Si të bëni vetë-masazh është efektive në osteokondroza qafës së mitrës


Qafës sëmundje degjenerative disk - një sëmundje që shkakton një shumëllojshmëri të gjerë të simptomave të pakëndshme. Dhimbje, lodhje në qafë, shkelje të ndjeshmërisë në kokë, shpinë qafës së mitrës, klavikul dhe sup blades, armë, dhimbje koke - kjo është një listë e pjesshme e problemeve me të cilat përballen njerëzit që vuajnë nga kjo sëmundje. Vetë-masazh në osteokondroza qafës së mitrës - është diçka që mund të ndihmojë me të vërtetë pacientët. Vërtetuar se efekti i duhur masazh nuk shprehet vetëm, por edhe mjaft e një kohë të gjatë: simptomat osteoarthritis mund të zhduken për disa muaj pas kursit të parë. Gjithashtu, të rregullt vetë-masazh do të ndihmojë në përmirësimin e shpinë qafës së mitrës, upovilnyvshy progresin e sëmundjes.


Pra, si të bëni vetë-masazh, ushtrime që janë të sigurta dhe të shëndetshme për qafën tonë?

Teknikë vetë-masazh në osteokondroza qafës së mitrës


Vetë-masazh i osteokondroza qafë në shtëpi është bërë më e mirë në karrige masazh. Por nëse kjo nuk është - ju mund të përdorni ndonjë karrige të rehatshme, ku pozicioni juaj i ulur është më e natyrshme dhe të relaksuar.
Masazh nuk duhet të fillojë nga qafa shumë dhe në anën e pasme. Pash, razmynayuschymy, lëvizjet vyzhymayuchymy potryahyvayuschymy dhe ecin mbrapa në mes të xhades blades shpatullën dhe brez dhe zonën e gjoksit mbi gjirit. Masazh në asnjë rast nuk duhet të sjellin dhimbje, por duhet të shkaktojë ndjenja vetëm pozitive. Parimi i përgjithshëm është: vyzhenye më të fuqishme, më të vogla numri i repetitions për të bërë. Kështu, lëvizja të qetë të përsëritur 6-8 herë, dhe vыzhymayuschye gatuaj 4-5 herë potryahyvayuschye 2-3. Mbrapsht masazhin drejt qafës.

Pastaj shkoni direkt në shpinë qafës së mitrës. Nga lart poshtë, në drejtim të kthyer prapa që mbajnë të dyja duart së bashku shpinë, stroking stërvitje 6-7 herë. Pastaj lëvizjet vyzhymayuchymy ngjashme masazhin qafën e tij, duke përsëritur çdo 4-5 herë. Squeezing masazh ndryshuar buzë të dorës së tij. Për këtë qëllim tensionuar wrists duart në të dyja anët e shtyllës kurrizore, pastaj të kryejë lëvizje vыzhymayuschye (3-4). Llogaritja nga kjo pjesë e goditje në pjesën e pasme të qafës (6-7 herë).

Faza e tretë - rëndë. Anim kokën tuaj përpara. Vendi pads e katër gishta në anën e pasme dhe të fillojnë fërkim në lëkurë nga lart poshtë, duke mbajtur gishtat e tij përgjatë shpinë dhe si të afërta me të. Pra, të përsëritur katër apo pesë herë. Pastaj jastëk një ose dy gishta fshij e prapme të qafës në drejtim të kthyer prapa, duke bërë lëvizje rrethore (tre deri në katër herë në çdo anë). Pas rreth pesë deri tetë sesione të mundshme gjatë kokë masazh ta kthejë atë në një ose në anën tjetër.

Faza e katërt dhe i fundit i vetë-masazh në pikërisht njëjtë pari, ne përsëri kthehemi mbrapa dhe sup brez, duke përsëritur pash, gatuaj, dhe lëvizja vыzhymayuschye potryahyvayuschye. Peresuvayemosya gradualisht drejt qafës plotë dhe masazh në këtë fushë mëposhtme lëvizjeve:
pash - 3-4 herë;
vыzhymayuschye - 4-5 herë;
gatuaj - 5-6 herë;
pash - 2-3 herë;
vыzhymayuschye - 3-4.
Elementi i fundit i masazh - fërkim lëkurën përgjatë shpinë.
Gjithashtu e mirë për të punuar në këtë pjesë të masazh dhe muskujt gjoksit (duke bërë të njëjtën lëvizje).


Përfundim


Në shikim të parë kjo mund të duket se vetë-masazh - procedurë shumë e komplikuar dhe e vështirë. Në fakt, pas 2-3 ditësh të praktikës ju kujtuar të gjitha hapat, dhe pas 5-6 sesioneve do të përjetojnë lehtësim të konsiderueshme. A mos i lënë mësimet në këtë pikë, të bëjë vetë-masazh një i procedurave të tij të rregullta mëngjes ose në mbrëmje - dhe ju do të jetë i befasuar se sa mirë do të ndiheni gjatë gjithë ditës.