Çfarë sëmundje ndikojnë në nyjet e këmbëve e simptomave dhe trajtimin e tyre


Dhimbje në nyje të këmbëve janë të njohura për shumë prej nesh. Më parë besohej se sëmundjet e sistemit musculoskeletal - fatin e të moshuarve, por në vitet e fundit të shpejta "përtëritje" Sëmundjet të tilla. Sot, këto probleme janë çdo sekondë - njeriu i tretë në botë. Shumë sëmundje e këmbëve joints - trajtim të cilëve ka filluar me kohë - të kalojë me sukses dhe nuk e mërzit njerëzit, por në qoftë se ju le të marrë kursin e saj, mund të ketë pasoja shumë të rënda.
Le sëmundje "rrëshqitje" shumë e rrezikshme, edhe në qoftë se ata duket i padëmshëm


Llojet e Përbashkët e Sëmundjeve këmba


Format e ndryshme të lezioneve vaskulare, ka shumë, dhe shumë prej tyre kanë simptoma të ngjashme.
Artrolohy Specialist janë dy sëmundje të mëdha: artrit dhe arthrosis. Ka edhe forma të përziera - arthrosis-artrit: ajo shkatërrimin distrofike e kërc kyçeve në sfondin e inflamacionit kronik.
Osteoarthritis
Osteoarthritis - një patologji degjenerative e natyrës së një plagë e kërc kyçeve dhe pjesëve të ngjitur kockave (epiphysis). Këmbët - një vend i preferuar i osteoarthritis, sepse ata kanë për t'i bërë ballë vazhdimisht ngarkesa të rënda (pesha e gjithë trupit). Shkaqet e kësaj sëmundjeje është zakonisht një (ose më shumë) nga faktorët e mëposhtëm.

Ngarkesë të tepërt për këmbët, veçanërisht në prani të peshës së tepërt. Kështu, puna e lidhur me orë të gjata në këmbë në këmbët e tyre mund të çojë në osteoarthritis e gju dhe kyçin e këmbës nyje.
Lëndime të nyjeve dhe ligamenteve, duke përfshirë mikrotravmatyzatsiyu vazhdueshme. Për shembull, kur duke luajtur sportive ose duke punuar me çekiç.
Çrregullime metabolike që lidhen me depozitat e kripës në dëmtimit të dhëmbëve kyçeve.
Moshës lidhur me ndryshimet - veshin ztyrannya kërc.
Defektet e lindjes: çdo formimi pasakta ose hipoplazise artikuluar e eshtra, ligaments dhe muskujt përreth të çon në faktin se në këmbë normale bëhet një burim i stresit (shpesh aftësive joadekuate të përbashkët).

Transaksionet që përfshijnë heqjen e ligamenteve kyçeve dhe menisk.
Sëmundje e trashëguar apo predispozicion.
Gjatë-ndodhin sëmundjen kronike inflamatore të nyjeve.
Sëmundjet e përgjithshme lidhës indeve (artriti reumatoid, lupus, scleroderma dhe të tjerët).
Deformuar artrit e këmbë mund të jetë shkaktuar nga veshur këpucë të pakëndshme.
Simptomet e osteoarthritis gjithmonë do të jetë dhimbje në nyje (arthralgia), vështirësi në këmbë, dhe shkalla e sëmundjes - e shëmtuar e këmbëve. Së pari, ka epiphysis trashje kockave dhe atrofi të muskujve përreth, dhe në përkulje të rëndë zhvillon këmbët, sidomos kur Arthrosis gju.

Trajtimi i sëmundjes duhet të fillojë me largimin e shkakut kur është e mundur. Kështu, në qoftë se sëmundja ka çuar në peshë të tepërt - duhet të reduktohet për shkak të qëndrimit të gjatë në këmbë - ne duhet të mendojmë për organizimin e ndryshimeve periodike ose aktivitete të kohës së lirë, punës. Megjithatë, vetëm një nyje shkarkim për rivendosjen e tyre të mjaftueshme. Ju do të duhet plotësim, përmirëson qarkullimin e gjakut dhe metabolizmin, dhe për të rivendosur dhe për të mbrojtur sipërfaqen kërc (chondroprotectors).
Me Arthrosis mësime shumë të dobishme terapi fizike, masazh dhe Chiropractic - të gjitha këto masa të parandaluar zhvillimin e contractures (lëvizshmërisë shkelja) dhe ankylosis (hapësirë ​​rritje e jashtëzakonshme e përbashkët). Megjithatë, në qoftë se sëmundja ka shkuar larg, dhe metodat e terapisë konservatore nuk mund të çlirojë pacientin nga vuajtje - vetëm do operacion, zëvendësimi i sipërfaqeve të dëmtuara kyçeve të artificiale.

