Si për të trajtuar dhimbje të ulët mbrapa në shtëpi


Rreziku i vetë-ilaçe dhe përdorimi i metodave të tradicionale qëllimet mjekësisë ekzistuese legjendë. Por trajtimi i sëmundjeve degjenerative disk në shtëpi rekomandohet edhe nga ekspertët për shkak se ajo është në pacientit dhe vetë-disiplinës ata përdorin mjete dhe metoda të ndryshme varet nga shkalla e shërimit të indeve kërcor të shtyllës kurrizore. Megjithatë, nuk nxitojnë të angazhohen në veprim të pavarur: këshilla më e mirë për terapi në shtëpi jepte specialist mjekësor.

Parimi kryesor i trajtimit në shtëpiShumica gabim në trajtimin e sëmundjeve është mungesa e perspektivës në thellësi: eliminimin e simptomave nuk do të thotë marrjen e shpëtoj të sëmundjes, por vetëm siguron afatin rehati, e ndjekur nga sëmundje dhe sulm dhimbje. Prandaj përdorimi i ilaçeve dhimbje në trajtimin e osteoarthritis në shtëpi - vetëm një pjesë të asaj që ju mund të bëni.

Përkohësisht duke u shpëtoj dhimbje në shpinë dhe të muskujve spazma, mbani mend gjëja kryesore - eliminimin e shkaqeve të sëmundjes. Një grup koherent i këtyre shumë faktorë janë të futur nga lëvizshmëri të ulët të konsumojnë sasi të mëdha të ushqimit me vaj. Por mekanizmi i degjenerimit të disqe intervertebral është gjithmonë i njëjtë: mungesa e fluksit të gjakut në muskujt e mbrapa dhe qafën, dhe oksigjen të ngjeshur shkaktojnë uria e kërc që të çon në degradimin e saj.
Zakonisht, ekspertët japin pacientëve rekomandime, zbatimi i të cilave në mënyrë të plotë është një garanci e trajtimit të suksesshëm. Kjo përfshin domosdoshmërisht: dietë, fizioterapi, medikamente, këshilla për mënyrën e jetesës, gjumin dhe pjesa tjetër, zgjedhjen shtrat.

Në trajtimin e osteoarthritis qasje sistematike detyrueshme, kështu që të gjithë urdhrat e mjekut duhet të plotësohet pjesërisht, por krejtësisht.

Si intensivisht adresuar shkaqet e sëmundjes?


Ti e di pse të vuajnë shpinë tuaj? Është e sigurt se zhvillimi i sëmundjes filloi me të ushqyerit të pahijshme ose stanjacioni gjakut është pothuajse e pamundur, për këtë arsye, për një terapi efektive kërkon një program të tërë që synon rivendosjen e fluksit të gjakut në disqe të dëmtuara.
Tjetra ne do të tregoj shkurtimisht në lidhje me terapitë osteoarthritis në shtëpi. Disa prej tyre ne kemi folur tashmë në mënyrë më të detajuar, më poshtë, në përshkrimin e metodave, shih artikullin në lidhjet.

Dietë. Shpesh shkaku i osteoarthritis dëmtohet rrjedhjen e gjakut për shkak të akumulimit të kolesterolit dhe humbja e elasticitetit të enëve të gjakut. Të ndrequr situatën do të përjashtojë nga dieta e ushqimeve yndyrore dhe ushqime të pasura me kolesterol, vezë, lëng mishi mish, mish derri dhe lëkurës pule.
Jo rolin paktën në aktivitetet e anijeve mund të luajnë dhe pije alkoolike, nuk përmbajnë edhe alkool - kafe e zakonshme dhe çaj. Nga të çon vasospasm dhe rrjedhën e rregullt të nikotinës në trup. Vendimet e qartë: në qoftë se ju likuyetesya e osteoarthritis - duhet të jetë plotësisht vidyazykatysya zakone të këqija dhe të çojë një mënyrë jetese të shëndetshme.

