Puçrra fytyre ndonjëherë


Qepallat fytyre - një sëmundje parazitare e lëkurës është shkaktuar nga marimangat puçrra fytyre (folliculorum Demodex). Kjo jeton mite në gjëndra dhjamor dhe follicles flokët e dy të njeriut dhe të kafshëve, kështu që shpesh zonën kryesore të shkatërrimit - ndonjëherë, kanali i jashtëm auditory, folds nasolabial, mjekër.

Simptomat demodekoza ndonjëherëNga e saj shumë të ngjashme me simptomat e demodicosis puçrra fytyre dhe shpesh me fqinjët e saj, por si një pamje ose rosacea normale lëkurës i jep sistemin imunitar dhe mund të provokojnë sëmundje, nëse lëkura tashmë është infektuar me marimangat.

Simptomet e demodicosis qepallat e tyre janë skuqje, shkallë, kruarje, ënjtje. Qerpikët mund të bien jashtë, për të formuar një kore dhe peshore. Në këtë sëmundje ka skuqje dhe acarim të syve, shpesh ka elbi. Lezionet e membranën mukoze të syrit ajo shkakton thatesi. Sepse inflamacion mund të ndodhë "vështira" sytë, i lehtë, shkarkimi mukoza janë veçanërisht të dukshme pas gjumit.

Skema ndonjëherë kuruar demodekoza


Që përgjithmonë demodicosis është një sëmundje parazitare, kurë e saj është e vështirë, trajtimi është kompleks dhe i merr 4-6 javë deri në gjashtë muaj në varësi nga shkalla e lëndimit.


  • Parandalimi reinfection. Kërkohet mundësi në qoftë se ju doni të bëni trajtimi ishte efektiv. Për të shmangur samozarazhenyya rekomanduar ndryshimin e përditshme proprasovuvaty ose pillowcases nxehtë hekuri dhe peshqir. Për larje në përgjithësi më mirë të përdorni fshin disponueshme. Gratë duhet vidyazykatysya përdorimin e grim (hedhin të dorës së dytë, të cilat mund të jenë të kontaminuara), të zëvendësojë krem ​​dhe produkte të tjera të kujdesit për fytyrën, aplikoni ato duke përdorur tampona disponueshme. Rregullisht dezinfektimin agjentët për të trajtuar rastet për syze dielli dhe syze. Larë dhe të pastër të gjitha sendet e veshjeve të cilat ballafaqohen personi (shalle, kapele, etj).

  • Vaj Syri i demodicosis. Deri më sot, droga më efektive është konsideruar si vaj "Demalan." Qepallat pastruar më parë nga crusts dhe sekrecionet alkoolit tinctures e Calendula ose eukalipt, duhet të jenë të kujdesshëm që të mos bien në sy. Pasi zonën e prekur përfunduar dy herë tretësirë ​​në intervale prej pesëmbëdhjetë minuta, në buzë vaj vënë ndonjëherë "Demalan" dhe butësisht rubbed. Drogës është përdorur dy herë në ditë, kohëzgjatjen e trajtimit - 45 ditë.

  • Ne trajtimin e demodicosis përdorim krem ​​Blefarohel 2, e cila përdoret për masazh gjithnjë. Për lubricating edges droga e rekomanduara shekullit pilocarpine, Armin, Tosmylen që ticks paralizuar.


  • Por ajo kurrë trajtojnë demodicosis nuk duhet, pasi kjo ointments hormonal (të tilla si hydrocortisone), pasi që ata të reduktuar imunitetin lokal dhe mund të keqësojë gjendjen.

    Trajtimi i demodicosis mjete qepallat popullore  • Paketa. Efektive konsiderohet compress me lëng aloe. Për lehtësimin inflamacion dhe skuqje përdorur një zierje e leh lisi. Në formën e fasha ngjyhet në supë fashë sterile është aplikuar për 25-30 minuta, çdo 10 minuta për të ndryshuar fashë të freskëta.

  • Një zierje e pelin. Dy lugë barishte derdh një litër ujë dhe vlim të vluar për 5 minuta. Besohet se të pijshëm atë duhet të jetë për 6 ditë. Dita e parë - 50 ml çdo orë (pa prishet, duke përfshirë natën), në ditën e dytë - të njëjtën sasi, por çdo dy orë, ditët e mbetura - çdo 3 orë.


  • Në përfundim, duhet theksuar se si infeksion më të shënoni-lindur, dhe disa medikamente për trajtimin e ajo mund të shkaktojë reaksione alergjike. Prandaj, para fillimit të trajtimit duhet të konsultoheni me një dermatolog.