Nëse ju drejtuar sëmundje - mund të jetë në tavolinë operativ
Artrit
Arthritis - është sëmundje inflamatore e përbashkëta të dy natyra infektive dhe jo-infektive. Artrit infektive mund të zhvillojnë patologji si të pavarur dhe simptomat e sëmundjeve të zakonshme (të tilla si reumatizma). Inflamacioni i një të përbashkët (monoartrit) shkaktohet zakonisht nga depërtimit infeksionit në të nëpërmjet lëkurës të dëmtuara ose me nivelet aktuale. Për shembull, artrit infektive e nyjeve të këmbës apo këmbë të ulët mund të ndodhë si një komplikacion i misrit të infektuar.

Infeksionet artrit zakonshme në trup (të tilla si ethe reumatike lartpërmendur, Borreliosis, sëmundje Lyme, dhe të tjerët) nuk janë karakteristike vetëm për nyjet këmbë, por shpesh nuk janë të lokalizuara, sepse këmbët më të ngarkuar dhe jo gjithmonë të furnizuar mirë me gjak.
Gjithashtu, nyjet e këmbës dhe këpucë me majë mund të preken nga artriti reumatoid. Kjo është një inflamacion të përbashkët autoimune e indit lidhor, dhe lokalizimin e tij të preferuar - nyje të vogla. Rheumatoid arthritis drejton një kronike dhe shpesh çon në deformim të këmbës, duke eliminuar mundësinë e shëtitje njerëzore normalisht.

Arthritis ndonjëherë i shoqëruar nga pezmatimi i indeve periarticular - peryartrytamy. Periarthritis mund të përfshijnë ligamentet ngjitur përbashkëta dhe tendons, kapsulë dhe muskujt. Ai zhyt infeksion në indet e zgavrën e përflakur përbashkët ose jashtë - me gjak dhe limfatike.
Shkakton artrit të gjymtyrëve të ulët jane:
këmbët hipotermi, për shembull, për shkak të mos veshur këpucë për të motit, duke u lagur, dhe kështu me radhë. d.
burim kronike e infeksionit në trup;
ulur imunitetin - kjo krijon një mjedis të favorshëm për intensifikimin e infeksioneve, si dhe për shfaqjen e reagimeve autoimune (sulmon sistemin imun ndaj indeve të vet dhe të organeve);

lezione të lëkurës në këmbë, për shembull, të çara afatgjata të pashëruara apo blisters në këmbë;
sëmundjeve të tjera të tilla si osteoarthritis, artrit i cili bashkohet për herë të dytë.
Simptomat e artritit në krahasim me osteoarthritis, do të ketë shenja të inflamacionit - ënjtje, skuqje, dhimbje, rritet temperatura e lëkurës mbi zonën e prekur. Varësisht nga shkalla e përgjigjes inflamatore mund të vuajnë dhe të përgjithshme: të zhvillojnë ethe, dehje, dhe kështu me radhë D. artriti kronik (arthritis dhe në shumë) në fazat e mëvonshme të sëmundjes shpesh zhvillon shëmtuar e nyjeve, duke rezultuar proceset degjeneruese në indin kërcor..

Trajtimi i artritit është krejtësisht e ndryshme nga trajtimin e osteoarthritis. Para së gjithash, në periudhën akute e nevojshme për të siguruar gjymtyrë pacientit paqes. Në lezionet bilaterale e nyjeve të mëdha duhet të ndjekë pjesën tjetër pacientit krevat dhe duke ecur maksimale kufi. Kur medikamente infektive artrit duhet të emërohen me antibiotikë, droga nonsteroidal anti-inflamator dhe hormonet. Në mënyrë tipike, injeksione hormoneve bërë direkt në zgavrën e përbashkët - ajo shpejt heq inflamacion dhe sjell një lehtësim të rëndësishëm.

