Infeksion akut dhe kronik viral sy


Sy inflamacion Shkaku mund të jetë beriberi, lentet e kontaktit, djegiet, infeksion që vjen nga mjedisi. Sytë mund të bëhet rritje e përflakur kur punojnë në kompjuter, si në rastin kur personi merr në mjedisin nga ndotja e ajrit dhe kur ajri është i thatë, në këtë rast nuk është një reduktim i filmit lotsjellës, duke rezultuar në sy të thatë dhe inflamacion të saj. Inflamim mund të shkaktohet kur ka një infeksion viral akut dhe kronik sy, por gjejnë shkaku i inflamacionit nuk është gjithmonë e mundur dhe kjo është për shkak të faktit se inflamacion shpesh shkaktohet nga disa lloje të patogjenëve.


Po konjuktivit fillon të zhvillohet pas goditur Mukoza e syve, klamidia, por, inflamacion mund të zhvillohet në sfondin e një infeksioni bakterial. Megjithatë, konjuktivit akute mund të shkaktohet microtrauma dhe staphylococci, streptokoket dhe Pneumokoku dhe kjo verë duart e pista, por ka raste të konjuktivit shkak të varfërve lentet e kontaktit cilësi. Megjithatë, duhet të theksohet se zhvillimi i konjuktivit që lidhen me sëmundjet imunitar, sindromi klimaterike dhe diabetit, sepse trupi është i dobësuar gjithnjë e ekspozuar ndaj sëmundjeve dhe konjuktivit asnjë përjashtim.


Conjunctivitis është kryesisht në lezione të konjuktiva dhe infeksionet virale sy, sidomos kur syri mukozës merr adenovirus dhe kështu sëmundja është mjaft e mprehtë, sytë e përlotur dhe nga ana e kuqe, ka dhimbje, qepallat të fillojë të rritet, dhe mund të duket purulent shkarkimin verdhë. Sëmundja mund të shkaktohet nga klamidia, virale ose të dyja infeksion fëmijët difterisë, në këtë rast, për trajtimin e konjuktivit duhet të përdorin antibiotikët spektrin e gjerë, ajo mund të jetë ynterpan, Zovirax dhe interferon. Në rastin kur droga janë të zgjedhur si duhet, mund të fillojnë komplikime të rrezikshme, dhe në këtë rast do të jetë kërcënimi i syve, dhe ata duhet të jenë të shpëtuar.


Akute ose kronike konyuktivita fazë, mund të trajtohen pika sulfatsila e sodiumit, por në inflamacion akut, mund të marrë drogë sulfonilamidni brenda dhe ju mund të përdorni dhe zierje e bimëve, ajo mund të jetë daisy ose nënën dhe njerka. Në rastin kur konjuktivit zhvilluar, nuk përdorin kozmetikë, ndërsa nuk e veshur në këtë kohë lentet e kontaktit. Kur do të gjitha rekomandimet e bëra mjek, konjuktivit shpejt të kalojë. Për të shmangur infeksionin përsëritura akute dhe kronike virale, ju duhet të ndiqni higjienën personale, lani duart shpesh dhe përdorni kantaktnыmy lente pas përpunimit në kripur, por ju mund të shkoni në veshur lentet e kontaktit e disponueshme. Infeksion akute dhe kronike viral i syve mund të jetë në formë të blepharitis. Ky inflamacion edges shekull dhe kjo sëmundje është e ndryshme, forma më e thjeshtë e sëmundjes fillon qepallat itchy, toka ata fillojnë të skuqem, dhe një ndjenjë e gjetjes së "lëmishten në sy", ndërsa një person fillon të injoroj me shpejtësi. Sytë blepharitis me sëmundje shumë shpejt lodhem dhe kjo është e theksuar sidomos në mbrëmje, dhe në rastin kur pacienti është në dritë artificiale.


Ka edhe blepharitis më të rënda, ajo ulcerative blepharitis dhe luspa dhe kjo ndikon kryesisht të rinjtë dhe fëmijët, këto forma të sëmundjes duke shkaktuar kruarje të padurueshme për shekuj me radhë, dhe këta pacientë nuk mund të punojnë në dritë të ndritshme në mbrëmje. Blepharitis ndodh për arsye të ndryshme, më shpesh sëmundja zhvillohet nga lezionet e brendshme nxitëse. Kjo mund të jetë kariesi ose sëmundje të traktit gastrointestinal, dhe të rinjtë, sëmundja zhvillohet gjatë pubertetit. Vetë blepharitis me sëmundje nuk është i lejuar, ajo duhet të merret vetëm me mjekun. Trajtimi duhet të fillojë me shtypjen e infeksionit dhe arsyet kryesore mund të jenë të rinitit dhe grykët dhe inflamacion në gojë dhe traktin gastrointestinal. Në fillim të trajtimit, duhet të përjashtohen nga dieta e yndyrore, skuqur dhe ushqimi me erëza, dhe për të shmangur alkoolit dhe duhanit, e cila çon në dobësimin e sistemit imunitar, dhe kjo do të shkaktojë më shumë trajtim afat-gjatë. Për të rritur rezistencën e trupit ndaj infeksioneve, është e nevojshme për të forcuar sistemin imunitar dhe kjo duhet të hyjë në ushqime dietë e pasur me vitamina, amino acidet esenciale, elemente, enzimat dhe sende të tjera të dobishme gjurmë.


Dhe forcon sistemin imunitar si эhynotsey infuzion drogë, ky i drogës nxit aktivizimin e imunitetit qelizor, stimulon chemotaxis, lëvizjen e qelizave të trupit, e cila e bën të mundur për të reduktuar kohë të vyduzhuvannya. A infeksion sy viral është shërueshme përdorur pika në sy bazuar në interferon, ata mund të përdoret për trajtimin e Uveitis, sëmundje infektive e karakterizuar nga një sy, inflamacion i tillë quhet retynohoryoydytom, dhe chorioretinitis rytynytom. Gjithashtu mund trajtuar interferon keratoconjunctivitis, është sëmundja alergjik sy dhe për trajtimin e herpes adenovirale sëmundjet e syrit. Keratouveytы akute dhe kronike sëmundje herpetike virale sy të lidhura, uveitis herpetike, keratokonъyunktyvytvytы herpetike, Keratitis dhe të gjitha këto sëmundje të syrit virale trajtohen oftalmoferonom, ai zbulon immunomodulatory, efekt anti-inflamator dhe antivirale, që e bën të mundur për të kuruar inflamacion të syve në asnjë kohë. Kështu, ka një numër të sëmundjeve të ndryshme infektive të syve, por ata janë të shërueshme në kur të kthehet profesionale në fillim të sëmundjes.