Faza e fundit e cirroza e mëlçisë


Cerozë është quajtur aktivisht zhvillimin patologji që prek një organ jetik të tilla si mëlçi. Në këtë gjendje të mëlçisë është e vështirë për të kryer në mënyrë efikase funksionin e filtrimit substanca toksike, shpesh për shkak se produktet elemente të dëmshme në gjak, të lehtë anashkaluar funksionin mbrojtës të mëlçisë. Për shkak të kësaj dështimeve të veçanta janë organe të tjera që mund të ketë shumë sëmundje.


Fazat e cirroza e mëlçisë


Cerozë përfshin disa faza - domethënë tre. Nëse ju injorojnë shenjat e para të kesh, atëherë ky është i mbushur me pasoja të rënda. Për ata që nuk e di - plotësisht kurë cerozë nuk, megjithatë, të ndaluar efektin e saj në mëlçi dhe mëlçisë mundësojë "frymë e ajrit të freskët", mund të jetë. Në rastin e fazës së fundit është jashtëzakonisht e vështirë për të kuruar, por nuk tërhiqen. Ka shumë faktorë që provokojnë shfaqjen e cerozë mëlçisë, e konsiderojnë ato kryesore:


Hepatiti viral. Ajo ndikon në të gjithë trupin e njeriut dhe është një nga shkaqet më të zakonshme të kesh të mëlçisë. Përafërsisht 40% e pacientëve që vuajnë nga cerozë për shkak të hepatit;
Alkoolizmi në formën kronike. Edhe pse pijeve jo alkoolike të lirë, duhet të theksohet se ata kanë etanol se "shkatërron" të mëlçisë. Në fakt, pas kohe të gjatë të pijshëm (mbi 10 vjet) mundësi që një person do të merrni kesh shumë të madhe;
Sepse gjenetik mëlçisë të dhëna mund të thithin sasi të mëdha të elementeve të tilla si hekuri, bakri. Ata janë konsideruar substanca toksike dhe përfundimisht grumbullohen në trup, shpesh shkaku i kesh;

Ndikimi i drogës në mëlçi. Për shkak të antibiotikëve dhe ilaçe të tjera që prekin mëlçinë, cirroza mund të ndodhë. Që rrjedhin nga përdorimi afatgjatë. Nuk është çudi mjekët thonë se ju nuk mund të merrni antibiotikë për një kohë të gjatë, pasi pranimi i tyre menjëherë të marrë vitamina për rritjen e sistemit imunitar;
Anomalitë kongjenitale. Për shembull, mund të çojë në mungesë të kanaleve biliare, që mungesa e tyre.


Si funksionon cerozë në fazën e fundit?


Dekompensimi - është faza e fundit e cirroza e mëlçisë. Për këtë fazë karakterizohet nga një refuzim të plotë të mëlçisë për të kryer funksionet e tij vitale që do të sjellë shumë pasoja. Simptomat faza e fundit e cirroza e mëlçisë:

· Dobësi fortë tërë-trupin;
· Diarre;
· Vjella fortë;
· Humbje peshe shpejtë;
· Atrofi muskujve në zonën e sipërme dhe midis brinjëve;
· Rritja e temperaturës trupore.
Kjo situatë është shumë e vështirë, personi vuan në masë të madhe për shkak të kësaj faze. Për fat të keq, njerëzit me dekompensimi, nuk zgjati shumë. Mënyra e vetme për ta - një transplantim të mëlçisë.
Komplikimet kesh kaluar faza
Siç e dini, faza e fundit e cirroza e mëlçisë e vështirë, respektivisht, dhe komplikimet janë të njëjta. Konsideroni ato:

1. Shfaqja e gjakderdhje në ezofag. Kjo ndodh për shkak të rrjedhjes së dëmtuar të gjakut;
2. hepatoheni formuar ulcerat brenda ezofag. Për shkak të fluksit të gjakut dhe enët e gjakut të dëmtuar zgjerohet kapilarët në stomak;
3. lëngut brenda zonës barkut, që është - ascites;
4. Renia lloje të ndryshme të infeksioneve që mund të goditur sistemin urinar që shkaktojnë pneumoni, peritonit bakterial, etj;
Arsimimi 5. dhe zhvillimin e kancerit të mëlçisë komë hepatike.
Me sa duket, faza e fundit e kesh është shumë e rrezikshme për jetën e njeriut, kështu që në mënyrë për të parandaluar këtë, ju duhet të nënshtrohen me ultratinguj të rregullt të mëlçisë, dhe të shkojnë në endoscopy, stomak Gastroskopi, colonoscopy e zorrëve që do të të shqyrtuar sistemin e tretjes për të ndihmuar Koha në njoftim komplikime dhe të shpëtoj prej tyre.