Arsyet për përkeqësimin e mëlçisë


Hepatiti - kërcënuese sëmundje të mëlçisë, duke druajtur ata, ne plotësisht të harrojmë se ky organ i rëndësishëm i prirur për të sulmuar jo vetëm nga jashtë. Ashtu si çdo organ tjetër që ai e kërcënuar për të rrëzuar - dhe edhe pse ajo mund të jetë, sipas mendimit tonë, natyrisht, ka probleme mjaft serioze. Në mëlçi, sinteza e proteinave, ajo është përfshirë në mënyrë aktive në metabolizmin e karbohidrateve, bile dhe ndarë kjo ndikon në thithjen e yndyrë. Mëlçia - një detoxification të vërtetë fabrikë: ajo neutralizuar produktet toksike që vijnë si nga jashtë dhe brenda trupit të formuar. Për shkak të faktit se të mëlçisë është përballur vazhdimisht me toksina, gjendja e saj është e nevojshme për të monitoruar sidomos nga afër. Konsideroni të gjitha arsyet për përkeqësimin e mëlçisë.


Funksionimi normal i mëlçisë në masë të madhe përcakton tërë trupin. Çdo dështimet në punën e tij duke çuar në shkeljen e metabolizmit të përgjithshëm, i cili dobëson funksionin e organeve të tjera. Përqendrimi zgjatur të lartë të yndyrës dhe toksina në trup, infeksionet, dietë të paekuilibruar dhe mjedisi i ndotur - e gjithë kjo dëmton membranat e qelizave të mëlçisë. Dhe pastaj shkatërruar vetë hepatocytes qelizave, duke rezultuar mund të zhvillojnë sëmundje të mëlçisë yndyrore.

Kush prej nesh nuk kërkon të largohet një ditë më parë për të humbur peshë? Le dy kilogramë, por edhe rezultatin! Megjithatë, në përgatitjet për të dalë në bikini, ne kujtojmë në atë kohë, kështu që shkon programi ekstrem humbje peshe. Ne jemi duke ecur në kos me pak yndyrë dhe kefir zëvendësimin e tyre dhe një mëngjes të plotë dhe darkë. Unë nuk mendoj se ky "dietë" mund të sigurojë jo vetëm superefekt tonë trupit, por superudar - të gjitha në mëlçi. Me humbje peshe shpejtë yndyrë akumuluar më parë fillon të shpërbëhet dhe të rrjedhin në gjak, dhe pastaj të mëlçisë. Qelizat e saj nuk mund të përballen me yndyrë dhe të fillojnë të grumbulluar atë. Si rezultat i mëlçisë ndërprerë.


"Por ju nuk tanned" - këto fjalë përshëndeti kolegët pasi të keni lënë, kur papritmas lëkura juaj nuk ka fituar një ngjyrë spektakolare bronzi. A nice tan - nuk është vetëm një komponent i detyrueshëm i pushimeve verore, por edhe një sukses matjen e pushimeve tuaja. Nëse njerëzit nuk tan - e zuri gjumi aq i sëmurë. Pra, në çdo rast, ne përpiqemi për të thith diellin edhe pa e ditur se rrezet e saj nuk kanë vetëm përfitime për trupin për të formuar vitaminë D, por mund të shkatërrojë membranave qelizore. Ngarkesa rregullt tepruar diellore të çon në dëme të pakthyeshme në membranat dhe strukturat qelizat e mëlçisë.


Produktet e djegies të bien jo vetëm në ajër, por edhe në ujë dhe ushqimit të konsumuar nga ne. Si rezultat i të gjitha këtyre toksinave që gjenden në trupin tonë dhe ngarkesës fortë funksionit të mëlçisë antitoksik. Një arsye tjetër barrë mbi të mëlçisë në verë - të hahet peshk të kontaminuara me merkur dhe toksinave rezervuarëve të brendshme. Jo të gjithë frikë e fluturimit. Travel - trend i modës që na drejton larg nga shtëpia në vende të largëta dhe ekzotike - Tajlandë, Peru, Kamboxhia nuk na ndalet as frikë nga lartësitë. Por mjekët janë të paepur: frikë fluturimet e gjata ende qëndron. Kjo nuk është nën krahun e 10,000, dhe rrezatimi rrezikshme sfond që është gjithmonë i pranishëm në një lartësi të tillë. Këto dëmton rrezatimit membranat e qelizave të mëlçisë. Ajo shkatërroi phospholipids thelbësore - mbrojtës kryesor i qelizave të mëlçisë. Pasi në vend, ne nguten për të shijuar kohën më të lirë: 1-2 javë rezervuara komandë të rreptë në pushime, ne ëndërr për një mijë vende për të parë, shije qindra enët kombëtare, dhe madje edhe duke notuar, bëj banja dielli të shkurtër, trupmadh përvojë fituar bagazhet dhe njohuri. Por kjo shitje "valixhe" ndoshta do të jetë dhe probleme të mëlçisë. Konsumi i ushqimeve yndyrore, dhe për të rritur numrin e alkoolit marrë të çojë në formimin në traktin digjestiv të acideve yndyrore të tepërta të cilat janë depozituar menjëherë në mëlçi. Ai gjithashtu rrit proceset metabolike tona.


Repellents bëjë pa në pyll, në vend ose në mbrëmje nga zjarri pamundur. Ata na mbrojë nga mushkonjat dhe mushkonja, por helmet ato përmbajnë, janë të absorbohet nga trupi. Pas sipërfaqe të lëkurës që ata marrin në gjak dhe pastaj në mëlçi. Një tjetër burim i rrezikut - produktet toksike parfumuar. "Unë blej vetëm kozmetike testuar të markave të famshme!" - Deny ju. Megjithatë, statistikat e paepur: sipas raporteve, mbi 50% e buzëkuqët që shfaqen në tregun e SHBA përmban sasi të tepërta të plumbit. Duke pasur parasysh faktin se gruaja mesatare që pikturon buzët e saj çdo ditë, ha për vitin në 3 kg buzëkuq, është e qartë se mjekët nuk janë paralajmërim të padobishme. Lead - element, të rrezikshme dhe të dëmshme për qelizat e mëlçisë.