Kurë autoimune artrit do të thotë për të normalizuar përgjigje imune, si dhe në nivel lokal (dmth, ointments, gels, kompresa, fërkim).
Artriti kronik në faljen kërkon një sërë masash që synojnë mbështetjen e nyjeve në lëvizje gjendjen dhe për të parandaluar zhvillimin e contractures. Masazh të dobishme, gjimnastikë, terapi manuale, trajtime ngrohjes dhe trajtimeve spa.
Përdhes
Sëmundje tipike është këmbët përdhes - depozitat në dëmtimit të dhëmbëve kyçeve e kripërave urinës. Ajo karakterizohet nga një inflamacion dhimbshme e nyjeve plyusnefalanhovyh këpucë me majë të mëdha, rrallë kyçin e këmbës dhe nyje të vogla të këmbës. Në përdhes përshkruajnë barna që parandalojnë formimin e acidit urik - marra urykodepressantы nën mbikëqyrje mjekësore, për shkak se ato mund të shkaktojnë efekte anësore.

Masazh - Procedura e jo vetëm të këndshme, dhe ajo ofron një efekt të fortë terapeutik

Parandalim


Në mënyrë që të mos e privojnë veten nga gëzimi i lëvizjes së lirë shumë më e lehtë për të parandaluar sëmundjet e mësipërme se sa të merren me vitet e tyre shumë të trajtimit. Pra, çfarë është e mirë për nyje këmbë?
Mënyrë jetese të shëndetshme. Vidyazykavshys zakone të këqija, sidomos të hahet, ju privojnë veten nga një nga shkaqet kryesore të osteoarthritis - shtesë kg. Një aktivitet mbajtjen dhe lëvizshmërisë - do të sigurojë prodhimin normal të lëngjeve synovial (naftës), dhe në këtë mënyrë do të mbajë kërc në gjendje të mirë.

Forcim. Derdhje këmbët me ujë të ftohtë, jo vetëm do të rrisë rezistencën e trupit ndaj infeksioneve, por edhe natrenuye enët e gjakut, dhe në këtë mënyrë mbështetjen e furnizim të mirë të gjakut dhe indeve kyçeve periarticular.
Ushqyerit. Për kërc janë produkte shumë të dobishme që përmbajnë mono - dhe acide yndyrore polyunsaturated, vitamina (veçanërisht C & P), si dhe kalcium. Acidet yndyrore peshku i pasur kuqe, vitamina - fruta, perime dhe bimeve, kalcium - produktet e qumështit, në veçanti djathi dhe djathë. Një tepricë në dietën e mishit, purines pasur dhe supave në një supë të fortë mund të çojë në përdhes. Shumë nutritionists për parandalimin e sëmundjeve të nyjeve është e rekomanduar për të përdorur më shumë ushqime të papërpunuara: fruta dhe perime.

Lëvizja. Aktiviteti madje lartë fizik me një mënyrë jetese të shëndetshme nuk është gjithmonë një barrë e nevojshme, kështu që kur shenjat e para të problemeve me nyje të këmbëve do të jetë shumë e dobishme për të zotëruar ushtrime komplekse gjimnastikor rregullisht për ta zbatuar atë. Ajo mund të jetë ushtrime terapeutike, yoga, valle apo diçka. Gjëja kryesore për të zgjedhur ngarkesën optimale.
Pas këtyre rregullave të thjeshta, ju mund të shmangur shumë sëmundje të nyjeve këmbë, dhe në qoftë se problemet kanë bërë vetë ndjerë - të lehtësojë sëmundjen. Gjëja kryesore - për të bërë të shëndetshme jetojnë një zakon. Dhe pastaj ju nuk mund të shqetësuar në lidhje me makinacionet e sëmundjes në kohë të gabuar dhe të përhershme t'ju privojnë mundësinë të gëzojnë lirinë e lëvizjes.