Si për të kuruar nxisë në këmbët e tij


Të ashtuquajturat Spurs në këmbë janë patologji, e cila është përhapja e disa eshtra këmbë, zakonisht në thembra dhe gishtin e madh.

Përmbajtje
 • Arsyet Spurs

 • Simptomat

 • Trajtimi nxit në këmbë


 • Trajtimi i vezët e pulave

 • Trajtimi i balta

 • Trajtimi me mjaltë dhe kripë


 • Nuk ka marrëdhënie të drejtpërdrejta në mes të madhësisë dhe nxit dostavlyaemыmy inconveniences. Spurs Bashkuara vështirë se mund të lënduar, por kjo nuk është e dukshme nga jashtë mund të bëjë në këmbë padurueshme.


  Lloji më i zakonshëm i Spurs - ajo nxit këmbë. Nga një pikë anatomike e parë është rezultat i parregullt në vendin e lidhjes pjezë, në rritje jashtë si një gjemb, pra emri i sëmundjes. Ky presion gozhdë në indet e buta në këmbë, duke shkaktuar dhimbje. Kështu, do të nxiste lëvizjen e vështirë.
  Madhësi mbërtheckë lëviz prej 3 deri 12 milimetra. Në mënyrë tipike, maja e tij "duket" në drejtim të këmbëve.
  Sëmundja është gjithnjë fiton vrull në botën e sotme për shkak të trashje është një problem i përbashkët për të gjithë popullsinë botërore, si dhe përhapja e këmbët e sheshtë.

  Dëshpërimin fjalë gjysmën kryesisht të bukur të njerëzimit.

  Arsyet Spurs  Shkaqet e kësaj sëmundjeje mund të jenë të ndryshme. Nxit në këmbët e tyre provokuar:

 • Sëmundjet metabolike

 • mbipeshë

 • sëmundjet e shpinë

 • sëmundjet e nyjeve të mëdha

 • tendosje të tepruar në thembra

 • shputë e rrafshët

 • moshës lidhur me ndryshimet në eshtra

 • lëndime të ndryshme

 • reumatizmi

 • natyra e problemit neyrodystrofycheskoho

 • shkelje e anijeve

 • sportive shumë intensive


 • Simptomat  Sinjali i parë që nxit ju të formuar është dhimbja në këmbë. Gjatë ditës kjo dhimbje mund të zhduken, pastaj të shërohen. Në mëngjes mund të jetë konfuze hapat e parë pas gjumit, por kjo vlen një shëtitje të vogël - dhe dhimbje kalon. Por nëse ju jeni të gjatë në një pozicion ulur ose shtrirë, dhe doni të merrni në këmbët e tyre - dhimbje prapa mund të ndodhë. Nga mbrëmje, dhimbje prapa pa arsye.
  Ndonjëherë dhimbja mund të jetë mjaft e fortë, duke i dhënë përshtypjen e "gozhdë në thembra." Zakonisht kjo sëmundje sjell ndryshime të dukshme në rrjedhën e vuajtjes njerëzore, si sëmundje të kërkojë për të reduktuar dhimbje në këmbën e tij, duke u përpjekur për të lehtësuar barrën mbi thembra dhe filluan të ecin ndryshe. Megjithatë, kjo mund të çojë në sëmundje të tjera më shumë - shputë e rrafshët kryq.

  Problemi mund të ndikojë vetëm dy këmbët, dhe ndoshta vetëm një.
  Nëse shtresa e nënlëkurës yndyrë në thembra tuaj holluar - dhimbje do të jetë më e madhe për shkak se indet gjatë operimit normal si ajo thith hapat tona.
  Në përgjithësi, dhimbja e sëmundjes, ndërsa individuale dhe varet nga ndjeshmëria e indeve.

  Pasojat e sëmundjes
  Nëse keni probleme serioze me Spurs, veprimet tuaja do të jetë gjithmonë për të reduktuar lëvizshmërinë. Ajo nuk është si një herë të përjetojnë dhimbje. Dhe kjo ndikon në punën dhe jetën në përgjithësi.

  Trajtimi nxit në këmbë


  Trajtimi i sëmundjes është drejtuar kryesisht në shkarkimit këmbë tuaj. Në këtë ju mund të ndihmojë insoles speciale dhe duke mbajtur rras, dhe kripëra terapeutike dush.
  Mjekësisë tradicionale ofron një shumëllojshmëri e mjeteve që ndihmojnë në lehtësimin e simptomave apo edhe të them lamtumirë sëmundjes.

  Trajtimi i vezët e pulave


  Për përgatitjen e një medikamenti që duhet pres në gjysmë-litër enë (por qe mund vogël volum) një veze direkt nga guaskes. Të slurry rezultojnë pour uthull. Vini re se esenca nuk duhet të bjerë më shumë se sa duhet në mënyrë që plotësisht të mbyllur vezën. Pastaj shkrihet 200 gram gjalpë pakripur dhe e vënë atë në bankë. Përbërësit llokoçis nuk është e nevojshme. Menjëherë mbuluar jar dhe vihet në tri ditë në një vend të errët, pas Plagët e tij me një peshqir. Kur mbajtur për tri ditë, të hapur jar dhe përzierje përmbajtjen.

  Nga kostot që rezultojnë bëjnë kompresa për natë. Ju duhet një mjet për të përhapur e përbërë nga disa shtresa të napë dhe vihet në një vend problematik. Fix compress që qëndruan të gjithë natën, ju mund të mbajnë deri në veshur çorape.
  Me kalimin e kohës, mjekim fillon të shtresohem lëkurën në vendin ku keni vënë kompresa. Nëse kjo në masë të madhe e komplikon jetën tuaj - ju mund të përdorni kohën për të ndaluar këtë vaj të parfumuar. Por sapo ju të bëhet më e lehtë - duhet të vazhdojë trajtimin.
  Për një kurs të plotë të trajtimit duhet të kalojnë të gjitha mjetet. Ajo jo vetëm që zgjidh problemet me Spurs, por të mirë rinovon lëkurën.

  Trajtimi i balta


  Kryesisht për përdorimin e këtij trajtimi nxit ju duhet avull këmbët. Tjetra ju duhet të tërësisht gatuaj një jaki prej balte të verdhë, dhe pastaj të vendosni atë në thembra steamed, të mbuluar të lartë tuaj gjethe lakër balta. Lini balta dhe lakër lë në thembra brenda natës.

  Trajtimi me mjaltë dhe kripë


  Mix në proporcione të barabarta e mjaltë dhe kripë, pastaj fshij përzierje steaming pesë, jo pije. Vend problematik kravatë me napë dhe të përfundojë mushama lartë. Atëherë ju keni nevojë për të vënë një goditje në këmbë lënduar dhe e vënë atë në një bllok të ngrohtë për ngrohje gjatë natës.

  Nga rruga, që dhimbje kur ecin nuk ishte aq e padurueshme - vënë në tubacione problemi petë.