor
Pakontrollueshme muskujt e papritur e syve dridhje të ndodhë për shkak të zonave të gabuara komanduese të trurit përgjegjëse për rregullimin e tonin e muskujve normale. Kjo mund të jetë për shkak të arsyeve të mëposhtme:

 • mbingarkesat sistemin nervor, si pasojë e përvojave të forta psiko-emocional (p.sh., frika, depresioni);

 • Lodhje sy (p.sh. për shkak të punës të zgjatur kompjuter, lexim);

 • sëmundjet e sistemit nervor qendror, efektet e traumave;

 • burimin e infeksionit në trup;

 • Mungesa e magnezit në trup.


 • Si për të kuruar një nervor sytë tiku?


  Nëse një sy nervor tik nervoz ndodh rrallë, ajo nayiyazytsirnishe, arsyet që e ka shkaktuar atë - mjaft të kapërcyeshme. Nëse ju mund të lidhen në këtë fenomen transferuar kohët e fundit nga trauma psikologjike apo lodhje, ju nuk është e vështirë të mendoj se si të merren me dru tik nervor.
  Sigurisht, para së gjithash, duhet të bëjnë shtetin e tyre psikologjike - të shpëtoj nga mendimet negative dhe emocionet. Është mirë të përshtatshme për këtë meditim, ushtrime, ajrit të pastër, metodat e vetë-hipnozë. Nëse marrëveshja nuk ka dalë vetëm me problemet e tyre, ju mund të kenë nevojë këshillim psikolog. Efekti pozitiv do të prodhojë si qetësuesve dhe Anticonvulsants emëruar mjeku.

  Me një tik nervoz nervor, lidhur me lodhje, ilaç më të mirë është gjumi i plotë. Gjatë gjumit, të pushojnë të gjitha muskujt, kthimin e sistemit nervor në normale. Gjatë orarit të punës është e rëndësishme për të dhënë të mjaftueshme pushim kohë gjatë së cilës ju mund të plotësisht të relaksoheni.
  Hiq nga lodhje të syve duke përdorur ushtrime të thjeshta: Disa herë në mënyrë të vendosur të mbyllë sytë tuaj, lodhje më ndonjëherë, dhe pastaj vetëm për një minutë për t'u ulur me sy mbyllur.
  Mangësi magnez duhet të kompensohen të marrjes përgatitjet që përmbajnë magnez dhe kalcium. Është gjithashtu e rekomanduar dietë me rritjen ushqime që përmbajnë këto elemente, fruta, perime dhe prodhimet e detit. Është e nevojshme për të përjashtuar përdorimin e çajit të fortë dhe kafe. Zakonisht në një - dy ditë pas TIC nervore shkojnë larg. Por në qoftë se ajo zgjat për një javë apo më shumë, të jetë i sigurt që të kthehet në neurolog. Pas diagnostikimit dhe gjetur shkakun, ajo mund të përcaktojë se si të shpëtoj nga TIC nervor.

  Trajtimi i mjeteve juridike nervor popullore TIC • Hiq nga lodhja e syve, e cila çoi në TEC duke përdorur kremra me çaj të fortë ose infuzion me lule kamomil.

 • Një ilaç efektiv për TIC nervor në sfondin e përvojave psikike - qetësues infuzion. Ju mund të përgatisë një recetë:


 • Mix gjethe nenexhik, lë ujë tërfil, rhizome e sanëz, HOPS kone në një raport prej 2: 2: 1: 1; 2 lugë përzierje derdh 400 ml ujë të valë dhe të lënë për 20 minuta, të marrë një gjysmë gotë me infuzion në mëngjes dhe para se të shkojnë në shtrat;

 • përzierje lule kamomil, gjethe nenexhik, gjethe balsam limon dhe rrënjë sanëz në raport 3: 2: 2: 2; 2 lugë përzierje derdh 400 ml ujë të valë dhe le të qëndrojë 20 minuta; marrë një tretësirë ​​qelqi tre herë në ditë.


 • Efekti i mirë jep Aromatherapy në asnjë mënyrë me përdorimin e vajrave thelbësore që kanë një efekt qetësues (livando, barbarozë, kanellë, ylang-ylang, etj).