Restaurimi i qarkullimit të gjakut në zonën e procesit patologjike - një kusht thelbësor për trajtimin e osteoarthritis e shtëpisë. Mënyrat ka shumë nga terapi fizike për fërkim dhe fasha, ju duhet të zgjidhni disa dhe aktin.
Pajisje ortopedike për gjumë. Shpinë - boshti i trupit të njeriut, i cili gjatë ditës ndihet ngarkesën, dinamike dhe statike kur ngarje në vend. Por, si çdo pjesë tjetër të trupit, ajo ka nevojë për një pushim të plotë, i cili mund të sigurojë vetëm të barabartë vendndodhjen e saktë gjatë gjumit. Dyshek me cilësi të lartë ortopedike dhe jastëk uyazyka krijuar ideal për qarkullimin normal të gjakut gjatë gjumit tuaj dhe pjesa tjetër.

Pikërisht pozita e trupit në dyshek ortopedik

Trajtimet më të mira për shtëpinë e osteoarthritis


Pavarësisht kompleksitetit të sëmundjes, për të trajtuar atë në shtëpi, nga dhe të mëdha, jo shumë e vështirë. Kërkesa kryesore - disiplinë dhe ekzekutimin e përditshme të të gjitha procedurave të nevojshme. Këtu janë metodat më efektive:
Ushtrim terapeutik (program individual ushtrim) i bazuar sëmundje lokalizimi. Gjimnastikës osteokondroza qafës së mitrës përfshin ushtrime për të zhvilluar muskujt e brezin sup dhe qafën, lezionet mesit rruaza të kërkojë një qasje krejtësisht të ndryshme - një kombinim i shkarkimit për zhvillimin e muskujve shpinë mesit.

Në shtëpi ju lehtë mund të kryejnë teknika të thjeshta të vetë-masazh: fërkim dhe stroking, të konsoliduara në një program të vetëm të aftë për të kryer mrekulli.
Pavarësisht nga fakti se njerëzit janë në mënyrë aktive duke folur për osteokondroza kohët e fundit (për shkak të rritjes së rasteve), ajo ekziston që nga lashtësia. Sigurisht, mjekësia tradicionale ka mbajtur qindra receta Rubbings, fasha dhe aplikimet.
Avantazhi i fërkim dhe fasha është efekti i shpejtë: ata jo vetëm rritjen e fluksit të gjakut në qendër të osteoarthritis, por për disa orë heq dhimbjen.

Kjo gjithashtu përfshin banjot bimor. Ndonjëherë mjaftueshme 5-7 seanca trajtimet aromatike për të hequr qafe dhimbje të forta.
Në shtëpi, ju mund të aplikoni disa metodat e mjekësisë tradicionale kineze, ka marrë popullaritet të madh në Perëndim, acupressure dhe akupunkturë. Por në qoftë se ju vendosni veten gjilpërë ju nuk mund, teknikat themelore të acupressure (Shiatsu) është e mundur për të mësuar.
Kuznetsov aplikues dhe aplikues njolla - aparat, i projektuar posaçërisht për trajtimin e sëmundjeve degjenerative disk dhe shumë sëmundje të tjera në çdo shtëpi.

Nga kohët e lashta, sëmundje të trajtuar dhe ndikimin e fushës magnetike, i cili stimulon qarkullimin e gjakut në muskujt përgjatë shpinë. Kjo metodë mund të përdoret edhe në shtëpi, por duhet të marr magnet mjekun veçantë, terapist fizik.
Fytopatchey - Së bashku me metodat e njohura, interes në Europë për metodat e reja të mjekësisë tradicionale kineze për të trajtuar dhimbje të ulët mbrapa duke ofruar përdorimin e qeseve me fjetje dhe arna e barit në rritje. Shumica kineze janë të rekomanduara për të përdorur kursin e plotë të terapisë, duke përfshirë akupunkturë, përdorimin e kremra dhe arna e barit në zonat e prekura (në të cilat substanca biologjikisht aktive depërtojnë në lëkurë, duke siguruar një efekt lokal), vendosjen e marrëdhënieve me veten dhe botën.

Kohët e fundit ka pasur risi që ofron mundësinë e trajtimit edhe në shtëpi për pacientët osteoarthritis kartë - Massagers.
Siç mund ta shikoni, metodat e terapisë në vetë vendosur tuaj në shtëpi. Çelësi i shërimit është disiplinë, rregullisht të kryer të gjitha rekomandimet e mjekut në mënyrë të plotë, ju mund të ngadalsojë veçmas ose madje edhe të ndaluar degradimin e disqe intervertebral.